| Andreea2203 a întrebat:

Buna ziua! As avea o experienta de spus și un răspuns la întrebarea dacă sunt însărcinată. Ultima menstră am avut-o pe 15 aprilie, azi suntem in 18 mai, ora 00:45 si inca nu mi-a venit. Am avut 2 contacte neprotejate, primul in care ne-am oprit cu mult înainte ca el sa ejaculeze, nici măcar nu era pe cale iar la al doilea am făcut,, metoda de a scoate inainte" dar totuși am luat pilula de a doua zi. La o saptamana distanta am făcut 2 teste de sarcina și au fost negative iar ieri, pe 17 Mai am mai făcut un test de sarcina și a ieșit iar negativ. As vrea doar sa știu dacă sunt însărcinată si daca nu, de ce îmi intarzie menstruația, multumesc.

Răspuns Câştigător
| Floridori a răspuns:

Aici exista mai multe probleme...

Primul test de sarcina, cel efectuat la o saptamana de la contactul sexual este absolut irelevant, avand in vedere ca, chiar si in cazul in care ovulul a fost fecundat, se considera ca exista o sarcina numai atunci cand zigotul se implanteaza in mucoasa uterina, adica la 9-12 zile din momentul fecundarii, iar un test de sarcina corect si cu un rezultat relevant se face atunci cand exista o intarziere de minim 3 zile in cazul unui ciclu regulat, dar ar fi ideal sa se astepte 5-7 zile pentru o siguranta cat mai mare in ceea ce priveste rezultatul.In cazul ciclurilor neregulate, testul se efectuaza dupa 21 de zile de la contact.

Sarcina s-ar putea forma (cu fiecare ciclu menstrual sansele totale a formarii unei sarcini sunt de pana la 30%) numai daca spermatozoizii ajung in interiorul vaginului in timpul perioadei fertile, iar in cazul tau stim ca una dintre conditii cu siguranta nu a fost indeplinita si anume, spermatozoizii nu au ajuns in vagin.
In concluzie, pastila de a doua zi a fost luata in mod cu totul si cu totul iresponsabil.

Cel mai probabil intarzierea (asta daca exista cu adevarat o intarziere avand in vedere ca nu cunoastem lungimea ciclului tau) ciclului menstrual este determinata de o dereglare hormonala, efect al pastilei de a doua zi, aceasta fiind o bomba de hormoni sintetici care poate atenta la buna functionare a hormonilor.
Aceasta dereglare poate avea o durata de 3-12 luni in functie de cum sintetizeaza corpul levonorgestrelul (Postinor, Escapelle) sau ulipristalul (ellaOne) si cat de grav a fost afectata activitatea ta hormonala in urma acestui gest iresponsabil.
Numai bine!

8 răspunsuri:
| SociopatuI a răspuns:

Unu la mana. Menstruatiile pot sa intarzie, iar asta se intampla de multe ori in randul femeilor care se masturbeaza sau fac kex. Eu ca baiat virgin stiu asta foarte bune. Am pretentia si de la tine fata mare sa stii.
Doi la mana. Si daca erai insarcinata, fictiv vorbind, testul ala tot ar fi dat negativ pentru ca trebuie sa astepti 28 de zile pentru a avea o acuratete de 100%.

| corbulalbrosu a răspuns:

1.) Atat posibilitatea cat si probabilitatea sa fi putut macar ramane insarcinata in situatia descrisa se poate aprecia ca fiind imposibila in proportie de peste 98-99%
2.) Datorita faptului ca a fost folosita pastila contraceptiva de a 2-a zi (cu folos sau inutil?) toata activitate hormonala a ciclului menstrual actual a fost, este si va fi/va ramane dereglata in continuare pe o perioada imposibil de stabilit si din acest motiv este posibil ca sangerarea menstruala se se produca peste 2-3 zile, peste o saptamana sau chiar si peste o luna... sau doua? Multa sanatate!

| Andreea2203 explică (pentru Floridori):

Contactul a fost acum vreo 2 săptămâni jumate iar ultimul test a fost făcut în a 4-a zi de intarziere

| Floridori a răspuns (pentru Andreea2203):

In cazul in care inainte de aceasta intamplare aveai un ciclu menstrual regulat de 29 de zile din ceea ce reiese din datele pe care le-ai dat (ultima menstruatie pe 15 aprilie, iar astazi este a 5-a zi de intarziere, deci noul ciclu trebuia sa inceapa pe 14 mai), atunci perioada fertila a fost cuprinsa intre 27 aprile-1 mai.
Daca in urma actului sexual exista siguranta ca sperma nu a ajuns in vagin, chiar daca sexul a fost intretinut in aceasta perioada, atunci nu exista posibilitatea formarii unei sarcini.
In cazul in care sperma a ajuns in vagin, pastila de a doua zi ar fi avut efect numai daca ar fi fost luata maxim in ziua de 29 aprilie, atunci cand ovulatia inca nu avusese loc, pastila de a doua zi avand efectul de a intarzia eliberarea folicului din ovar cu 5-7 zile pentru a elimina existanta spermatozoizilor viabili ajunsi in vagin.

Desigur, aceste calcule sunt bazate pe o lungime de 29 de zile a unui ciclu menstrual regulat deoarece asta se deduce din povestea ta.
Daca ciclul tau este regulat dar totusi are o alta lungime, poti calcula perioada fertila tinand cont ca ovulatia mereu are loc cu 14 zile inaintea initierii urmatorului ciclu menstrual, iar perioada fertila este structurata astfel: 3-4 zile inaintea ovulatiei+ziua ovulatiei+1 zi dupa ovulatie.
Daca ciclul tau are caracteristica de a fi neregulat, atunci diferenta de cateva zile poate fi justificata de activitatea hormonala dereglata.

Daca ai dubii in ceea ce priveste momentul actului sexual si a faptului ca sperma a ajuns sau nu in vagin, repeta testul trecute 7 zile de intarziere pentru linistea ta.

In cazul in care se confirma ca nu este vorba de sarcina, atunci este evident faptul ca activitatea hormonala a fost afectata de catre hormonii sintetici din pastila de a doua zi.
Acest efect poate fi observat doar in cazul primului ciclu menstrual, deoarece daca pastila a fost luata inainte de eliberarea foliculului, a decalat ovulatia cu o saptamana, deci si initierea urmatorului ciclu cu tot atat, sau poate fi vorba de o dereglare mai severa, in care vei putea observa anomalii in ceea ce priveste atat durata ciclurilor urmatoare cat si diferente in cazul sangerarilor menstruale.
Totul depinde de cat de stabila era activitatea ta hormonala inainte si de cum sintetizeaza organismul tau hormonii sintetici din pastila.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu te mai stresa fiindca menstruatia NU mai vine la zile stabilite din cauza efectele negative ale pastileid e a doua zi, care ti-a dereglat menstruatia, pe urmatoarele 6-12 luni.
Atentie! De acum inainte folositi numai prezervativul la sex, fiindca ovulatia se poate produce oricand!

| Andreea2203 explică (pentru Floridori):

Nu stiu exact in ce data a fost contactul sexual, stiu precis ca el a ieșit,, la timp" dar la baie am văzut o substanta alba ce putea sa fie inclusiv a mea, nu stiu precis daca era spermă sau o substanță specifica femeii. Ca sa fiu sigura, am luat o pilula de a doua zi. Peste 2 3 zile am avut dureri de sâni, eu niciodată nu am avut menstruația regulata, în luna aprilie, la ultima menstră am încetat folosirea anticoncepționalelor si chiar si acum 2 luni, la terminarea blisterului menstruația mea a întârziat in jur de 5 6 zile, nu mai stiu exact. Sunt foarte stresata si din cauza anxietatii,, nu cumva sa fiu " dar si din cauza vieții de zi cu zi. Nu stiu ce sa zic. Astazi, 19 mai ar fi a 6-a zi întârziere de la propriu zisa venire a menstruației dar cum eu îl am neregulat, am sa încerc mâine dimineata, in a 7-a zi de întârziere un alt test. Dacă aveți alte sfaturi sau puteți sa îmi explicați in detaliu, chiar va rog si va mulțumesc!

| Andreea2203 explică (pentru Andreea2203):

Si vreau sa menționez ca actul sexual a fost cam acum 2 săptămâni, maxim 2 săptămâni jumate, nu stiu exact cum funcționează ovulația, chiar incerc sa ma interesez dar am inteles ca sunt mai puține șanse daca esti în a doua parte a ciclului menstrual, nu stiu daca ma aflam în acea parte dar oricum, a fost destul de recent.

| Floridori a răspuns (pentru Andreea2203):

Perioada fertila, deci implicit si ziua ovulatiei se pot calcula numai si numai in cazul ciclurilor menstruale regulate.
Pentru ca ciclul tau menstrual are caracteristica de a fi neregulat, nu se poate vorbi de intarzieri, deoarece nu se poate prezice un reper, o data posibila la care ar trebui sa inceapa.Incepe atunci cand este programat hormonal sa inceapa fara a se putea stabili in prealabil aceasta data.
In acelasi timp, este foarte posibil ca activitatea ta hormonala deja dereglata sa fi fost afectata si mai mult de pastila de a doua zi si atunci sa experimentezi niste cicluri menstruale cu totul si cu totul anormale in urmatoarele luni.

Pentru linistea ta, deoarece nu esti 100% sigura daca a ajuns sau nu sperma in vagin si nici in ce perioada a ciclului menstrual te aflai, mai fa un test trecute 21 de zile (3 saptamani) de la contactul sexual.
In cazul in care si acesta iese ca fiind negativ, problema este de natura hormonala.