| Dragos2399 a întrebat:

Imi poate da cineva reteta de felie de tort de ciocolata care este la kaufland? dau funda!

1 răspuns:
| catanapetreandrei a răspuns:

Ingrediente

7 oua
210g zahar
210g unt de foarte buna calitate
210g faina alba de calitate
2, 5 lingurite praf de copt
210g ciocolata neagra, topita
50g ciocolata bucati
50g capsuni
5 linguri lichior de portocale

Mod de preparare

Preincalzeste cuptorul la 170 de grade si unge si tapeteaza cu hartie de copt baza unei tavi cu diametrul de 20-30 cm.

Mixeaza untul pentru blatul de tort impreuna cu zaharul pana cand isi dubleaza volumul si este pufos. Adauga ouale, toate deodata (batute inainte ca pentru omleta), mixeaza, apoi adauga ciocolata topita la aburi si amesteca de aceasta data cu spatula de silicon, usor, apoi cu cate o lingura adaugi faina.
Taie capsunile in patru daca sunt mari si inmoaiele intr-un bol cu cele patru linguri de lichior de portocale.
Rostogoleste capsunile prin zahar si adauga-le in compozitia pentru blat.

Da la cuptor pentru 25-30 de minute pana cand blatul de ciocolata trece testul cu scobitoarea.

Pentru crema ciocolata:

200g zahar tos
7 galbenusuri
semintele de la o pastaie de vanilie
250ml lapte
300g ciocolata de calitate, topita
600g unt

Pentru crema de oua de ciocolata, amesteca semintele de la pastaia de vanilie impreuna cu galbenusurile si cu zaharul si mixeaza la viteza mare pana cand isi dubleaza volumul si galbenusurile sunt aproape albe. Incalzeste laptele pana inainte sa fiarba, apoi adauga-l usor in galbenusurile mixate, amestecand continuu cu un tel. Pune acest amestec pe baie de aburi si amesteca pana cand se ingroasa. Apoi las-o departe sa se raceasca. Odata ce s-a racit adauga untul moale (la temperatura camerei), mixeaza pana la incorporare, apoi adauga ciocolata topita si mixeaza din nou.
La sfarsit adauga alunele zdrobite putin (sa ramana bucati mai mari), si se amesteca totul.
Dupa racire se taie blatul in doua si se toarna o parte din crema, apoi se pune al doilea blat si se acopera tot tortul cu crema.