| allexandra_9259 a întrebat:

Ce este iubirea?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La aceiasi intrebare, candva, am raspuns cu cuvintele Sfantului Apostol Paul, în prima scrisoare către Corinteni: "Iubirea este îndelung răbdătoare, iubirea este binevoitoare, nu este invidioasă, iubirea nu se laudă, nu se mândreşte. Ea nu se poartă necuviincios, nu caută ale sale, nu se mânie, nu ţine cont de rău. Nu se bucură de nedreptate, ci se bucură de adevăr. Toate le suportă, toate le crede, toate le speră, toate le îndură. Iubirea nu încetează niciodată" (13, 4-8).
Completez acum cu cuvintele marelui Blaga: "Tot ce conteaza in viata in mod deplin si dureros este iubirea"
Nu as putea sa definesc mai frumos iubirea cu cuvintele mele. Stiu doar sa va spun din experienta mea ca iubire este atunci cand traiesti prin celalalt, si el prin tine; este atunci cand vine vremea sa ii spui: ne intalnim in cer, asteapta-ma!
Aceasta este iubirea!

| Filofteia_Janette_1978 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da este adevarat cel putin asa cred eu nu se aseamana cu nimic altceva pe aceasta lume;

335 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

O stare afectiva, complexa si inaltatoare, deosebita, la care tinde majoritatea, dar la care ajung realmente foarte putini! Presupunn ca te-ai referit la iubirea dintre 2 oameni, pentru ca mai sunt si multe alte feluri de iubiri: de Adevar, de Bine, de Frumos, de copii, de flori, de animale, de natura, de masini, de sport, de cunoastere, de...multe!

Anna
| Anna a răspuns:

As putea sa scriu pagini intregi... dar prefer sa ma rezum la cateva cuvinte. Iubirea este o boala fara de care nu esti sanatostongue

mlm
| mlm a răspuns:

Iubirea implica atractia fizica certuri, conversatii interesante, incapatanari, compromisuri si multe altele, de multe ori se spune ca iubirea inlatura suferinta, ca poate transcende si aduce fericirea. Iubirea este o tema literara foarte vasta si importanta, ale carei origini se leaga de originile culturii umane. În opinia lui Victor Hugo, "dragostea e chiar parte din suflet. E de aceeasi natura. Dragostea e ca o scanteie divina si ca sufletul, si tot ca el e incoruptibila, indivizibila, nepieritoare. E un punct de foc in noi, nemuritor si infinit, pe care nimic nu-l poate margini si nimic nu-l poate atinge. Îl simti arzand pana in maduva oaselor si-l vezi stralucind pana in adancurile cerului". Iubirea este ceea ce naste fiecare in sufletul sau, timpul este capabil sa inteleaga cat de minunata este iubirea.

April
| April a răspuns:

Un mare intelept spunea"big grinaca as fi pus in situatia de a alege intre cuvintele"iubire 'si "Dumnezeu', instantaneu l-as alege pe primul si as uita complet de al doilea, deoarece aceia care cunosc iubirea, invitabil, il cunosc pe Dumnezeu".

gbrltdr
| gbrltdr a răspuns:

IUBIREA ESTE CEL MAI MINUNAT DAR, DE O VALOARE NEPRETUITA, PE CARE DUMNEZEU LE-A DAT-O OAMENILOR.
Venind de la Dumnezeu, iubirea mosteneste eternitatea, depasind chiar moartea.
A iubi este insasi legea vietii. Dumnezeu este iubire. Cand facem loc iubirii, practic ii facem loc lui Dumnezeu insusi.
Iubirea adevarata nu asteapta NICIODATA NIMIC in schimb. Iubirea inseamna daruire totala, inseamna uitare de sine.
Sa invatam sa iubim cu adevarat, fara a cere ceva in schimbul iubirii noastre.
Par nebunesti aceste cuvinte astazi...cand o asemenea iubire este aproape de negasit...nici in filme n-o mai gasim...
Dar atata timp cat o pomenim, intrebam de ea...mai exista o speranta ca ea sa renasca!

| otypa a răspuns:

Iubirea este de fapt cand doua persoane de sex opus se indragostesc in acel moment se formeaza o asa zisa IUBIRE.de care nu poti fugi, mai ales daca iti place acel baiat mult si te face fericita, si ai inceput sa-l iubesti. iubirea este lasat-a de la DUMNEZEU mai bine spus este un dar.de fapt stii tu ce este o iubire.mai ales iubirea de mama.hm hmm esti tare ALEXXANDRA:

| alecsutza_4184 a răspuns:

E un sentiment pur, un sentiment ce dese pri iti da fiori un sentiment sincer un adevar prea dureros sa fie acceptat
un zambet, o lacrima, un tresarit un moment de fericire un strop de inocenta, un gand curat un sentiment adevarat ce foarte greu poate fi uitat
iubirea esti tu e el sunteti voi amandoi fara prejudecati doar cu priviri...
iubirea nu are definitie se manifesta diferit la fiecare petrsoana.

| deiutza_9183 a răspuns:

Iubirea... unerori cred ca ar fi fost mai bine daca nu ar fi existat... dar alteori este totul in viata daca nu ai fi iubire nu ar fi fericire dar nici tristetesad

| kh1ss a răspuns:

Iubirea este acel lucru fara de care nu poti sa traiesti tongue

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Dragostea este îndelung răbdătoare, este plină de bunătate; dragostea nu pizmuieşte; dragostea nu se laudă, nu se umflă de mândrie,
nu se poartă necuviincios, nu caută folosul său, nu se mânie, nu se gândeşte la rău,
nu se bucură de nelegiuire, ci se bucură de adevăr,
acoperă totul, crede totul, nădăjduieşte totul, suferă totul.
(っ◕‿◕)っ ♥

| Denysa2012 a răspuns:

Cel mai urat sentimentcrying

| emy a răspuns:

Ce este iubirea? Ceva minunat.Este cel mai frumos lucru pe care Dumnezeu il da omului. Iubirea adevarata este iubirea neconditionata, cam aceea pe care Dumnezeu o are pentru noi; El nu ne pretinde nimic in schimbul iubirii pe care ne-o poarta, si nici nu a incetat sa ne iubeasca doar pentru ca suntem pacatosi. Dimpotriva, ne iarta si ne da sansa de a ne apropia de El(sansa, de care, din pacate, nu stim sa profitam), are rabdare cu noi, ne accepta si ne iubeste asa cum suntem.Deci iubirea implica::iertare, intelegere, acceptare, daruire(fara a astepa nimic in schimb), rabdare, bucurie(atunci cand celalalt este fericit), sacrificii pentru binele celui pe care il iubesti.
Iubiea este un semtiment care te face sa te simti om, cu adevarat, care te face sa "cresti pe dinauntru", ceva care da sens vietii tale, care te face fericit.Asa ceva nu poate fi descris in cuvine, trebuie sa o simti efectiv.Sa dea Dumnezeu ca toata lumea sa contacteze aceasta "boala", sa ia nastere o "pandemie"( sa zic asa)! E singura care te face cu adevarat fericit. Iubirea este vesnica, caci Dumnezeu este iubire, iar El este vesnic.Sa fie binecuvantat pentru acest minunat dar pe care ni l-a dat:IUBIREA!

| emy a răspuns:

Am uitat:iubirea adevarata inseamna sa iubesti un om si daca acesta poate ca nu merita acest lucru.

| adrian_6031 a răspuns:

Ceva ce incepe fulgerator si frumos si se termina plictisitor si urat. daca poate cineva sa ma contrzica sa o faca dar dupa o relatie de iubire mai mare de 3-4 ani

| ViktoriaGherman a răspuns (pentru adrian_6031):

Ceea despre ce tu crezi ca este iubire se numeste atractie, interes

| ricky a răspuns:

Parerea mea e ca nimeni din toata lumea asta nici macar psihologul nu-ti poate spune ce iubirea... pentru afla ce este ar trebui sa incerci pentru ca fiecar o simte putin diferit dar te avertizez e foarte greu sa scapi de ea si daca o ai si iti merge bine ai grija pentru ca iti face viata linstita... din punct de vedere stiintific simti iubirea cand glandele tale endocrine secreta o substanta asemanatoare cu o substanta din ciocoladabig grin...mmmm...dulce

| pisicutzaa a răspuns:

Iubirea, este o boala de care nu poti si nu vei scapa, poti sa ai inima de piatra, ea va patrunde in adanc si o va crapa si sa stii ca nu are leac, nu exista un remediu si nu te vei vindeca de iubire niciodata, pentru ca ea este darul cel mai de pret oferit omenirii...

| Vallentyne a răspuns:

Ceva foarthe Mrf Pwp:X:X:X

| Vallentyne a răspuns:

Cheva Foarthe Mrf...///... caredemh`a pup frumos By AsSeR

| lutza a răspuns:

Iubirea e o fericire dureroasa, amara...

| lutza a răspuns:

"amorul e un dureros de dulce" afirma Eminescu.sunt de acord, pentru ca unde exista iubire adevarata, este intotdeauna loc si pentru durere.Mai sunt poate si cazuri exceptionale, nu zic.Sunt si cupluri care nu se cearta deloc, dar acolo, cred eu e cam monotona situatia, pentru ca hai sa fim seriosi, ce e mai dulce decit impacarea?
Si totusi iubirea nu poate fi egalata cu nimic, isi are pozitia sa, la fel ca si banii, dupa parerea mea

| lutza a răspuns:

"amorul e un dureros de dulce" afirma Eminescu.sunt de acord,pentru ca unde exista iubire adevarata,este intotdeauna loc si pentru durere.Mai sunt poate si cazuri exceptionale,nu zic.Sunt si cupluri care nu se cearta deloc,dar acolo,cred eu e cam monotona situatia,pentru ca hai sa fim seriosi,ce e mai dulce decit impacarea?
Si totusi iubirea nu poate fi egalata cu nimic,isi are pozitia sa,la fel ca si banii,dupa parerea mea

| R0CA19 a răspuns:

Iubirea este ceva de care mai bine lumea s-ar indeparta.

| R0CA19 a răspuns:

Iubirea este ceva de care mai bine lumea s-ar indeparta.
E un sfat prietenescwinking

| IIIx333III a răspuns:

Iubirea cuprinde toate sentimentele din lume. Gelozie, iubire, tristete, ranire, gandire, dor, amagire, simpatie, multe sentimente pe care le simti treptat. Fluturasi in stomac, nopti nedormite, clipe pe care nu ai vrea sa le mai traiesti vreodata, zambete, clipiri, priviri pe care nu ai vrea sa le uiti. Lucruri rele si bune. LUCRURI. Cum se poate ca niste lucruri simple sa formeze un lucru atat de mare. Defapt, scuzati-ma, dar iubirea nu se poate exprima printr-un cuvant. Nu este un lucru. Este o adunatura de cuvinte, puse intr-o cana si agitate cateva secunde. Aceasta este reteta iubirii. De multe ori simti ca iubirea nu exista, ca ea este formata din 5% lucruri bune si amintiri placute, si 95% din lucruri care te fac sa suferi. Desi de multe ori este asa, baiatul/fata care te uy\\iubeste cu adevarat nu o sa te faca sa suferi mai mult de 5%, iar 95% iti va arata iubire, ceea ce compenseaza. Sau, daca va face greseala sa te raneasca, daca te iubeste cu adevarat se va intoarce la tine. Iubirea este ceva unic, dar nu este unic la o singura persoana. Este unica pentru doua persoane. Doua persoane cu o poveste care nu i se va repeta niciunui om in lume. Desi exista acele "tipare" din filme, ele niciodata nu sunt si nu vor fi si nu au fost la fel. Pur si simplu simti ceva in momentul 1, iar in momentul 2 il poti simti mai puternic, sau nu il mai poti simti. Este un joc periculos, care merge jucat DOAR in doua persoane.

Nu este teorie de pe net, este din sufletul meu. Faptul ca m-am despartit de persoana pe care o iubeam cel mai mult si pentru care as fi facut orice m-a demoralizat. Cat am stat si am scris raspunsul pentru tine am stat si m-am gandit ce am simtit pentru EL.

Si am ajuns la concluzia asta: chiar daca nu o sa ii mai spui niciodata "iubitule" unui baiat, daca l-ai iubit cu adevarat il vei iubi mereu, chiar daca vrei vrea sa il uiti nu vei putea, asta este adevarul! Asta inseamna iubirea adevarata pentru mine!

| pryntesa a răspuns:

Iubirea e ceva divin ce este lasata pe pamanat de dumnezeu nu mai c aunu nu stiu so primasca alti nu stiu so daruiasca; iubira e un sentimet foarte frumos; iubira te faci fericit dar tot ia te face sa suferi; cand spui ca iubesti pe cineva trebui so spui din suflet atunci simti ca ceva se intampla ca tine simti ca plutesti iubira e cel mai frumos lucru. Daruieste iubire si vei primi iubire; nu daruiesti iubire vei primi iubire deoarece esti iubit si crezut ca si tu daruiesti iubiri dar nu e asa.

| Zøєy a răspuns:

Iubirea...Iubirea este cel mai frumos lucru.E un sentiment care te face sa te simti bine, care te face sa visezi.Cand iubesti vezi totul mai colorat si mult mai frumos. Iubirea este atunci cand inima iti bate tare si mereu iti vine in minte chipul celui pe care il iubesti:X Dar iubirea te face si sa suferi uneori, pentru ca daca iubesti, inseamna ca tii mult la o anumita persoana si fara ea nu poti sa traiesti.Acea persoana este totul pentru tine, si daca te raneste sau te paraseste te simti inutil...

| dani1 a răspuns:

Iubirea este un sentiment placut

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vei stii ce este atunci cand vei simti ca iubesti cu adevarat pe cineva.raspunsul il vei gasi in interiorul tau si vei stii cand sa il cauti.in speranta ca ti-am putut fii de ajutor:*:*:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iubirea este atunci, cind daruiesti inima ta, celui cel iubesti si invers...

Întrebări similare