supadeceapa
| supadeceapa a întrebat:

Are rost sa incepi o relatie daca stii ca se va termina la un moment dat?

Răspuns Câştigător
| MGEORGESCU a răspuns:

Are rost sa mai traiesti daca oricum o sa mori? Are rost sa bei apa daca oricum ti se va face sete? Are rost sa mananci daca oricum iti va fi iar foame?
Eu zic ca are, raspunsul e valabil si la intrebarea ta. Daca am porni in viata cu premisa asta n-am mai face nimic, in momentul in care ne hotaram sa facem ceva trebuie sa ne asumam si un posibil esec, nimeni si nimic nu ne garanteaza pentru buna functionare. In viata trebuie in general aplicat principiul,, nu risti, nu castigi", in cazul unei relatii incercand, poti risca sa ramai fericit pentru o viata. Deci da, are rost sa faci orice, are rost sa incepi orice, are rost sa incerci orice, totul e cu un rost.

63 răspunsuri:
| sofisis a răspuns:

Normal. Nimic nu e etern. Asta ar insemna sa nu mai faci nimic in viata asta. Chiar si viata in sine, la ce sa mai traiesti daca tot o sa mori la un moment dat?

supadeceapa
| supadeceapa explică (pentru sofisis):

Https://imgur.com/a/NlA8AuF

| Drimmero a răspuns:

Are rost sa traiesti daca stii ca mori? raspunsul e afirmativ,, ai nevoie de dragoste sa oferi si sa primesti, e specific uman.

| Plato a răspuns:

Nu, e absolut ridicol.

| EcceHomo a răspuns:

Cum nu? Pentru acele doua săptămâni sau două luni în care primim ciocolată, invitații la film, tandrețuri şi alte cele, da, merită!happy

supadeceapa
| supadeceapa explică (pentru Plato):

Explica.

supadeceapa
| supadeceapa explică (pentru EcceHomo):

Se pare ca sunt degeaba daca nu duc la casatorie laughing.

| RAY a răspuns:

Parere personala =eu nu as incepe nimic cu nimeni, ca mi am pierdut increderea in sexul opus pe termen lung, mediu, doar pe termen scurt am ceva incredere in fete, in baieti am incredere la fel

| Plato a răspuns (pentru supadeceapa):

Daca esti convinsa ca relatia respectiva e efemera, orice gest va fi ridicol de fals. "Te iubesc" dar doar 2 luni? Cum vine asta?

| Plato a răspuns (pentru MGEORGESCU):

Nu ai inteles, cred. E vorba despre o relatie despre care stii cu certitudine ca nu va tine o viata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Carpe diem, ce va fi peste 10 ani nu poti sti

supadeceapa
| supadeceapa explică (pentru Plato):

Ai iubit vreodata? laughing Vine foarte normal, acum te iubesc, dar in timp lucrurile se estompeaza, relatiile evolueaza (in mai rau, in mai bine), nu ai cum sa ai certitudinea ca vei ramane toata viata cu o persoana. Doar daca esti masochist si te obligi sa ramai in relatia aia (in care nu mai exista sentimente, atractie etc) doar pentru ca ''ai principii'' - ceea ce e o prostie, o viata ai.

| MGEORGESCU a răspuns (pentru Plato):

Eu am inteles intrebarea, m-am folosit insa si de alte repere ca sa raspund la ea. In plus faza asta cu certitudinea e relativa din punctul meu de vedere, nimeni si nimic, in nici un fel de context nu iti poate garanta ca vei esua sau vei reusi, ca sa vezi asta trebuie sa incerci.

| Plato a răspuns (pentru supadeceapa):

Trebuie sa incepi cu certitudinea ca vei ramane toata viata, chiar daca exista o oarecare posibilitate de a nu fi asa. Daca nu ai certitudinea inseamna ca relatia e doar o joaca, ceva superficial.

| Plato a răspuns (pentru supadeceapa):

Orice "iubire" care trece, nu a fost niciodata iubire. De la "a placea" la "a iubi" e o diferenta uriasa.

supadeceapa
| supadeceapa explică (pentru Plato):

Toate relatiile sunt roz la inceput laughing.

| Plato a răspuns (pentru supadeceapa):

Iar la sfarsit vei realiza daca a fost sau nu iubire. La sfarsitul vietii, ma refer.

supadeceapa
| supadeceapa explică (pentru Plato):

Atata naivitate laughing. #cute

| TsunadeSama a răspuns:

Nu ar prea avea sens, sincer...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Conteaza si calitatea, una e sa-ti spuna ca a avut 10 relatii care sau terminat cu block, si alta e sa fii avut 1-2 si bune. Inainte, I-a gândestete.

supadeceapa
| supadeceapa explică (pentru Plato):

Cati ani ai? Doar de curiozitate.

| Plato a răspuns (pentru supadeceapa):

Da, eu sunt cel naiv.

| Plato a răspuns (pentru supadeceapa):

Daca chiar conteaza, 27.

| RAY a răspuns (pentru TsunadeSama):

Adica tu crezi ca cu primul barbat vei sta o viata?

supadeceapa
| supadeceapa explică (pentru anonim_4396):

Conteaza si calitatea, aici e vorba de o relatie in general. Intri intr-o relatie doar daca stii ca duce la casatorie si ramai toata viata cu persoana aia? laughing

supadeceapa
| supadeceapa explică (pentru Plato):

Multi inainte.

| EcceHomo a răspuns (pentru supadeceapa):

La noi în localitate, pe uşa biroului "Starea civilă" scrie:
"Noi vă oficializăm relația, dar nu vă garantăm iubirea!"

| Plato a răspuns (pentru supadeceapa):

Multumesc frumos.
"Intri intr-o relatie doar daca stii ca duce la casatorie si ramai toata viata cu persoana aia?"... mi se pare atat de evident incat orice explicatie e banala. E absolut normal ca doar atunci intri intr-o relatie.

supadeceapa
| supadeceapa explică (pentru EcceHomo):

Buna asta laughing)))).

| Plato a răspuns (pentru EcceHomo):

Deci tu valorezi o cutie de ciocolata si un film?