Întrebare recomandată | Azµre a întrebat:

Bună Seara!

Haideți să discutăm despre sex, cum și de ce nu e bine să vă începeți viața sexuală la vârste fragede!
Vă aduc la cunoștință câteva întrebări ale unor adolescenți și răspunsurile primite de la un medic:

1) http://www.prieteni.ro/......1-599.html

Întrebare:

Sunt faţă...am 15 ani...şi nu știu am o întrebare: Credeți că la vârstă pe care o am eu organele genitale sunt bine dezvoltate pentru a începe viața sexuală? Deoarece am citit articolole şi sunt curioasă dacă e o vârstă potrivită pentru ați începe viața sexuală. Aaaa era să uit: De ceva vreme mă contrazic cu o prietenă că o fată virgină nu se poate masturba. Voi ce părere aveți există posibilitatea? Puteți să îmi dați mai multe detalii pentru a o lămuri?
Mulțumesc.

Aceasta este întrebarea, corectată de mine pentru a înțelege toată lumea ceea ce a vrut să spună fata, aveți originalul în link-ul de mai sus, iar răspunsul îl vedeți mai jos.

Dr. Bianca Ghizdavu Răspunde:

ORGANELE GENITALE sunt pregătite pentru a începe viaţă sexuală atunci când PUBERTATEA e încheiată. Pentru că pubertatea este perioadă din viaţă în care organele genitale se MATURIZEAZĂ.
La FETE această perioadă este deplin încheiată în jurul VÂRSTEI de 16-17 ani, la BĂIEȚI, ceva mai târziu. Deci tu încă nu ești tocmai pregătită pentru asta şi ar fi bine să mai aștepți puţin. În ce privește masturbarea, poate prietenă ta face o confuzie. Prin MASTURBARE uneori există RISCUL de a se rupe himenul, că un fel de DEZVIRGINARE. Dar o fată virgină se poate masturba. Asta chiar e un lucru bun, pentru că te poți masturba chiar dacă nu ești pregătită să-ţi începi viaţă sexuală. Va recomand că ÎNAINTE să va începeţi viaţă sexuală să faceți o VIZITĂ la GINECOLOG. El vă va spune mai multe în funcție de gradul fiecăreia de DEZVOLTARE.

2) http://www.clopotel.ro/......786-1.html

Bună! Am o relatiue foarte serioasă cu prietenul meu, dar încă nu ne-am început viață sexuală, el tot face PRESIUNE asupra mea spunându-mi că a trecut destul timp de când suntem împreună și că de acum ar trebuie să trecem la "lucruri mai seriaose", de fiecare dată când îmi zice aceste vorbe îi spun că încă nu e momentul pentru mine. El are 17 ani iar eu 15 și jumătate, sincer îmi este și frică și nu știu cum să fac și ce trebuie să fac pentru că relația noastră să meargă la fel de bine, pentru că mi-e frică că ea să nu se răcească pentru că tot îl resping.

Jeni Chiriac, Sexolog, răspunde:

O relație serioasă se definește altfel la 15 ani și la 22 de ani. Specialiștii îți spun că este de preferat să faci acest pas după VÂRSTA de 18 ani. Riscul de contactare de boli cu transmitere sexuală există mai ales că în cazul persoanelor cu parteneri multipli, crește riscul contactării de BTS chiar folosind și PREZERVATIV pentru acest risc există în contactul cu orice secreție a organismului, nu numai spermă, cum FALS se crede adesea!
Începerea vieții sexuale ÎNAINTEA MATURIZĂRII ORGANELOR GENITALE, în special a vaginului, poate fi cauza apariției unor tulburări de dinamică sexuală. Acestea sunt dificultăți în funcționarea normală a organelor genitale care ne dau disconfort fizic și psihic în loc să simțim plăcerea.Și aici putem vorbi despre efecte imediate sau în timp: AFECȚIUNI ale colului uterin, metroanexită, cistită, vaginită etc; afecțiuni ce pot de asemenea cauza DURERE la contactul sexual dar și după ce acesta s-a încheiat. Mai putem vorbi și de durerea la penetrare, care apare adesea la TINERELE fete care-și încep viață sexuală prea DEVREME, când vaginul și organele genitale sunt INSUFICIENT dezvoltate. Viață sexuală însă nu va duce la GRĂBIREA maturizării acestor organe.

Până aici cred că ați înțeles cât de cât, câte ceva, veți veni sigur că afirmații cum că, fetele se dezvoltă mai repede ca băieții și multe altele, însă nu toate organismele sunt la fel, dacă o fată de 14 ani are sistemul reproducător dezvoltat nu înseamnă că și alta tot de 14 ani sau chiar mai mare de 16-17 ani îl are! De aceea e necesar acel control GINECOLOGIC.

Tot aici vom dezbate problema :

Când e bine să îți începi viața sexuală!

NU E UN ARTICOL! E O OPINIE PROPRIE A MEA BAZATĂ PE CELE DOUĂ ÎNTREBĂRI DE MAI SUS!
MULȚUMESC!

Și să începem prin a vă prezenta personal anumite aspecte care eu le consider esențiale :

Cu toții ar trebui să știți că aceste relații sexuale trebuie să implice atât iubire cât și alte aspecte ale acesteia și anume, SINCERITATE, RESPECT, ÎNCREDERE și ÎNȚELEGERE.
Mulți spun că sunt importante relațiile sexuale într-o relație, dar voi chiar credeți că partenerul vostru merită? V-ați pus vreodată așa problema?
Haideți să discutăm puțin despre acest aspect, după cum știți virginitatea este o problemă cel mai des întâlnită la nivel mental, mai puțin fizic, deci și prin urmare ați fi rușine că mai ești VIRGINĂ, nu înseamă să te GRĂBEȘTI să îți începi viața sexuală! În legătură cu vârstă s-a discutat mai sus este bine după 16-17 ani cel ma indicat este vârsta de 18 ani când să spunem printr-o generalizare procesul de dezvoltare a încetat și tot odată MENTALITATEA și GÂNDIREA este mult mai dezvoltată și pusă la punct decât la o vârstă mai fragedă!
Dacă până aici îndepliniți toate cele spuse mai sus de mine, abia atunci trebuie să vă gândiți dacă partenerul chiar merită? Mai ales atunci când el este mai MARE ca voi! Este esențial să țineți cont de aceste lucruri pentru că multe dintre voi sunteți slabe de înger și PRIMUL partener vă va rămâne undeva în suflet și veți fi marcate de acest lucru.
Acum legat de BĂIEȚI, ar trebui să știți că aceștia întotdeuna vor încerca să GRĂBEASCĂ pasul! Dar asta nu îmseamnă că trebuie să îi lăsați să vă șantajeze emoțional cum se întâmplă cel mai des, chiar aici pe TPU, sunt fete care pun întrebări legate de începerea vieții sexuale pentru că partenerul a adus vorba sau a spus : Dacă mă iubești o faci cu mine dacă nu te desparți de mine și așa mai departe.
Dacă el face astfel de afirmații e clar că e interesat doar pentru virginitatea și sexul tău, în rest nimic mai mult! E clar că nu te apreciază, nu te iubește, nu te respectă nu nimic, ci doar este o atracție fizică și nimic mai mult!
Un alt aspect important este că dacă tot vreți să mergeți până la capăt FOLOSIȚI surorilor PROTECȚIA! Ea vine în diferite variante dar cea mai sigură și cea mai bună și totodată indicată când ai primul partener și nu numai, este PREZERVATIVUL! Nu ANTICONCEPȚIONALELE sau METODE TRADIȚIONALE, ele nu vă vor scăpa de HEPATITĂ, HIV, SIDA, BTS-URI și multe alte infecții bacteriene și viruși cum ar fi HERPESUL și multe altele.
După toate astea DACĂ tot mai vreți să vă începeți viața sexuală, TREBUIE să luați la cunoștință că o astfel de ACTIVITATE nu se va face prima dată, în mașină, în aer lieber sau dumnezeu știe în ce TOALETĂ de școală, club, restaurant! Ci într-un dormitor! Moemntul trebuie să fie special ceea ce înseamnă, o atmosferă romantică, să fie o CLIPĂ de care să îți aduci aminte cu PLĂCERE! Făcând acest pas este foarte important datorită faptului că veți fi foarte vulnerabile voi fetele datorită faptului că acum e vorba de încredere supremă, ceea ce ori va există ori va fi o pierdere de timp și de nervi dacă vă veți despărți.
Un ultim lucru dacă BĂIATUL te părăsește sau dă semne că vrea să vă despărțiți dacă nu vrei să faci sex! Nu e capăt de lume, lasă-l să plece să se ducă! Nu te iubește și nu te apreciază! Așa că vă puteți găsi alți băieți care să vă iubească pentru ceea ce sunteți și ceea ce vreți de la viață!

Sper în așa fel, cu aceste cuvinte care vi le-am adresat, să vă fi pus oarecum pe gânduri și să vă gândiți de 1000 de ori înainte să întrebați dacă vreți sau nu să începeți viața sexuală când veți îndeplini cele menționate mai sus atunci sunteți pregătite și vă puteți adresa atât partenerului cât și altora, altfel la o vârstă fragedă în afară de faptul că dați dovadă de imoralitate și veți fi luate peste picior nu o să găsiți un răspuns bun.

Vă doresc o seară frumoasă!

Răspuns Câştigător
caramela
| caramela a răspuns:

Buna seara!
articolul este bun si foarte la obiect..insa nu stim cati vor citi si cati vor lua aminte, astazi daca ai 14 ani si nu ai prieten, ori nu ai facut sex, e ceva iesit din comun. sper sa fie de bun augur acest articol si nu vei primi oale in cap.
O seara bunahappy

61 răspunsuri:
| lotoflaughs a răspuns:

Jos palaria! f. bun articol

| ASTCRB a răspuns:

Bună! Un articol foarte bun! Care m-a făcut într-adevăr să-mi schimb părerea şi să-i spun iubitului să mai aştepte. Iar din discuţia care am avut-o, se vede că mă iubeşte. Chiar dacă de 1 an suntem împreună şi mi-a spus că vrea să mă dăruiesc şi cu trupul, lui, m-am convins că mă iubeşte şi o să mai aibă răbdare, până o să fiu şi eu pregătită.
Mulţumim pentru. articol :*

| yneedlove a răspuns:

Parerea mea ca nu exista inceput si sfarsit fiecare o face cand are placere, dc sa nu fim realisti si sa ne gandim ca sunt baieti si fete care se masturbeaza de la 7-10 ani? asta este... mai bine pana la urma sa cunoasca sentimentul si atingerea umana, decat sa ajunga sa nu mai simta nimic cu aprtenerul in pat...cunosc multe cazuri de fete sub 18 ani care in loc sa se culce cu un barbat, isi baga fel si fel de acarete in pasarica, deci oare ce ar fi mai OMENESC si NORMAL? sa isi bage'o P#L@ sau in castravete?winking

| PupiciKiss1 a răspuns:

Bună! Articolul este foarte bun sper ca să le pună pe fete la gândit înainte să facă acest pas. Am pus şi eu un articol cu metode contraceptive, dacă poţi să te uiţi un pic peste el şi să iţi dai cu părerea. Mersi :*

| Azµre explică (pentru PupiciKiss1):

Mulțumesc, dar nu e un articol! E o opinie proprie! Primele 2 întrebări sunt de pe un site de unde am pornit cu această dezbatere.
happy
Mulțumesc