| anonim_4396 a întrebat:

Cum sa faci sa uiti persoana pe care o iubesti cel mai mult?

Răspuns Câştigător
| mariazet45 a răspuns:

Timpu rezolva totu, daca e neaparat nevoie sa uiti nu ai ce face, viata merge inainte si s-ar putea sa gasesti pe altcineva care sa te merite. Nu exista reguli pentru nimeni toata lumea a trait macar o data in viata asa ceva. Se va rezolva si daca ne spui si ce s-a intamplat poate te ajutam cu niste sfaturi. Am devenit experti cu TPU. Bafta

146 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ma trec fiori cand ma gandesc! dar totusi trebuie sa privim inainte sa ne gandim ca asa a fost sa fie si sa ne obisnuim cu gandul ca dumnezeu da omului cat poate duce

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu o pot uita. a trecut doar o saptamana de cand s-a despartit de mine, si tot de atunci e cu altu, si doarme tot la el. sunt student si si ea. si ala. cu el nu am nimic dar m-a lasat dintr-o data, dupa doi ani de zile. el are ap, are 10 pe linie, nu inteleg de ce m-a lasat pentru el. interese? nu e genu de fata pers pe care o iubesc inca

| Loredanna_6778 a răspuns:

Buna!
Am sa incep sa va povestec totul, dar nu si detalii nesemnificative, pentru a nu deveni plictisitoarelaughing
Acum 3 ani am fost impreuna cu un baiat pentru 8 luni, el tinea foarte mult la mine, iar eu eram indiferanta si ma comportam arogant cu el. Dupa cele 8 luni ne-am despartit, dar suntem si acum colegi de clasa. Datorita acelor 8 luni in care eu "mi-am batut joc de el", s-a reprofilat, a devenit homesexual.Acum tin enorm la el. El spune tuturor ca sunt prietena lui pentru a acoperi faptul ca nu ii plac fetele, ba mai mult, il iubeste pe un baiat din scoala, desi tipul e "normal". Acum doua zile mi-a propus sa ne incepem viata sexuala, insa el recunoaste ca nu tine deloc la mine.De ce imi cere asta daca nu ii plac fetele? Cum pot sa fac sa nu mai tin la el?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si eu iubesc o fata si acum e cu alt baiat si nu stiu cum sa o uit

| catalin90 a răspuns:

Si eu incerc de 3 luni sa uit persoana care am iubit-o si o iubesc si acum! Despartirea care a fost acum 3 luni a fost foarte urata! Nici celui mai mare dusman de-al meu nu-i doresc sa treaca prin ce am trecut eu! Incerc sa o uit dar cu cat incerc sa o uit cu atat doare mai tare! Mi-e foarte dor de ea dar nu stiu ce sa mai fac. Am incercat sa vorbesc cu ea dar nu a vrut! A fost o relatie de 2 ani care s-a terminat fara sa stiu de ce, lasandu-ma pe mine sa imi aleg raspunsurile! Ce as putea face in acest caz? Nici eu nu stiu! Stiu doar ca in fiecare seara cand ma pun sa dorm ma gandesc la ea pana adorm iar dimineata ma trezesc cu ea in gand! E un sentiment atat de dureros si nu il doresc la nimeni! Poate cineva de peaici a trecut si el prin asa ceva si poate imi va da niste sfaturi cu ce as putea face sau ce a facut sa treaca peste? Va multumesc!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si eu sunt in aceeasi situatie ca tine si nu stiu ce sa mai fac... niciodataa nu o sa il/o uiti. crede-ma...straight facesad

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E cam greu, si eu trec prin aceeasi situatie sad din pacate. Si nu pot sa fac nimic altceva, doar sa plang si iar sa plang. Dar cu timpul sper sa treaca toata durerea care o simt.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Care vrea sa imi dea un sfat sa intre pe bad_dog91big grin

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si eu am avut un prieten aproximativ 5 ani in urma(nu primul) si din vina mea ne-am despartit. Oricum el m-a iertat dupa ce am discutat si vorbim din cand in cand mai formal pe Internet, avand in vedere ca el termina licenta anul asta si studiaza in Germania cu bursa.Intre timp mi-am mai revenit, am mai avut doua relatii serioase, in care lucrurile au decurs firesc, m-am simtit destul de bine, totul absolut normal; chiar m-am implicat cat mi-a stat in putinta, dar problema este ca, nici acum dupa atat amar de timp nu am reusit sa-l uit. O vreme am crezut ca aveam probleme si ar fi trebuit sa consult un psiholog, ca sa-mi revin si sa stiu daca facusem o obsesie pentru el, insa am fost asigurata ca sunt perfect normala, de catre o doamna psiholog foarte draguta, daca se poate spune asa.laughing
Tin sa mai mentionez ca nimeni nu a mai trezit in mine asemenea sentimente, ca sufletul sau mare, gingasia, politetea, inteligenta si caracterul sau bine conturat, m-au cucerit.Este, cum s-ar spune, barbatul ideal. El de atunci nu a mai avut nici o relatie, stiind chiar din spusele sale si din faptul ca nu are timp din cauza ca studiaza cu bursa in strainatate, cum am mai zis. Ce ar trebui sa mai fac? Sa mai incerc sa-i cuceresc inima sau sa ma chinui sa-l uit in continuare? Diana

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu ai cum sa iti uiti persoana pe care o iubesti atat timp cat el/ea te trateaza cu indiferenta, o sa te atraga si mai mult si oricum daca iubesti lupti pana ai pers dorita langa tine sau daca nu te crezi in stare lasa ceva timp in care nu ii dai nici un semn max o saptamana si ai sa vezi rezultatul.baftaaaaaaaaaa

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Din perspectiva mea cel mai bun antidot impotriva uitari unei persoane iubite este >indiferenta< eu am facut acest lucru si mi-a iesit >>>in curand aceea persoana o sa>si dea seama ce a pierdut>>>cu siguranta si sa va mai sp o chestie da am plans zi si noapte si cand mancam parinti mei au vrut sa ma duca la un pshiolog si am refuzat acest lucru timp de o saptamana am dat jos sapte kg va da>ti seama ce vreme groaznica am trecut asa ca singura mi>am impus in cap nu ma mai intereseaza

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cand iubesti de obicei si suferi si eu sufar din cauza persoanei care o iubesc cel mai mult si desi imi doresc sa fiu cu ea nu se mai poate pentru ca ea nu mai vrea sa auda de mine dar timpul le rezolva pe toate... sper. cryingcryingcrying

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna la toti si eu as avea nevoie de un sfat, sufar cum nu cred ca a suferit cineva vreodata, iubesc un baiat nebuneste a avut pe alta eu am stiut a incercat sa ma faca geloasa cu chestia asta, si cu toate astea nu pot sa-l uit parca il iubsc mai mult, imi vine sa plang mereu cand ma gandesc la el. ce pot sa fac ca simt ca numai pot am incercat sa-l uit credeti-ma sa-mi gasesc pe alt dar n-am putut nk tot pe el il iubesc, ajutati-ma va rog eu ast un rasp

| georgik_3909 a răspuns:

Eu iubesc o persoana ffff mult care nu a stiut sa aprecieze iubirea sad si nu stiu cum...sa fac sa o uit va rog ff mult dati-mi niste sfaturi. va lass id meu pentru. fete care vrea sa isi caute... jumatatea(sunt un baiat iubaret nu bat joc de fete si stiu sa iubesc) cine vrea mai multe detalii sa ma contacteze la id :geo_george1993

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In legatura cu raspunsul la problema mea cu fostul meu prieten de acum 5 ani, nu este o solutie sa nu vorbesc o saptamana cu el, pentru ca noi nu vorbim, doar ne-am trimis 2 mesaje pe facebook despre ce mai facem si am facut schimb de idei.Doar atat.In rest nu vorbim absolut deloc. El soseste pe 7 iunie in tara si atunci planuiesc sa merg acasa, chiar daca sunt in sesiune si vreau sa stau 3 zile, intre examene.Acum nu stiu cum sa-l intalnesc si ce anume sa vorbesc cu el, in cazul in care l-as intalni(nici nu pot sa apar dintr-o data la usa lui dupa atata timp), nu? Si ii inteleg pe toti cei ce sufera, dar imi permit sa dau si eu un sfat pentru cei mai necopti:chiar va pierdeti timpul cu prostiile astea, daca vedeti ca e o relatie infantila, cand el/ea se "combina" sa va faca gelosi sau alte tampenii, treziti-va la realitate. E minunat sa traiesti adolescenta, dar nici chiar asa.La varste fragede voi suferiti pentru motive absolut penibile.Si nu se merita.Astept un raspuns in continuare la problema mea.Multumesc frumos, Diana

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Faza e ca. odata ce te desp de o pers la care ti ft mult atunci simti ca ti se rupe o parte din tine...si nu ai cum sa te obisnuiesti ci doar sa accepti adevaraul...prietenii te vor ajuta sa revii acea fata sau acel baiat care erai inainte. dar totusi nu trebuie sa te ascunzi de acea persoana, nici sa o evitzi. timpul va rezolva totul:p si eu inca iubesc o pers la fel si incerc sa o uit dar sper sa pot straight face sad crying

| geogelo a răspuns:

Cand am citit ce ai postat ALINA81, sincer mi-au dat lacrimile, nu pot sa imi dau seama de ce! poate din cauza ca ma aflu si eu intr-o situatie de genul tau. numai ca la mine e ca eu sufar dupa ea iar ea ma trateaza ca pe un fraier. AS DA ORICE SA EXISTE UN APARAT SA STEARGA TOT CE TINE DE EA

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca sunteti priceputi, poate ma ajutati si pe mine cu cite ceva, Am un prieten, da e foarte indiferent cu mine, nu scrie, nu suna...[relatie la departare], dar cind suntem aproape simt caldura din partea lui... ce simte pentru mine? cum sa procedez? ajutor

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E greu e foarte greu a trecut o saptamana de cand m-am despartit de iubita...era totul ok ne iubeam cu toate ca in ultima vreme ne certam foarte des din prostii... a fost o relatie de 1 an din care 7luni ne intalneam pe ascuns din cauza mamei ei care nu ma suporta desi nu avea nici un motiv.am suportat vreo 4 zile despartirea tinando tot intr-un chef desi o purtam in gand in fiecare minut.ma iubeste mult si ea pentru mine e sufletul pereche dar nu are curaj sa-si infrunte mama pentru mine desi ma iubeste am incercat sa ma mint ca nu ma iubeste destul si ca nu ma merita din moment ce nu face nimic. eu fiind cu mainiile legate in situatia de fata.chiar doare simt ca lumea frumoasa in care traiam a disparut cu cat trece timpul mai mult cu atat ma doare mai tare. timpul chiar nu rezolva nimic doar inrautateste lucrurile.in fiecare fata o vad pe ea si nu pot sa mi-a scot din minte.eram genu de persoana care credeam ca numai prostii sufera din dragoste cu toate ca e a 2 mare iubire din viata mea.pacat ca nu am invatat nimic din prima mea dezamagire din dragoste si vad cum se repeta lucrurile.destul cu plictiseala. vreau sa va spun ca odata ce iubiti cu adevarat nu aveti cum sa nu suferiti si nu exista nici o metoda de a scapa de chinuri. poate doar alta dragoste va va scapa.si sti ce fiti multumiti ca sunteti genul de persoana cu suflet si suferinta va face umani.sunt altii care nu au suflet si nu stiu cei dragostea. avand in vedere toate bucuuriile care le-am trait cu persoana iubita si sa sufar inzecit as luao de la capat.Scz de greseli gramaticale e tarziu si sunt beat.va pup

| alin_8877 a răspuns:

Faza e ca. odata ce te desp de o pers la care ti ft mult atunci simti ca ti se rupe o parte din tine...si nu ai cum sa te obisnuiesti ci doar sa accepti adevaraul, si eu m-am despartit de pritena mea acum un an si ceva dupa o relatie de 5 ani jumate,,, nu mai am ce face ea ii indiferenta,,,, viata merge inainte,,, oricum o sa imi ramana mereu in suflet,,, si daca ea ii cu altcineva,,, ii greu sa treci peste o despartire,, da timpul vindeca tot,, nici o data nu sti ce ii in capul persoanei iubite,,, cand crezi ca e mai bine atunci se prabuseste tot...numa bine,,, cu timpul o sa il uiti,,,

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca ai iubyt cu adevarat n-ai cum sa uiti...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu cred ca o sa reusesti niciodata sa uiti persoana p care o iubesti ca adv... dar poate timpu le va rezolva p toate

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sa il uiti cu timpul
daca nu poti, atunci traieste cu asa sentimente de durere
totusi daca nu ti-a mers o data, a doua oara o sa ti merge si cel mai bine chiar din viata ta
totusi trebuie sa astepti timpul totul va arata.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Raspuns anonim:
nu o vei uita niciodata crede-ma! asta zic si eusad

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu am terminat pana in pasti o relatie de 8 ani pentru ca m-a inselat si acum a ramas cu respectiva nu pot sa-l uit el inca ma mai cauta din cand in cand dar nu imi spune nimic sigur ca ar vrea sau nu sa se inpace cu mine, imi spune ca nu se simnte bine cu ea ca e dusa etc. ce sa gred eu din toate astea 5 ani am stat in casa unu cu celalalt mi-e greu sa-l uit pentru ca e si prima dragoste a mea sa ma combin cu altcineva nu pot ca tot sper ca se va intoarce la mine... ce sa fac?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

M_am despartit de fata iubita dupa 7 luni si nu pot sa o uit. poate ma ajutati voi cum sa fac sa o uit

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si eu trec prin aceias experienta in acest moment ...si imi este foarte foarte greu sa nu ma gandesc, parca fiecare copac de pe strada si fiecare persoana imi aduce aminte de unele momente petrecute alaturi de ea. Cel mai greu imi este sa ma obisnuiesc cu ideea ca acum este in bratele altuia si ca nu o mai pot strange eu in brate...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

De fapt foarte multi nimeresc in asa situatii majoritatea sint fetele, inimii nu-i ordoni! asta e viata, dar niciodata nu trebuie sa ne gindim ca e sfirsitul lumii daca nu suntem impreuna cu persoana iubita, eu de exemplu am deja 7 luni de cind numai sint impreuna cu persoana iubita, m-am deprins ceara daca suntem colegi de clasa si vecini, mai tin la el...

| CArolina_6388 a răspuns:

Oricit ai incerca sa uiti nu vei uita total, acum sunt intr-o situatie asemanatoare cu ata, acum zimbesc.peste o minnuta pling, fiindca imi aduc aminte de el... e foarte greu, cind iubesti totul fara persoana iubita pare cu un non sens, nu am chef de nimic, insa realizez ca a mnevoie inca de putin timp ca sa ma restabiles nu sa uit.fiindca cei ce spun ca au uitat, mint, ei conformeaa cu gindul, se obisnuiesc cu ideaa asta, si nicidecum nu uita. sunt sigura ca totul va fi ok, important e sa nu te prefaci, daca tie rau, gaseste un loc si plingi, fiindca odata cu lacrimile se va scurge si durerea, bafta tie.si mie.si tuturor celor ce sufera din iubire

| CArolina_6388 a răspuns:

Aa inca ceva interesant, incearca s aurmezi pasii, eu primii trei i-am facut deja.nafta big grin
Da-l jos de pe piedestal
In primul rand, nu il mai idolatriza. Da-l jos de pe piedestalul pe care i l-ai creat in timpul relatiei voastre de dragoste. Nu mai este nevoie sa il tratezi altfel decat ca pe oricare dintre amicii tai; este foarte greu, cu toate stim asta, dar incearca sa il privesti ca pe o persoana oarecare, cel putin pana te acomodezi cu ideea de despartire.

Daca te-ai hotarat sa nu mai speri ca va veti impaca, in mod sigur nu vei mai depinde de el, din punct de vedere emotional; te vei simti mult mai libera si plina de speranta ca vei gasi persoana potrivita.
Nu il mai contacta
Dupa ce relatia dintre voi a luat sfarsit, rupe legatura cu el, cel putin pentru moment, pentru a-ti face ordine in ganduri. Incearca sa nu ii raspunzi la email-uri sau telefoane – pentru a nu accentua durerea provocata de despartire.
Scrie-ti toate sentimentele negative pe hartie
In loc sa planuiesti o razbunare, pe care mai tarziu sa o regreti, iti poti asterne pe o hartie toate sentimentele negative si sa descrii durerea pe care o simti. Nu este o scrisoare pentru fostul iubit! Acest lucru te va ajuta sa te descarci de energiile negative – este ca si cum ai spune cuiva ceea ce simti.

Dupa ce ti-ai descris trairile, poti arunca sau arde acea hartie. In acest mod, vei elimina si riscul ca fostul tau iubit sa arate scrisoarea prietenilor sau, mai rau, viitoarei iubite. Nu poti sti niciodata.
Evita intalnirile cu prietenii lui
Evita, pe cat posibil, sa frecventezi aceleasi locuri pe care le frecventeaza prietenii lui sau sa te intalnesti cu acestia. Iti vor aduce aminte de fostul iubit si iti vei crea o stare de disconfort. Poti petrece timpul liber in alte locuri si fa-ti alti prieteni. Incearca ceva nou, cel putin pentru un timp, pana ce ranile sufletului se vor vindeca.

Incearca un week-end la mare sau la munte impreuna cu prietenele tale, o vizita la parinti – aceste lucruri iti pot atenua suferinta si te pot ajuta sa vezi si partea plina a paharului.
Debaraseaza-te de lucrurile care iti amintesc de el
Aceasta tehnica te va ajuta sa treci mai usor peste momentul despartirii. Este clar ca nu poti sterge cu buretele tot ce a fost intre voi. Au fost si momente extraordinar de frumoase, dar durerea despartirii te poate face sa nu vezi decat partea urata a lucrurilor.

Pentru a trece mai usor peste despartire, poti renunta la lucrurile care iti amintesc de el: cadouri, lucrurile lui care au ramas la tine etc.

Eu, de exemplu, dupa ce m-am despartit de o persoana draga, dupa o relatie de doi ani, m-am hotarat sa renunt la orice contact si orice lucru care imi amintea de ea. L-am sters din lista de messenger, din agenda telefonului, am renuntat definitiv la toate mail-urile primite de la el, am aruncat toate lucrurile care ii apartineau (chiar si cadourile).

M-a ajutat foarte mult aceasta "terapie", cel putin pe moment. Este drept ca dupa alti doi ani de la despartirea noastra am inceput sa vorbim, dar inca nu l-am adaugat in lista mea de messenger. De ce? Asa am considerat ca este mai bine.

Este greu sa te impiedici prin casa de lucrurile care iti amintesc de fostul iubit. Amintirile frumoase sau sentimetele de ura pot aparea inevitabil. Daca nu doresti sa arunci aceste "amintiri", le poti pune intr-o cutie ferita de ochii tai.

Un alt lucru important: nu incerca sa iti recuperezi lucrurile. Ma refer aici la haine, CD-uri etc. Gandeste-te: merita sa iti accentuezi durerea intalnindu-te cu el? Sunt doar niste lucruri… si, in plus, ai si tu demnitatea ta.
Profita de libertate!
Acum ca te-ai despartit de iubitul tau, exista o sumedenie de lucruri pe care le poti face! Poti profita din plin de aceasta perioada pentru a face tot ceea ce "jumatatea ta" nu agrea. Du-te la teatru, opera, shopping etc. Acum poti sa faci tot ce iti doresti! Poti sa iei si lectii de echitatie sau inot. Incearca orice te ajuta sa scapi de stres si de sentimentele de ura si tristete.
Aminteste-ti de momentele mai putin placute din relatia voastra
Dupa ce ai incheiat o relatie de dragoste, este aproape imposibil sa nu devii nostalgica si sa te gandesti la momentele placute din relatie. Poti inlocui aceste amintiri placute cu cele mai putin placute.

Aminteste-ti cand a zis ca el nu isi doreste sa se casatoreasca prea curand sau cand l-ai asteptat cu cina pregatita ore in sir pentru ca el era prea "ocupat" la bere cu amicii… Chestii care te-au suparat la acel moment si care, de ce nu, te supara si acum! Si deci, pentru ce l-ai mai dori inapoi? Tu meriti ceva mai bun!