| Lolly184 a întrebat:

Bunaa.am si eu o mica problema. Nu stiu ce este cu mine de la un timp dar ma simt foarte singura, asa zisi prieteni, nu le pasa si chiar doare, am crezut ca prietenii sunt langa tine la bine si la rau, si ca un prieten poate sa citeasca pe fata ta daca esti trist chiar si atunci si cand zambesti, ei bine m`am inselat. Am mai avut experiente de genul asta, cand prietenilor nu le pasa, dar acum doare foarte tare. Cu mama nu pot vorbi prea mult pentru ca se supara si ea.cand ma vede pe mine trista. Chiar nu stiu ce sa mai fac, am crezut ca o sa vina o perioada cand o sa fie mai bine, dar e mai rau si nu stiu ce sa fac, cu cine sa vorbesc, unde sa ma duc. Ziua am zambetul pe fata, iar cand ajung acasa nu mai pot zambi pentru ca stiu ca si a doua zi va fi la fel. Am nevoie de cineva langa mine, dar mi`e frica sa mai imi fac prieteni, mi`e frica ca o sa ma doara iar si iar, si nu mai vreau. Cand incerc sa vorbesc cu mama, baga in vorba si problemele ei. Stiu, si ea are probleme dar nu este singura. Chiar nu stiu ce sa mai fac. Daca imi puteti da un sfat. Ce as putea sa fac? mersi :*

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Nu e prea buna ideea mea, dar la mine a prins.Cam asa ma simteam, candva demult si eu. Obosisem sa tot zambesc si sa par o fata buna, in timp ce in mine parca toate se daramau ca un castel din carti de joc.
Stii ce am facut? Mi-am luat un mare caiet si am inceput sa vorbesc cu el.Stateam si scriam acolo tot ce ma necajise in timpul zilei,ce ma suparase, ce palide bucurii mai aveam si eu, tot.Caietul,nu-mi raspundea,nu-mi dadea solutii,dar nici nu ma judeca si,incepusem sa ma echilibrez, incet, incet.Sa scriu in jurnal(asa il numeam),devenise o obisnuinta,si, dupa un timp destul de lung, am inceput sa recitesc ce scrisesem.Si,am descoperit ca ma schimbasem,nu mai eram asa necajita, nu ma mai deranjau atatea lucruri, le recunosteam celorlalti dreptul sa greseasca sau sa ma ignore...Ma maturizam.
La varsta ta, e greu sa stai de vorba pe toate temele care te intereseaza si sa fii inteleasa in totalitate.Eu,mi-am rezolvat problema in felul asta,ti-am spus,nu stiu daca iti va conveni ideea mea.Dar eu, ii voi fi vesnic recunoscatoare jurnalului aluia, m-a salvat de la multe greseli!
Nu strica sa incerci.

8 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Mai repetă ce nu ai învățat serios, în clasele anterioare/ inferioare, învață sa gătești, învață engleza sau o limbă străină. Învață secțiile curente. Descarcă de pe net Open Office și documentația lui,( în română și în engleză, circa 500 MB ) de pe pagini Open Office.org, cauți cu Google. Instalează softul ( circa 160 MB) și învață să lucrezi cu el. Ai nevoie și de softul Adobe Acrobat Reader sau de altul pentru citit cărți în format electronic. Și pe ăla îl iei gratuit de pe Net. Documentația softurilor din grupa Open Office, o găsești pe Internet. Open Office, are un soft similar cu Office, și poate te descurci mai bine, cu acel soft decât cu Office de la Microsoft. Oricum cu programul Writer scrii frumos la calculator. Dacă ai un hard suficient de mare, peste 500 G sau minimal 500G și suficient de gol instalează în paralel cu Windows-ul pe care îl ai tu, ori sistemul de operare Kiwi Ubuntu Linux versiunea în limba română sau Ubuntu Linux versiunea 11.04 în limba română. Intri pe Internet din Linux și nu prea ai treabă cu virușii. Windows 7 este soft tip sistem de operare, care se cumpără pe bani? În schimb sunt gratuite sistemele de operare Linux. Îți recomand să ai pe 2 hard discuri diferite, câte un Linux, dintre cele 2 menționate anterior. Pe cel mai mare pui un Linux în paralel cu Windows, iar pe celălalt, mai mi, c celălalt Linux. Kiwi folosește, Google Chrome, iar Ubuntu Mozilla Fire Fox iar Sistemul de operare foarte scump și foarte prost Windows Internet Explorer. Kiwi Ubuntu Linux este o variantă de Ubuntu Linux, modificată de români și unguri pornind de la versiunea a 8-a de Ubuntu Linux, pentru utilizatorii din români și unguri. Intre timp s-a realizat de alți români versiunea de Ubuntu Linux cu traducere pentru români. Cele două sunt foarte asemănătoare. De aceia cele două sisteme de operare, nu trebuie puse pe același hard. /// Oamenii nu sunt așa buni ca în cărțile de povesti. Cu cât ai să fii mai bună la școală, mai bună profesional la modul general, cu atât te vor căuta mai mulți, din interes. Falșii prieteni sunt alături de tine, când pot profita de pe urma relației cu tine. Când vei fi la necaz, vei fi oricum, singură. O intuiam, dar am aflat-o practic, pe pielea mea.

| MMihai a răspuns:

Mai am o idee citește cărți utile. Cărți de bucate. Inclusiv tipărite în engleză sau franceză.( Iar de ziua ta, dacă chemi niște copii îi servești cu ceva gătit de tine, și îi dai pe spate, că ei nu știu să gătească decât cartofi fierți, cartofi prăjiți, ouă fierte, ouă ochiuri și ceai. ) Mai sunt cărți care te învață : zidărie, să zugrăvești, să desenezi, să repari instalații sanitare, să repari diverse electrice : un fier de călcat, o mașină de spălat, etc. Cărți despre : cultivarea plantelor, creșterea animalelor, peștilor, despre energii neconvenționale, Cărți de : matematică, fizică, chimie, anatomie, de presopunctură, de Karate, de arte marțiale în general, ( nu ca să sari tu la bătaie ci ca să te aperi dacă trebuie ), de medicină, despre mase plastice, cauciuc, fire și fibre sintetice, despre compușii siliciului ( sticle, betoane, semiconductori, etc), despre cristale lichide, despre pietre și roci, etc. Singura prostie care ar merita citită ar fi Istoria credințelor și ideilor religioase, de Mircea Eliade. ( Eventual și prostii de tip : Biblia hazlie, Coranul, Biblia, Dao the Jing //o carte despre daoism sau taoism-o filozofie chinezească-, Filozofia ezoterică a Indiei, Bhagavad-Gita, ceva despre Originile creștinismului, scrisă de George Oray sau Ory, nu mai stiu cum se scrie numele lui asta, scrieri bahai, etc.). // Peste niște ani va trebui să citești și sexologie și dermato-venerologie.// Cărți de învățat: engleză, franceză, spaniolă. /// În general trebuie să citești numai lucruri utile, iar literatură numai cât te obligă aia la scoală, și atât. În învățământul romanesc, se învață prea puțin despre artele plastice și decorative și groaznic de multă literatură, de care nu ai nevoie, nici o dată în viață.

| Allex7 a răspuns:

Sincer si eu am fost la fel ca tine, primul lucru ca sunt in Italia si e greu sa-ti faci un amic de incredere sa-ti poarte de grija dar te sfatuiesc eu ca oricare a fi viata ai sa primesti un amic bun. La revedere

| Ezzio a răspuns:

Poate ca nu ai gasit inca genul de prieten/a sau iubit care sasti fie aproape.Vin un moment in viata in care toti trecem prin el.Nu trebuie sa te dai batuta trebuie sa continui mai departe si sa nu-ti fie frica sa-ti faci alti prieteni poate cine stie ei te pot intelege si daca spui ca nu-ti place sa-i spui mamei tale problemele nu o face sau cum vrei uh(e doar un sfat). Poti sa gasesti hobyuri noi cum au spus si ceilalti utilizatori TPU.Deci Lolly e decizia ta ce vei face:
VEI STA TOATA VIATA CU FRICA SAU VIE CONTINUA?
Decizia iti apartine si app daca vrei sa vb cu mine id meu este dragosflorian85 Pace si Baftawinking

| Piㄨㄨy a răspuns:

Aceeasi problema o am si eusad
@ greece12: acum cateva saptamani si eu mi-am facut un caiet in care in fiecare zi am scris sub forma de versuri din melodii,citate sau chiar chestii facute de mine ce sentimente traiam. Sincera sa fiu, daca nu ai un prieten adevarat pe care sa te poti baza, sa-ti faci un astfel de jurnal e o idee excelenta.winking
succes si multi pupici:*:*:*:*:*:*

| cineva_8314 a răspuns:

Prieteni nimen nu are...ele se numesc persoane...nu trebuie sa ai incredere in nimeni.fa-ti un jurnal si poate e mai bine

| alexutza_6557 a răspuns:

Nu dispera nu cauta alti prieteni intindete in pat si gandeste-te la tot ce sa intamplatsi daca nu gasesti o solutie maine la scoala nubaga pe nimeni in seamna si daca te intreaba prieteni ce ai le spui ca te simti singura parasita si zi mamei tale ca numai ea are probleme

| Em_5742 a răspuns:

Daca vrei un prieten, ne putem intalnii happy sa mai iesim pe afara