supadeceapa
| supadeceapa a întrebat:

Are rost sa incepi o relatie daca stii ca se va termina la un moment dat?

Răspuns Câştigător
| MGEORGESCU a răspuns:

Are rost sa mai traiesti daca oricum o sa mori? Are rost sa bei apa daca oricum ti se va face sete? Are rost sa mananci daca oricum iti va fi iar foame?
Eu zic ca are, raspunsul e valabil si la intrebarea ta. Daca am porni in viata cu premisa asta n-am mai face nimic, in momentul in care ne hotaram sa facem ceva trebuie sa ne asumam si un posibil esec, nimeni si nimic nu ne garanteaza pentru buna functionare. In viata trebuie in general aplicat principiul,, nu risti, nu castigi", in cazul unei relatii incercand, poti risca sa ramai fericit pentru o viata. Deci da, are rost sa faci orice, are rost sa incepi orice, are rost sa incerci orice, totul e cu un rost.

| Plato a răspuns (pentru MGEORGESCU):

Nu ai inteles, cred. E vorba despre o relatie despre care stii cu certitudine ca nu va tine o viata.

| MGEORGESCU a răspuns (pentru Plato):

Eu am inteles intrebarea, m-am folosit insa si de alte repere ca sa raspund la ea. In plus faza asta cu certitudinea e relativa din punctul meu de vedere, nimeni si nimic, in nici un fel de context nu iti poate garanta ca vei esua sau vei reusi, ca sa vezi asta trebuie sa incerci.

| raMLesS a răspuns (pentru Plato):

"Cum vine asta?"
Nu a zis nimeni ca trebuie sa te bagi intr-o relatie de 2 luni daca nu vrei asta, dar poti sta daca iti place de ea, e simplu, asa castigi experienta, te pupi cu ea, te scalzi in dopamina, etc.
Monogamia e o prostie.

| Plato a răspuns (pentru raMLesS):

Te scalzi in superficialitate.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Plato):

și unde trebuie să merg ca să aflu dacă e serioasă?

| lorelei94 a răspuns (pentru anonim_4396):

La un psihiatru.

| raMLesS a răspuns (pentru Plato):

Nu e superficialitate, nu sunt superficial daca vreau ce e frumos, e chiar o normalitate... degeaba iti explic tie, esti pierdut.

| Doarunaltutilizator a răspuns (pentru MGEORGESCU):

Corect!

63 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Totul se termină la un moment dat. Însăși viața e de așa natură. De ce să nu mă bucur de clipe de fericite, de spaima că nu vor ține la nesfârșit? E evident că nu vor ține, dar nu e relevant. O experiență frumoasă e tot o experiență frumoasă. Și poate o prețuiești chiar mai mult, conștientizând că se va sfârși sau s-a sfârșit.

Certitudinile - de tipul celor promovate de @Plato - sunt irealiste și supraestimate. Se nasc din autoamagire.

Și aș mai da un exemplu de relație, pe care până și @Plato ar accepta-o, deși e evident, că e efemeră: adopția unui animal, primirea lui în viața ta, în familia ta, relaționarea cu el, învestirea de sentimente, deși viața lui, din punct de vedere biologic, este imposibil să fie prea lungă. Dar asta nu înseamnă, că nu merită iubit, ocrotit, prețuit..., că experiența nu merită trăită...

| RAY a răspuns:

Parere personala =eu nu as incepe nimic cu nimeni, ca mi am pierdut increderea in sexul opus pe termen lung, mediu, doar pe termen scurt am ceva incredere in fete, in baieti am incredere la fel

| Drimmero a răspuns:

Are rost sa traiesti daca stii ca mori? raspunsul e afirmativ,, ai nevoie de dragoste sa oferi si sa primesti, e specific uman.

| Holiday a răspuns:

Exista multe tipuri de relatii. Mai nasol decat sa se termine la un moment dat e sa stai intr-o relatie in care nu mai ai nici o satisfactie, ori tu, ori partenerul, ori amandoi.
Niciodata nu porni de la ideea ca va fi "pe viata", dar foloseste timpul cat relatia functioneaza cat mai bine. Cand nu mai functioneaza ramai cu ce a fost frumos, cu experienta acumulata, si mergi mai departe.

| sofisis a răspuns:

Normal. Nimic nu e etern. Asta ar insemna sa nu mai faci nimic in viata asta. Chiar si viata in sine, la ce sa mai traiesti daca tot o sa mori la un moment dat?

supadeceapa
| supadeceapa explică:

#vorbitifrumos

| Plato a răspuns:

Nu, e absolut ridicol.

| supadeceapa explică (pentru Plato):

Explica.

| Plato a răspuns (pentru supadeceapa):

Daca esti convinsa ca relatia respectiva e efemera, orice gest va fi ridicol de fals. "Te iubesc" dar doar 2 luni? Cum vine asta?

| supadeceapa explică (pentru Plato):

Ai iubit vreodata? laughing Vine foarte normal, acum te iubesc, dar in timp lucrurile se estompeaza, relatiile evolueaza (in mai rau, in mai bine), nu ai cum sa ai certitudinea ca vei ramane toata viata cu o persoana. Doar daca esti masochist si te obligi sa ramai in relatia aia (in care nu mai exista sentimente, atractie etc) doar pentru ca ''ai principii'' - ceea ce e o prostie, o viata ai.

| Plato a răspuns (pentru supadeceapa):

Trebuie sa incepi cu certitudinea ca vei ramane toata viata, chiar daca exista o oarecare posibilitate de a nu fi asa. Daca nu ai certitudinea inseamna ca relatia e doar o joaca, ceva superficial.

| Plato a răspuns (pentru supadeceapa):

Orice "iubire" care trece, nu a fost niciodata iubire. De la "a placea" la "a iubi" e o diferenta uriasa.

| supadeceapa explică (pentru Plato):

Toate relatiile sunt roz la inceput laughing.

| Plato a răspuns (pentru supadeceapa):

Iar la sfarsit vei realiza daca a fost sau nu iubire. La sfarsitul vietii, ma refer.

| supadeceapa explică (pentru Plato):

Atata naivitate laughing. #cute

| supadeceapa explică (pentru Plato):

Cati ani ai? Doar de curiozitate.

| Plato a răspuns (pentru supadeceapa):

Da, eu sunt cel naiv.

| Plato a răspuns (pentru supadeceapa):

Daca chiar conteaza, 27.

| supadeceapa explică (pentru Plato):

Multi inainte.

| Plato a răspuns (pentru supadeceapa):

Multumesc frumos.
"Intri intr-o relatie doar daca stii ca duce la casatorie si ramai toata viata cu persoana aia?"... mi se pare atat de evident incat orice explicatie e banala. E absolut normal ca doar atunci intri intr-o relatie.

| supadeceapa explică (pentru Plato):

E normal sa-ti doresti sa se ajunga departe, ca nu e nimeni absurd sa isi doreasca o relatie de 2 saptamani, doar ca trebuie sa ai un strop de realism, sa vezi mai intai cum decurge relatia, pentru ca se schimba multe intr-un cuplu, mai ales cand aleg sa se mute impreuna si oricat de sigur ai fi de persoana de langa tine, n-ai idee cand isi scoate masca sau ce greseala imensa poate face intr-o zi laughing.
Asta tot zic aici.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Plato):

și dacă n-am nevoie de act ce fac?

| Plato a răspuns (pentru anonim_4396):

Nimic, ce sa faci? Eu consider casatoria legala si religioasa ceva frumos, dar poti ramane toata viata cu o persoana si fara act, desi, sincer, nu prea inteleg ce ai impotriva nuntii.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Plato):

Păi ai zis că sexul în afara căsătoriei e ceva abominabil

| Plato a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca te-ai uita la raspunsurile-mi precedente, ai vedea ca am spus casatoriti, logoditi, sau o relatie foarte serioasa. Sa fie doar dupa casatorie e un caz ideal, in fata caruia nu pot fi "contra", deoarece consider ca e corect, dar nu cred ca am fost asa exagerat incat sa zic ca in exclusivitate doar dupa casatorie. Important e sa fie ceva verosimil, nu friends with benefits sau one night stand.

| mentholinks a răspuns (pentru Plato):

La inceput toate relatiile sunt foarte serioase, chiar si cand ai 14 ani.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Plato):

Păi și dacă eu după o săptămână consider relația serioasă?

| Plato a răspuns (pentru anonim_4396):

Si copiii de 13-14 ani considera ca relatiile lor sunt "Serioase", si totusi...

| Dismally a răspuns:

Are rost sa mananci daca stii ca peste scurt timp iti va fi foame iar? Are rost sa traiesti daca stii ca oricum vei muri? E acelasi principiu. Eu cred ca da.

| Doarunaltutilizator a răspuns:

Prima relație mereu se termina, poate și a doua dar a 3 o sa fie una de durata, merita deoarece chiar daca se termina macar câștigi experiență și înveți din greșelilor relației anterioare.
Prima relație se termina mereu deoarece e una mai mult de test ca să spun așa, a doua tot cam la fel dar mai reușită sa zicem, din astea înveți ce trebuie sa faci și unde ai greșit sau unde a greșit celălalt.

| PersonajFictiv a răspuns:

Cred in ideea de "suflet pereche" pentru ca am vazut efectul masiv pe care il poate avea o femeie in viata unui barbat,doar o singura femeie,restul care se aseamana cu ea neavand nici macar jumate din efectul pe care il are ea asupra barbatului.
Se intampla de multe ori sa simti o legatura cu o persoana,dar te poti insela,poate sa fie de moment,lucrurile sa se schimbe foarte repede.
Nu stii cum o sa se desfasoare relatia,daca o sa fie bine,rau,daca o sa dureze putin,mult sau o sa fie a ta mereu.
Tu stai cu cine iti place,nu astepti pe nimeni,ca nu stii pe cine trebuie sa astepti.
Daca am stii toti cu cine ne-am potrivi,cu cine am ajunge undeva,am suferi mai putin,dar nu e posibil.
Cred ca exista si ea pe undeva,dar atat, nu stiu cine, daca o sa o intalnesc in viata asta ( cred in reincarnare) si nici nu astept pe nimeni, nu pun eticheta pe relatie " asta e", doar incep ceva nestiind unde ajungem.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Carpe diem, ce va fi peste 10 ani nu poti sti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Conteaza si calitatea, una e sa-ti spuna ca a avut 10 relatii care sau terminat cu block, si alta e sa fii avut 1-2 si bune. Inainte, I-a gândestete.

| supadeceapa explică (pentru anonim_4396):

Conteaza si calitatea, aici e vorba de o relatie in general. Intri intr-o relatie doar daca stii ca duce la casatorie si ramai toata viata cu persoana aia? laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru supadeceapa):

Mi se pare corect, când gasesti persoana potrivitã te decizi sa intri intr-o relatie si sa ai copii. Sunt contra casatorie, cea mai mare prostie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Totul are un sfârșit.
"Merita" si pentru doua săptămâni, oricum nu pierzi nimic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, orice experienta are rostul ei, din orice relatie inveti cate ceva.

| EcceHomo a răspuns:

Cum nu? Pentru acele doua săptămâni sau două luni în care primim ciocolată, invitații la film, tandrețuri şi alte cele, da, merită!happy

| supadeceapa explică (pentru EcceHomo):

Se pare ca sunt degeaba daca nu duc la casatorie laughing.

| EcceHomo a răspuns (pentru supadeceapa):

La noi în localitate, pe uşa biroului "Starea civilă" scrie:
"Noi vă oficializăm relația, dar nu vă garantăm iubirea!"

| supadeceapa explică (pentru EcceHomo):

Buna asta laughing)))).

| Plato a răspuns (pentru EcceHomo):

Deci tu valorezi o cutie de ciocolata si un film?

| RAY a răspuns (pentru EcceHomo):

Tu esti primarita?

| EcceHomo a răspuns (pentru Plato):

Acum da, dar înainte să-mi pun silicoane, nu valoram nimic.happy

| EcceHomo a răspuns (pentru RAY):

Nu,consilier pe probleme mărunte.

| Demetrov a răspuns:

Conteaza sa te distrezi.

| ponturi a răspuns:

Da, se merită orice experientă, orice senzație pe care o trăiești lângă o persoană. Dacă ești oportunist poți cunoaște oameni noi lângă acea persoană, îți poți face relații sau poți să găsești noi pasiuni. AI expuse două puncte de vedere și în plus nu îți poate garanta nimeni că peste o perioadă de timp numai ești cu o persoană cu care ești la un moment dat.

| TsunadeSama a răspuns:

Nu ar prea avea sens, sincer...

| RAY a răspuns (pentru TsunadeSama):

Adica tu crezi ca cu primul barbat vei sta o viata?

| TsunadeSama a răspuns (pentru RAY):

Asa sper.winking

| RAY a răspuns (pentru TsunadeSama):

Adica tu speri sa stai cu cineva o viata deci nici macar nu il cunosti? unde vezi tu logica in asta numa tu stii

| TsunadeSama a răspuns (pentru RAY):

Pai cum adica cineva pe care nu-l cunosc?

| RAY a răspuns (pentru TsunadeSama):

Pai cum il cunosti daca abia ce v-ati cunoscut?

| lorelei94 a răspuns:

La ce te mai speli daca stii ca te murdaresti si maine?