| Thecurious a întrebat:

Salutari comunitatii, auzisem ca purtarea sepcii pe cap, in mod excesiv, favorizeaza aparitia cheliei.
Sapca a devenit un accesoriu si pentru sezonul rece, utilitatea ei pierzandu-si esenta.
Intrebarea mea este : este adevarat zvonul pe care l-am auzit?

10 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

La asta nu răspund. Mă aștept la întrebări mai proaste de la tine. Asta e pur și simplu banal de proastă.

| Thecurious explică (pentru sadrian46):

De ce e proasta?
E un zvon care circula in zona mea de bastina.

| sadrian46 a răspuns (pentru Thecurious):

Mai circulă multe din astea prin zona ta? Tu cum ai reușit să devii mai răsărit?

| Thecurious explică (pentru sadrian46):

Da, circula multe, fiind o zona subdezvoltata, unde nivelul de educatie e scazut.
Trebuie sa existe si indivizi care sa se se straduiasca mai mult decat restul. Un astfel de mediu poate si ca un avantaj dezvoltarii umane. Aceasta ar fi o discutie interesanta.

| sadrian46 a răspuns (pentru Thecurious):

Da, așa este în lumea ta de baștină. Chelia, ca transformare dialectică a capului în fund, întâi ca formă și apoi ca conținut.
Prost, pe rusește prastoi, care se traduce pur și simplu prin simplu.

| Hammurabi a răspuns:

Nu.
Apariția cheliei nu poate fi nici evitată nici stimulată indiferent ce porți pe cap. E o chestiune mai mult genetică.
Am un amic care e maniac cu șepcile. Are o colecție de vreo 30 și ceva de bucăți și le cam poartă permanent și vara și iarna. Și are părul foarte des. Nici urmă de cădere a părului din cauza șepcilor.

| HadesSs a răspuns:

Nu are treaba e o chestie genetica happy

| Paul754880338 a răspuns:

In spatele fiecarui zvon sau statistici sta frecandu-si palmele un negustor sau un producator gata sa iti propuna si solutia... Asta in general, dar aici, fiind vorba de un zvon local, si daca local ( cum ai zis tu) inseamna si un pic mai putina educatie si informatie ca si caracteristica a zonei atunci este doar o povestioara nascuta la poarta pe banca mancand seminte. Calvitia oricat ne-am stradui sa o punem pe seama unora sau altora este absolut o caracteristica genetica.

| Antopuff a răspuns:

De fapt este invers: Porti sapca pentru ca ai chelie

| Sindbad a răspuns:

Nu este demonstrata vreo legatura cauzala fie si indirecta. Gandeste-te la toate femeile care poarta batic, nu li s-a mai intamplat nimic.
Totusi ca barbat, de ce sa porti capul acoperit? (poate doar musulmanii poarta fes pe cap). Mi se pare mult mai firesc sa stai cu capul descoperit. In cultura antica, a vorbi cu capul descoperit însemna a spune lucrurile în mod direct, nemijlocit, pentru a putea fi înţelese.