| georgy30 a întrebat:

BUNA! Ma puteti ajuta? Povesteste o intamplare din viata ta ( sau a celor dragi tie) in care ai simtit ajutorul lui Dumnezeu. FUNDAAAAAA! scuze categ.

Răspuns Câştigător
| Lilia2621 a răspuns:

Pai in fiecare zi ii simt ajutorul, un ajutor care nici nu ne dam seama. Faptul ca seara ne-am culcat si dimineata ne-am trezit sanatosi, e cel mai mare ajutor din partea lui Dumnezeu. Suntem intr-o lume plina de rautate, si noi oamenii nici nu ne aducem aminte ca avem un tata ceresc care ne ajuta in toate, la scoala, la munca, ne ajuta sa trecem prin cele mai grele momente. Dar cel mai mare ajutor pe care acum il realizez, este ca i-a dat putere mamei sa ma nasca si sa ma creasca, si acum la rindul meu ar trebui sa ii multumesc in fiecare zi pentru ca sunt sanatoasa si pentru ca sunt asa cum sunt, si pentru ca am o viata normala, am ce minca, cu ce ma imbraca, si nu duc lipsa de nimic.

12 răspunsuri:
| Originalone a răspuns:

Ajutorul lui dumnezeu este mare.
Sunt pocait de meserie si in timpul liber sunt un adevarat martor al lui iehova.
Fac asta cu placere,sa ajut oameni sa stie de voia si frica lui dumnezeu.
Chiar daca domnul a uitat sa ma plateasca,o fac in folosul comunitati.
Pacat ca m-a lasat la greu, dar eu nu l-am uitat niciodata, a ramas tot timpul in inima si sufletul meu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inca nu am simntit decat prostia celor care il venereaza

| Anca95 a răspuns:

Dumnezeu te ajuta mereu, dar pentru asta tu nu trebuie sa-l uiti si apelezi la el atunci cand ai nevoie si cand e totul roz sa-l uiti.Trebuie sa-i multumim lui dumnezeu de fiecare data indiferent ca suntem fericiti sau tristi. Daca esti credincios cat d e cat atunci cand ai nevoie El te va ajuta.De fapt El ne ajuta de fiecare data, chiar daca uneori rezultatul nu e acela cre-l vrem.El ne mai si pedepseste pentru a invata din greseli si pentru a nu le mai repeta ca daca mereu ne-ar da mereu ceea ce vrem noi, oamenii Il vom uita.De exemplu, pe mine Dumnezeu ma ajuta mai de fiecare data, insa pentru asta ma rog din suflet. Odata cineva drag mie a mers la un control medical si a fost diagnosticat cu o boala care nu are tratament si a zis ca e in stare grava.Acea persoana urma sa meaga la un alt medic si m-am rugat la Dumnezeu sa nu fie asa, iar El m-a ajutat. Dumnezeu chiar face minuni... daca ai credinta.

| mgtow a răspuns:

Maine trebuia sa ma mut si nu vroiam sa plec, inainte cu o zi s-a stabilit unde ramaneam si in dimineata asta am dus niste lucruri. Credeam ca Dumnezeu nu ma ajuta, in seara asta maicamea a vorbit cu proprietarul apartamentului si a scazut din chirie ca sa nu plecam; vad ca Dumnezeu nu m-a lasat si ii multumesc din tot sufletul.

| elenat a răspuns:

Nu e chiar o "poveste" e o mica intamplare cautam un lucru toata ziua si disperata (pentru ca aveam mare nevoie de el) m-am ashezat pe scaun si m-am rugat ca D-zeu sa ma ajute sa-l gasesc si cand deschid ochii era chiar in fata mea pe masa care am intorso su susul in jos (deci D-zeu chiar ne ajuta cand avem nevoie ) e adv nu am dc sa mintwinking!

| BurnInHellSucker a răspuns:

Trebuia sa vina prietenul meu sa ma viziteze. Nestiind sa gatesc nimic am zis sa fac niste cartofi prajiti. stau eu 10 minute sa ma gandesc cum se aprinde aragazul...stau 10 stau 20 stau 3 ore pana ce Sfantul Petru trimis de catre Dumnezeu a venit si mi-a tras una in cap cu un pliant al unei firme ce livra pizza. Dumnezeu m-a ajutat. laughing)

| kyttu a răspuns:

Mereu.de multe ori credeam ca nu am scapare, am apelat la oameni dar nu m-au ajutat cu nimic, eram in camera mea cand am pornit radioul, era o meodie "Ai valoare in ochii lui Dumnezeu".(nu stiam ce sa cred, Dumnezeu exista sau nu?) Am ascultato pana la sfarsit.am inceput sa ma rog(nu ma prea rugam asa mult), dar Dumnezeu mi-a raspuns rugaciuni mele. In vara am fost intr-o tabara crestina, unde am aflat cat de minunat este Dumnezeu pentru. oameni. Acum stiu, Dumnezeu exista! sunt fericita sa stiu asta

| JJRosa a răspuns:

Atunci cand am avut meningita avansata si m-am facut binehappy

| DirectDinBerceni92 a răspuns:

Odata cand eram mai mic.acum vreo 6 ani (aveam 13 ani atunci) intr-o seara m-a intrebat tata daca merg cu el la servici sa ii tin de urat.Eu la inceput nu vroiam dar nu stiu ce m-a facut sa ma razgandesc si am hotarat sa ma duc.Ma duc frumos cu tata ziua urmatoare, stam 3-4 ore la servici si dupa aia s-a dus sa monteze ceva.Eu m-am dus cu el sa il ajut. Pune chestia aceea(nici acum nu stiu cum se numea) jos ca sa o monteze si imediat ce o pune jos se lasa in jos si deodata vad ca isi da ochii peste cap si ma sperii si incep sa tip peacolo de frica.Au venit niste oameni si au chemat ambulanta.Eu crezusem ca s-a electrocutat ca erau niste fire neizolate pe acolo dar nu a fost acel lucru.Fug din acel loc o sun pe mama,sora mea si le-am zis ca,cred ca tata e. si plangeam, dupa aia vine un om la mine si ma cheama sa vorbesc cu tata si mi-a zis ca se simte bine, ca si-a inghitit limba si ca acum e bine. Tata a zis la absolut toti ca eu am fost "acel inger trimis de dumnezeu" care l-a salvat. Daca nu eram eu mi-a zis ca acum era la 2 metri sub pamant.Am fost traumatizat si niciodata nu o sa uit aceasta intamplare.Si de atuncea cred in Dumnezeu!

| NeverSayNever a răspuns:

Da,Dumnezeu mi-a fost alaturi de nenumarate ori si imi este in continuare.Cand maicamea avea probleme mari de sanatate,m-am rugat neincetat alaturi de familia mea sa nu o i-a, iar El ne-a ascultat rugile, si atunci cand fratele meu a fost in coma si si-a revenit.Astea au fost niste minuni care mi-au ramas in suflet ca si Dumnezeu de altfel.Dar tu ai avut vreo astfel de intamplare?

| georgy30 explică:

Nu.eu nu am avut o astfel de intamplare si de aceea v-am cerut voua ajutorul

| Tintea_Georgel_Florin_1979 a răspuns:

Unde pot sa mi spun povestea mea pentru a fi ajutat