| SarmalutaPuternica a întrebat:

Buna seara TPU!
Eu una stiu ca un copil se face atunci cand ai ciclu ca doar in perioada aia poti ramane insarcinata este adevarat? Asta a fost prima intrebare si a doua este in momentele acelei perioade cum poti rezista la conceperea unui copil caci ciclul este dureros de regula in momentul ala iti mai arde de facut copii?

8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Perioada menstruatiei este perioada cu fertilitate minima, in care probabilitatea de a ramane insarcinata este minima. Perioada fertila se gaseste cam la jumatatea duratei dintre doua menstruatii.

| corbulalbrosu a răspuns:

1.- In primul rand acea perioada la care te referi tu si o numesti CICLU se numeste MENSTRUATIE deoarece in acele zile se elimina ENDOMETRUL adica captuseala interna a UTERULUI impreuna cu vasele de sange care alimentau aceasta si impreuna cu sangele formeaza menstra care se elimina in acele cateva zile. In perioada de menstruatie probabilitatea de a se forma o sarcina este extrem de mica fiind sub 3-5% si se poate intampla doar in cazul in care CICLUL MENSTRUAL este unul foarte scurt si destul de rar intalnit si anume de 21-22 de zile. IN CONCLUZIE IN ACEA PERIOADA NU SE POATE RAMANE INSARCINATA decat cu totul accidental sau doar printr-o minune. Pentru stiinta si cultura ta ar trebui sa stii ca se pot face copii doar in momentul in care femeia este in perioada fertila, adica cam de prin ziua a 9-10-a pana prin a 16-17 a zi a ciclului menstrual, calculat din prima zi de menstruatie. 2. --""In acea perioada"" adica in perioada de eliminare a menstrei multe femei fac exact DOAR in acea perioada sex deoarece atunci au libidoul cel mai ridicat iar in restul zilelor din ciclu meenstrual, libidoul lor scade constant, intratat incat dorinta de a face sex se manifesta din ce in ce mai slab sau poate chiar sa dispara complet. Ciclul menstrual reprezinta perioada de timp (in numar de zile) dintre 2 menstruatii consecutive.

| cristi10grei a răspuns:

Pe mestruatie nebun sa fi sa faci sex straight face puf ce aiurea rau jur

| Kyubii a răspuns:

Nu, nu este adevărat.
Se poate întâmpla și atunci, dar nu e recomandabil să întreții relații sexuale în perioada aceea.
Perioada cea mai bună de făcut copii este între a7a și a14a zi a ciclului menstrual.
Mai pe înțelesul tău. că sigur ești mică dacă nu ști deja aceste lucruri... din ziua în care ți-a venit numeri 7 zile. și din ziua a7a până în a14a. poți rămâne însărcinată foarte ușor!
P.s: Dacă nu știi toate acste lucruri înseamnă că nu ești pregătită pentru sex, mai așteptă!
Totuși dacă nu mai ai răbdare nu uita PROTECȚIA!

| SarmalutaPuternica explică (pentru Kyubii):

Ma tine ciclul 5 zile cum numar a 7 a zi pana in a 14 a ca sa raman insarcinata?

| SarmalutaPuternica explică (pentru SarmalutaPuternica):

Ca ciclul nu dureaza zile multe ori aceste zile de care tu zici n-au scurgere? deci copii se fac si fara sange?

| SarmalutaPuternica explică (pentru Kyubii):

Ca ciclul nu dureaza zile multe ori aceste zile de care tu zici n-au scurgere? Deci copii se fac si fara sange?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru SarmalutaPuternica):

Chiar daca ai intrebat pe altcineva am sa-ti raspund eu.Se poate afirma ca APROAPE INTOTDEAUNA, COPIII se fac numai in perioada cand nu mai curge sange, adica in perioada fertila de 4-5 zile care este situata cam la mijlocul ciclului menstrual. In perioada in care curge menstruatia posibilitatea formarii unei sarcini este extrem de mica si INTOTDEAUNA o sarcina formata in aceasta perioada, poate fi considerat ca a luat nastere cu totul ACCIDENTAL.