| Nemessys a întrebat:

Barbati, voi platiti nota de plata cand iesiti cu o femeie?
Si pentru femei : Ce va trece prin cap atunci cand un barbat nu va plateste nota de plata, desi intalnirea a fost de nota 10?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Întâlnirile nu-s cam demodate? thinking
Dacă întâlnirea ar fi de nota 10, tipul ar avea o atutudine aroganta, dominatoare,
autoritara care l-ar determina sa se ofere el sa plătească. Deci nu prea are cum sa fie o întâlnire de nota 10 si sa nu vrea el sa plătească.
Par ultima materialista, nu? laughing Nu vreau sa-mi plătească. Vreau doar sa se ofere s-o facă, oricum îl refuz si plătesc eu(de obicei, depinde de context). Atitudinea in sine contează.E ca deschisul ușii/portierei sau trasul unui scaun. Apreciez chestiile astea.Nu e ca si cum sunt prea fragila si nu pot sa deschid singura o usa.Sau sa platesc singura o masa.Nu ma astept sa facă asta doar pentru ca sunt femeie si asa l-a invatat societatea, sa "respecte" femeia.Respectul asta se dobândește,
indiferent de sex. Vreau sa facă chestiile astea (inclusiv sa se ofere sa plătească)
pentru ca in felul asta își validează poziția superioară,
de "putere", masculinitate.
Chiar dacă o femeie n-o sa-ți recunoască niciodată, mai ales una care se lauda in sus si-n jos cu independenta ei, atitudinea asta protectoare, superioară atrage orice tipa.Nu prin prisma unui beneficiu material(cadouri, mese plătite), ci a felului in care e tratată.
Asta se aplica doar dacă întâlnirea precede in mod conștient fie o relație, fie sex/ o aventura.Adica dacă exista deja o legatura sau cel putin începe sa se formeze una. Daca ieșim in calitate de amici/prieteni/ străini care habar n-au ce urmează, nu e asa mare tragedie dacă nu se oferă el sa plătească.Dar tot as prefera s-o facă.Nu sa plătească, doar sa se ofere.

62 răspunsuri:
| Rux2000 a răspuns:

Nimic, este normal ca la primele întâlnirii să-și plătească fiecare comanda sau sa o împartă depinzând de situație. Asta dacă băiatul nu se oferă sa o plătească.

| Hannah06 a răspuns:

Cine invita, plateste conform codului bunelor maniere.Cel care invita trebuie sa se asigure ca invitatul s-a simtit bine de la inceput pana la sfarsit. Si cum barbatii sunt cei care invita de obicei, ei platesc. Daca nu ar plati, desi el m-a invitat si a ales si localul, as zice ca e zgarcit si needucat. Sincer e mai mult in favoarea lor sa cucereasca fata. Cei care nu au platit nota, mi-au lasat un gust amar. Si asta in conditiile in care mergeam la un suc sau o cafea, nu restaurant ca pot intelege si lipsa banilor.

| AmeliaD a răspuns:

Sunt majora, am bani si pot să-mi plătesc singura ceea ce consum. Daca se oferă să o plătească, nu latru, dar dacă nu, scot banii.

| Nemessys explică (pentru AmeliaD):

Unele s ar urca și pe masa