| anonim_4396 a întrebat:

De ce oamenii din ziua de azi confunda iubirea cu sexul?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Sex poti sa ai cu oricine, oricand si fara implicatii emotionale.
Dar ca sa iubesti, ai nevoie de sentimente puternice, sa-ti pese si sa-ti fie drag persoana iubita, sa o doresti nu numai fizic, sa te simti bine in prezenta ei si sa-ti vina sa nu-i mai dai drumul sa plece.
Nu toti oamenii confunda iubirea cu sexul, adolescentii sunt de fapt cei care fac confuzia, maturii pot face diferenta foarte clar intre ele, trecand prin experinta amandorura si putand discerne clar, una de cealalta.

10 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Pentru ca omul e un mamifer care simte nevoia de a face sex nu inteleg de ce sexul presupune relati monogame dat find faptul ca omul e o fiinta poligama

| RAY a răspuns:

Dupa gretta intelegem ca cei maturi nu au chef de sex ca cei tineri wow si ca cei maturi fac diferenta super de asta ne inselam uni pe alti, omul e poligam oricum o iei

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Tu nu ai inteles!
Maturi au chef de sex, la fel ca cei tineri.
Doar că pentru Maturi, sexul este Satisfactie, iar pentru tineri,-o placere!

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Serios pentru cei maturi nu este o placere? E un chin

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Probabil,nu stiu...
Nu sunt inca matur, asa ca nu stiu.
Exceptand mintea.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu e nimic probabil placerea de a face sex difera in functie de cu cine o faci nu de varsta ta

| oprescudorin11 a răspuns:

Dintotdeauna a fost asa!
Nu e nici o neantelegere! Sunt doua componente : atractia fizica prin presiunea hormonala datorata varstei si iubirea 'pura'. Gandeste-te ca iubirea pura se revarsa asupra tuturor, mai faci o abstractie : sa fii pe o insula o vreme indelungata cu cea mai pocita femeie(daca esti baiat ) si cel mai cretin barbat (daca esti femeie) si acolo iubirea nu se va mai imparti in aceste componente!
(sau alte combinatii constitutionale).
Nu exista IUBIRE in alt sens decat in romane! Doar sex! Sa fim sinceri!
Cu noi insine! Nu este o vina, natura isi cere dreptul, ca la caini, pisici, crocodili! Trebuie sa va inmultiti!
Dati-mi va rog un simplu, SIMPLU exemplu de cuplu de pana in 60 de ani, care sa aiba casnicia de la inceput, pana acum!
Si sa mai sa si iubeasca de-adevaratelea!
Lasati basmele!
"iubirea ' trece prin stomac, organe sexuale si comfort!
La toti: 99% din populatie!
Morala este cea care indruma dragostea curata, adevarata, morala este o disciplina condusa de biserica prin religie, biserica azi e corupta, Credinta nu mai este!
Caci Dragostea se cladeste pe Credinta!
Este insa foarte curios, ca in regnul animal, exista cel putin o specie (din cate stiu eu), in care sexul se confunda cu dragostea si sacrificiul:
VULTURII!
Dar aia, ca o minune, stapanesc inaltul CERULUI!
Voi sunteti ca hienele( oamenii),. La hiene, un an sunt femele, un an barbati, acelasi exemplar! Curiozitati naturale.
Dragostea presupune principii morale, dar voi, majoritatea oamenilor aveti alte principii aflate in OPOZITIE dureroasa cu dragostea! Banii, vedetismul, nesimtirea, setea de putere.
Asta este, ca vreti sau nu sa recunoasteti!

| oglindasultanului a răspuns:

Pentru ca "asta" au primit la viata lor, si "asta" au invatat.

| Felissa13Eden a răspuns:

Pentru ca sunt confuzi in legatura cu sentimentele lor, sau le e teama sa recunoasca asta.

| Ganea_Marian-Dumitru_1972 a răspuns:

Doar o parte din oameni confunda iubirea cu sexul.