| allexandra_9259 a întrebat:

Ce este iubirea?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La aceiasi intrebare, candva, am raspuns cu cuvintele Sfantului Apostol Paul, în prima scrisoare către Corinteni: "Iubirea este îndelung răbdătoare, iubirea este binevoitoare, nu este invidioasă, iubirea nu se laudă, nu se mândreşte. Ea nu se poartă necuviincios, nu caută ale sale, nu se mânie, nu ţine cont de rău. Nu se bucură de nedreptate, ci se bucură de adevăr. Toate le suportă, toate le crede, toate le speră, toate le îndură. Iubirea nu încetează niciodată" (13, 4-8).
Completez acum cu cuvintele marelui Blaga: "Tot ce conteaza in viata in mod deplin si dureros este iubirea"
Nu as putea sa definesc mai frumos iubirea cu cuvintele mele. Stiu doar sa va spun din experienta mea ca iubire este atunci cand traiesti prin celalalt, si el prin tine; este atunci cand vine vremea sa ii spui: ne intalnim in cer, asteapta-ma!
Aceasta este iubirea!

336 răspunsuri:
| bogdiar a răspuns:

Iunirea...hm...iubirea e un sentiment tare ciudat, ametitor care te duce cu capul in nori - vorbesc din proprie experienta traita intens in ultima perioada - m-a lovit iubirea ca niciodata asa ca va recomand sa aveti grija cu iubirilehappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iubirea este un sentiment pe care il simt unii oameni atunci cand intalnesc pe cineva cu care cred ca pot sa isi petreaca restul vietii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce inseamnã de fapt iubirea? Pentru fiecare om inseamnã ceva, fiecare om are o definitie proprie pentru acest cuvânt. In DEX ea este definitã cam asa: faptul de a se iubi, sentiment de dragoste pentru o persoanã de sex opus, relatie de dragoste; sentiment de afectiune pentru cineva. Fãrã a face conexiuni cu realitatea aceastã definitie poate sã parã seacã si dificil de inteles. Dacã insã faci o legãturã intre realitate si definitie sigur o intelegi si zici cã e o definitie destul de bunã.
In timpul adolescentei totul pare mai rãu decât este de fapt. De aceea e mai bine sã gândesti pozitiv. Daca acum plouã in viata ta, mâine va rãsãri soarele in mod sigur. Viata e, chiar dacã uneori nu pare, frumoasã. Când esti fericit, toatã lumea e a ta (sau cel putin asa pare dar oricum iti face bine sã crezi). O poveste de dragoste trebuie "gustatã" din plin indiferent unde o afli: intr-o carte, intr-un film, intr-o poezie, intr-un cântec iar cel mai bine e când o gãsesti in realitate. In acest timp pare ca e mai convenabil sa iti cunosti interesul si sa ai grija de binele tau. Nu e chiar asa…nu banii aduc fericirea, nici luxul, nici celebritatea. Oamenii fara dragoste dar cu toate acestea ar da tot ce au pentru o clipa de iubire. Un om egoist va avea mereu de pierdut. Va ramane singur si tot lui isi va plange de mila. Dar nu isi va vedea niciodata vina…asta e pedeapsa lui.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un sentiment pe care nu-l poti exprima

| adam_4685 a răspuns:

Iubirea este ce simt eu pentru fata (app is baiat big grin) care simt eu ca ma iubeste cel putin 85% din cat o iubesc eu big grin, parerea mea... Odata ce o gasesc numai scapa de mine (din vina mea, adica sa o las NEVER EVER) :* PE CINE MERITA >big grin

| adam_4685 a răspuns:

Dragostea e intodeauna rabadatoare si draguta.
Niciodata nu e geloasa
Dragostea nu e e laudaroasa sau increzuta.
Nu este nepoliticoasa sau egoista
Dragostea nu supara si nu poarta pica.
Dragostea nu gaseste placere in pacatele altora...
... dar gaseste placere in adevar.
Este intodeauna gata sa ierte, sa aiba incredere, sa spere... si sa indure...
Orice urmeaza
Deci mie imi este foarte usor sa simt ce e mai sus daca simt ca si ea simte macar la fel pentru mine big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iubirea inseamna suferinta uneori as fi vrut sa nu fii trecut prin asta dar inimii nu-i poti poruncisad

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iubirea inseamna a fi doi si a fi unul. Un barbat si o femeie care se contopesc intr-un inger.(Victor Hugo)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai bine sa nu o cunosti!

| lutza a răspuns:

Iubirea e o fericire dureroasa, amara...

| lutza a răspuns:

"amorul e un dureros de dulce" afirma Eminescu.sunt de acord, pentru ca unde exista iubire adevarata, este intotdeauna loc si pentru durere.Mai sunt poate si cazuri exceptionale, nu zic.Sunt si cupluri care nu se cearta deloc, dar acolo, cred eu e cam monotona situatia, pentru ca hai sa fim seriosi, ce e mai dulce decit impacarea?
Si totusi iubirea nu poate fi egalata cu nimic, isi are pozitia sa, la fel ca si banii, dupa parerea mea

| lutza a răspuns:

"amorul e un dureros de dulce" afirma Eminescu.sunt de acord,pentru ca unde exista iubire adevarata,este intotdeauna loc si pentru durere.Mai sunt poate si cazuri exceptionale,nu zic.Sunt si cupluri care nu se cearta deloc,dar acolo,cred eu e cam monotona situatia,pentru ca hai sa fim seriosi,ce e mai dulce decit impacarea?
Si totusi iubirea nu poate fi egalata cu nimic,isi are pozitia sa,la fel ca si banii,dupa parerea mea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

IUbirea este o plimbare in doua persoane, iubirea este si altceva, iubirea este tot, poti iubi copacelul, catelusul, pisica, fratele, mama, tata, vecinul, chiar si o prietena, omul este dat pe pamint ca sa iubeasca, omul iubeste, deci poate totul...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iubirea este cel mai pur sentiment care exista in aceasta lume. Fara iubire am fii doar niste suflete de piatra. Iubirea vine pe neasteptate, te cuprinde in bratele ei pline de sentimente, de trairi, de pasiune si iti da cei mai adanci fiori.Este un sentiment fara de care niciunul dintre noi nu am putea trai. Iubirea o aflii inca de mic copil fiind sub forma parinteasca iar mai apoi in adolescenta aflii iubirea cea pur adolescentina intre tine si cel care avea sa fie alesul tau, cel care iti este destinat tie.Fiecare dintre noi avem un suflet pereche in aceasta lume, jumatatea care ne lipseste si fara de care nu putem fii pe deplin fericiti. O cauta si o gasim iar adesea fara voia noastra o pierdem dar o sa o pastram pe veci in adancul inimii noastre.Noua oamenilor ne lipseste rabdarea, preferam sa impodobim pe oricine cu acele doua cuvinte atat de mari "alesul meu", fara sa ne dam seama ca nu este cealalta jumatate. Iubirea este totul...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iubirea te face sa triesti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iubirea este atunci cand traiesti pentru alta persoana cu care vei fi toata viata

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu pot sa iti raspund la aceasta intreabare... Dar eu am alta intrebare: ce simti cand yubesti?

| alexandrutzamikutza a răspuns:

Atat vreau sa spun. IUBIREA nu se poate exprima in cuvinte...nu exista cuvinte atat de frumoase prin care se poate defini IUBIREA...love struck

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred ca exista vreun raspuns clar...crying o iubesc dar ea nu vrea sa ma iubeasca. iubirea nu e o joaca iubirea e un taram al fericirii in care toti mergem legati la ochi.Nu gandim ci doar simtim si culmea e ca atunci cand iubesti iti pasa si nu-ti pasa in acelasi timp de unele chestii...

| krys_1414 a răspuns:

Iubirea este singurul sentiment care iti umple viata intr-o secunda, singurul lucru care iti taie rasuflarea printr-un zambet, singurul lucru pentru care merita sa traiesti pentru infinit. nu ne-ar ajunge un mileniu sa ne exprimam iubirea fata de persoana pe care o iubim. iubirea este un ocean plin de sentimente. iubirea inseamna trairea tuturor sentimentelor la maxim pentru celalalt. iubirea iti da dureri de cap de care nu te saturi. :*

| vladutz05 a răspuns:

Pentru fiecare om, iubire inseamnã ceva, dar pentru mine iubirea este acel sentiment care ne incearca pe toti cel putin o data in viata

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iubirea este o activitate pe care se mai numeste si sex
sexul este acela care facii copii noi suntem creati prin sex

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iubirea nu se pote explica in cuvinte

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iubirea este un senn care ai dai afectiune unui om

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iubirea este tipul de prietenie...cand iti pasa sau iubesti o persoana... ii pui binele(lui/ei)inaintea binelui tau

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poi nu stiu exact sa spun cum e iubure la fiecare, dar cel putin mie mi se pare produce un sentinemt deosebit cand iubesc si cand sunt cu persoana iubita. Toata ideea cu adevarat este sa stii sa iubesti si sa te faci iubit, asta depunde doar de tine si de persoade apropiata. Depinde doar de acea persoana de care incepi sa te indragostesti pentru ca poti sa pierzi multe dar poti si castiga o persoana deosebita dar si momente de neuitat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iubirea este ceva ce nu poti reda prin cuvinte ci prin emotii si sentimente.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iubirea te inalta cu patima si frumusetea ei. te face sa cobori pe pamant dar ai un inger langa tine. e stralucirea vietii si a sufletului. dar si stropul de ploaie care atinge trandafirul si il face sa infloreasca. iubitui pentru a putea tari.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca iubire nu se exprima in 100 de cuvinte este pur si simplu un cuvant,, iubire,,. acest cuvant nu poate fi explicat cu adevart crede-ma cuvantul acesta nu se exprima.ca vai draga scriu 100 de pagini despre iubire si gata stiu ce inseamna nu cuvantul iubire nu poate fi explicat da este ceva magic dar iubirea. iubire se simte in primul si in primul rand simte iubirea cuiva dar simteo daca si el o simte pe a ta.asta e iubire iubirea o simti nu o spui in cuvinte IUBIREA SE SIMTE daca un baiat va veni intr-o zi la tine si iti va spune,, te iubesc,, sai spui ca minte caci iubirea nu se spune ea se simte...FRATILOR TINETI MINTE

Întrebări similare