| DomnulMuratura99 a întrebat:

Deci am o mare frustrate...imi place de o fata(ea a 9 eu a 12) dar sunt prea timid sa vorbesc cu ea,nici nu stiu cum o cheama sa o caut online si azi am vazut ca are iubit si parca putrezea inima in mine. problema e ca ma oftic deoarece fetele pe care le plac stau cu baieti de la tara sau tigani,saraci si care arata naspa.iar eu baiat de oras, imbracat cu haine scumpe si aranjat nu ma remarca.ce sa fac? Poate sa incerc sa am curaj sa ma duc eu la ele?

Răspuns Câştigător
| Bleach33 a răspuns:

Pai baga-te. Fii prietenos, dar ferm. Daca iti place de o fata, du-te la ea si spune-i ca iti place de ea si ca ti-ar face placere sa iesiti undeva. Crede-ma, o sa aprecieze. Oricui ii place sa auda ca e placut, chiar daca se preface ca nu e asa.

In cel mai rau caz, o sa te refuze. E ok. Mai incerci cu altcineva. Gandeste-te ca fiecare „nu" te aduce mai aproape de un „da".

In cel mai bun caz, accepta. Si atunci obtii ce ti-ai dorit, nu?

12 răspunsuri:
| BaiatulTimid16 a răspuns:

Nu contează ca esti tu bogat sau ca ai haine scumpe, important este ce simti pentru ele si cum te comporți cu ele

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Si tu crezi ca le agati doar cu haine scumpe?
Buna gluma.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si ce daca are iubit? Poate te accepta ca fu.ck body pe lângã prieten, asa ca incearca norocu, daca o faci sa se ataseze poate chiar sa se desparta. Ce ar putea suna mai bine decât sa-l lasi pe ãla sa ii ofere chestii de iubi bubu, si tu sa fii rezerva pe fundal.

| Plato a răspuns:

Uite, vezi, ti-ai raspuns singur. Ce legatura au hainele? Ea nu va trai langa haine, va trai langa om. Conteaza cum esti ca om, caracterul, educatia. In plus, hainele scumpe nu pot starni sentimentul de iubire, nu are niciun sens ce spui. Te crezi superior altora din cauza bunurilor materiale, iar asta te face un om de nimic, un infatuat superficial. Singurul lucru care te poate face superior cuiva, daca chiar vrei sa fii, e bunatatea.

| Plato a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce gandire mizerabila... sper din suflet ca si prietena ta sa aiba un "fu.ck boy", sa te vedem cat ti se pare de bine. Esti un stalp al mizeriei umane.

| Holiday a răspuns (pentru Plato):

"Singurul lucru care te poate face superior cuiva, daca chiar vrei sa fii, e bunatatea."

De fapt e inteligenta.
Bunatatea nu te face superior, ci doar mai bun. Iar "bunatatea" fara discernamant e de fapt prostie.

| sofisis a răspuns:

Probabil ca in ochii lor pari inabordabil. Tocmai pentru ca esti ...in alta liga. Din ce mi aduc aminte, eu ma bagam in seama cu toti astia de a 12-a, chiar daca pareau asa cum te descrii tu. Dar mi-a fost greu la inceput. Pentru ca mi se parea ca...sigur nu sta asta de vb cu mine, e a 12 a, e finut, are bani, sigur nu umbla cu fete ca mine. Mi-am luat inima-n dinti si am inceput sa mi fac remarcata prezenta. Si de acolo a mers usor. Dar ideea de inabordabilitate a existat. Si pana nu o sa vorbesti, nu o sa ai nici macar urma de sansa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Plato):

Oricum nu am sa aflu daca are big grin

| Plato a răspuns (pentru Holiday):

Pai depinde ce vrei sa intelegi prin "superior". Eu nu consider ca un doctor e superior ca om unui muncitor. Unul e intelectual, altul n-a fost "binecuvantat" cu capacitatile alea, dar e un om cinstit care munceste. Crezi ca un fizician (ca ex. de om inteligent) care da cu pietre dupa caini e superior unui analfabet care ii hraneste? Eu nu cred. E opinia ta, dar eu consider totusi ca bunatatea e calitatea principala a unui om.

| Holiday a răspuns (pentru Plato):

Faci confuzie intre inteligenta si nivelul de cunostinte. E drept nivelul de cunostinte e de cele mai multe ori legat de inteligenta, dar nu neaparat.

| Necunoscut112 a răspuns (pentru anonim_4396):

*** buddy, nu body.

| Frank51 a răspuns:

Daca ne-am spune toti frustrarile... laughing