| anonim_4396 a întrebat:

De e atunci cand sunt langa persoana pe care o iubesc am senzatia ca tonul vocii mele e fals? in plus, ma exprim f. greu cand sunt cu ea si nu stiu ce sa zic.ideile imi vin intotdeauna cand sunt singur si realizez ce as fi putut sa i zic cand ea a spus ceva. :-s de ce?straight face

1 răspuns:
aqualuna
| aqualuna a răspuns:

Nimic nu ne impiedica mai mult sa fim naturali decat efortul de a parea astfel, spunea cineva.Probabil incerci prea mult sa pari degajat, natural, in largul tau desi esti emotionat, te straduiesti prea mult si atunci apare o nota falsa in ceea ce faci. Poate nu esti nici genul de persoana spontana, care are imediat replica si nu esti nici foarte sigur pe tine, apoi si timiditatea are un rol in asta.Mai ales daca ai impresia ca ea este mai buna decat tine, mai presus de nasul tau, cum se zice. O solutie ar fi sa te gandesti inainte de intalnire la posibilele subiecte pe care le-ati putea aborda, ceva despre care stii ca-i place, muzica, film, carti si sa te documentezi inainte. Dar nu exagera, nici sa pari ca reciti o lectie nu e bine. Oricum, replica spontana vine cu timpul, cu varsta, cu experienta si cultura pe care o poti dobandi citind.Si mie mi se mai intampla sa n-am pe moment replica, uneori autoironia ajuta, detensioneaza situatia, adica faci misto de tine insuti si haz de necaz inainte s-o faca altii.