| anonim_4396 a întrebat:

Unde găsesc ce trebuie să fac pentru a ajunge programator? Gen de unde pot învăța, lucra, urmări tutoriale etc. în afară de ceea ce se predă în facultate?

2 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cursuri de programare pe Internet. Prietenul tău Google Search.

| raMLesS a răspuns:

Pe Youtube tata, ai toate cursurile la dispozitie.
Pentru inceput, invata python, invata lucrurile de baza, invata sa faci un basic calculator, un joc basic rock, paper, scissors, o poveste, un convertor mile in km si invers, convertor euro in lei sau mai stiu eu ce, program sa genereze un numar random. Apoi incepe sa inveti sa faci programe cu interfata, sa iti apara ceva pe ecran cand dai run, gen sa-ti deschida o poza, sau sa iti arate o poza, cand dai next, alta poza, cand dai back, poza din urma si tot asa, sau un calculator. in principiu aplicatii cu ajutorul tkinter.
In timp o sa progresezi cu limbajul/limbajele, important e sa inveti lucrurile de baza foarte bine, sa stii cum lucreaza, ce se intampla intr-un for loop scris intr-un while loop de exemplu.
Dupa ce stapanesti asta bine, poti sa treci si la alte limbaje mai complicate, C++, Java, C# si multe altele, e alegerea ta.