| me92 a întrebat:

De ce tinerii din ziua de azi confunda placutul si atractia cu iubirea?

Răspuns Câştigător
| SimionAlexandru a răspuns:

Foarte inteligenta intrebarea :-)
Parerea mea, este, depinde de fiecare in parte. De experientele din trecut.
Tinerii, fiind ne-experiementati, confunda foarte usor ATRACTIA FIZICA cu IUBIREA.
Totusi, ar fi o cale sa ii ajut sa inteleaga:
Cand simti ATRACTIE FIZICA, fata de o persoana, devii usor Gelos, te enervezi repede, si simti nevoia de dominare (E numai al meu/numai a mea), vrei sa stai nonstop numai langa acea persoana, sa vorbeasca numai cu tine.
Pe cand, daca simti IUBIRE fata de cineva, Iubirea neconditionata ofera LIBERTATE. Iubirea, te ajuta sa te descoperi pe tine insuti, prin intermediul acelei relatii. Nu conteaza deloc cat PRIMESTI, ci, cat de mult OFERI acelei relatii, sa evoluati impreuna happy Iubirea neconditionata, este acel sentiment care iti permite sa spui persoanei iubite: "Te iubesc suficient de mult, incat sa aleg pentru tine, ceea ce tu alegi pentru tine"

| AstaMica00 a răspuns (pentru SimionAlexandru):

Bun punctat!

| SimionAlexandru a răspuns (pentru AstaMica00):

Multumesc pentru apreciere happy

32 răspunsuri:
| IloveME a răspuns:

Adolescentii/copii dinvarstele de maxim 15 ani!
Pentru ca nu au ajuns sa cunoasca iubire! pentru ei ceea ce simt e iubire!
Peste cativa ani isi vor da seama ce este iubire si ceea ce simti cand iubesti, la fel ca mine, la fel ca tine si la fel ca orice persoana! toti am gandit la fel la acele varste!

| Gdeni a răspuns:

Pentru k tot ce zboara se mananca. nau de unde sa cunoasca iubirea adevarata nu stiu cum se manifeste, de aceea o aseamana cu atractia fizica sau placutul unei pers

| Salahadin73 a răspuns:

Prea multe filme cretine

| RAY a răspuns:

Ei nu confunda nimic, asta e natura noastra pura, baieti din cauza hormonilor sexuali au o intensa dorinta sexuala
fetele gandesc mai emotional si iubesc mai mult
in timp baiatul se maturizeaza si devine barbat si fata devina femeie ambo vor concepe generatie viitoare

| me92 explică (pentru RAY):

Daca e natura noastra,ar trebui sa fim toti la fel, si totusi nu suntem...
Adevara spui "concep generatiile viitoare", si tot mai neinstruite sunt generatiile, asa parinti, asa copii

| RAY a răspuns (pentru me92):

Adica daca pun 10 baieti sa se uite la o fata frumoasa nu ar avea sa faca sex cu ea?
in timp ce dn 10 fete 9 vor refuza pentru ca fetele gandesc emotional

| me92 explică (pentru RAY):

Nervimd,nu vreau sa ma contrazic cu tine...am vazut si baieti care nu vor doar sex, exista si maturitate psihica, nu doar fizica...multumesc ca ai contribuit cu un raspuns la intrebarea mea

| RAY a răspuns (pentru me92):

Poate sunt gay cine stie

| neutrino a răspuns:

Tinerii de azi, sunt la fel ca si tinerii de ieri. Atunci cand esti tanar e si normal sa fii in al noulea cer, atunci cand te saruti cu persoana draga e si normal sa spui ca iubesti. In timp, vezi si pricepi altfel lucrurile.

| me92 explică (pentru neutrino):

Mi-ar placea sa cred ca tinerii de azi, sunt ca cei de ieri...acum tineri si plac pentru ca arata bine, pentru ca sunt bine imbracati, SI NU PENTRU CA AI CE VORBI CU PERSOANA ACEEA, ACUM TE SIMTI BINE CU UN BAIAT SAU CU O FATA, NUMAI DACA TE SARUTI SI DACA FACI PROSTII.s-au dus vremurile cand persoana aceea inseamna ceva mai mult decat placere fizica

| neutrino a răspuns (pentru me92):

M-am referit strict la ceea ce ai intrebat!

| me92 explică (pentru neutrino):

Binehappy

| Azµre a răspuns:

Că sunt prea mici pentru a înțelege ce e aia iubire.

| me92 explică (pentru Azµre):

Mici? la 12-13 ani ar trebui sa se joace, nu sa se iubeasca, la 14 ani e un joc doar(castigu experientei, atunci cand fetele nu se mai respecta pe sine, si baietii se schimba), iar la de la 16 ani in sus, ar trebui sa iti cam dai seama ce-i una si ce-i alta.

| h3r a răspuns:

Nu confundă, ci nu ştiu nimic despre iubire, momentan.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De proşti ce sunt.

| Jυsтℓσяγ a răspuns:

Scuza-mi curiozitatea dar tu cati ani spui ca ai?

| me92 explică (pentru Jυsтℓσяγ):

Eu am pus o intrebare, vroiam sa vad raspunsuri, nu intrebari

| Jυsтℓσяγ a răspuns (pentru me92):

Intrebam deoarece daca ti-as cunoaste varsta, poate, ti-as intelege mai bine intrebarea.

Si ca sa-ti raspund si la intrebare.
Pe scurt, pe foarte scurt: In general, oamenilor le place sa se minta singuri.
-Numai bine.

| me92 explică (pentru Jυsтℓσяγ):

Multumesc frumos de raspuns...numai binehappy

Răspuns utilizator avertizat
| Raducu1997andrei a răspuns:

Da acum numai e romantismu acum sunt prostitoate si tot felul de... prin ani 90-70 era dragoste adevaratabig grin

| darrio2007 a răspuns (pentru Raducu1997andrei):

Anii 90-70? Esti mic.

| anonimus43 a răspuns:

Hmm...Pentru ca nu stiu sa faca diferenta intre ´´a te indragosti´´ si ´´a iubi´´. Eu cred ca asta e tot. Ei cred ca iubesc, cand de fapt e doar o ´indragosteala´ care le va trece. Dar nu ar trebui sa ii condamnam, fiindca cred ca toti am avut macar o data senzatia ca iubim, si de fapt ne-am dat seama ca nu a fost asa cand chiar am gasit iubirea adevarata.