| alynusha2992 a întrebat:

Ce inseamna orgie? am auzit pe la tv si habar n-am... dau funda

Răspuns Câştigător
| Miley a răspuns:

E o petrecere cu droguri, sex si mult alcol.Nu as vrea sa particip la vre una:-&

6 răspunsuri:
| optical a răspuns:

Babardeala la greulaughing thumbs up

| lolipop_5666 a răspuns:

In dictionar apare ca petrecere desfranata cu multa mancare si alcool... dar voi auzi cuvantul ca petreceri in care multe persoane fac sex cu cine apuca

Funda?

| MMadalina a răspuns:

ORGÍE, orgii, s. f. Petrecere desfrânată cu exces de mâncare și de băutură; desfrâu, dezmăț, bacanală. – Din fr. orgie, lat. orgia.
Sursa: DEX '98 | Adăugată de ionel_bufu | Greșeală de tipar | Permalink

ORGÍE ~i f. 1) (în antichitate) Sărbătoare solemnă în cinstea lui Dionysos (la eleni) și lui Bachus (la romani), zeul vinului și al veseliei. 2) fig. Petrecere zgomotoasă și indecentă; bacanală; saturnalii. [G.-D. orgiei] /

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe Google aflii tot ce vrei.

| Liza4ella a răspuns:

E o petrecere cu droguri, sex si mult alcol.La astea se mai fac si orgii, orgie=din cate am inteles eu, sex in mai multi