| RAY a întrebat:

Fetele care profita de sexualitatea lor in a obtine anumite beneficii, de ce este imoral?

12 răspunsuri:
| aditimus a răspuns:

Imagineaza-ti o gradina bogata doar a ta si un vecin care are o casa darapanata venind in fiecare zi sa iti culeaga din gradina muncita si crescuta de tine.

| Mosotti a răspuns:

Nu mi se pare imoral, fiecare traieste cum poate, fiecare isi foloseste atuu-urile pentru a castiga in viata. Ptr ca multi stiu asta dar le place, ca pe el il atrage f tare acea fata si ii convine sa dea bani sau altele, si ea sa stea cu el, deci de multe ori e pe fata. Ea are banii deci ce vrea, el are pe ea deci ce doreste, e afacere f buna.

Imoral e sa minta, acolo da. Adica cand ala nu stie si va suferi cand nu va mai putea sustine treaba financiar, sau cand aia da de unu si mai frumos si mai cu bani. Dar cand e stiut, e ok.

Ca eu nu as sta intr-o asa relatie e altceva, insa zic la general, nu ca mi se pare imoral, mi se pare aiurea, ca eu nu vreau asa ceva.

| Emma30555 a răspuns (pentru Mosotti):

E imoral sa te "vinzi" pentru beneficii. Sexul se face de placere și/sau din dragoste altfel e imoral

| Mosotti a răspuns (pentru Emma30555):

Pana la urma fiecare cum gandeste in sistemul lui de valori, si moralitatea asta e relativa, nu putem generaliza. Si faptul ca muncesti de dim pana seara tot te vinzi cum s-ar zice, zic la general, esti la dispozitia unuia pentru beneficii adica salariu, asa ca aia e, doar ca iei bani mult mai putini.
Adica nu te duci de placere, te duci ca trebuie.

| Emma30555 a răspuns (pentru Mosotti):

Ți am zis ție ca ti place prea mult sa filozofezi. Sexul se face de placere sau dragoste, am explicat mai sus. Dacă nu l faci din aceste motive societatea considera ca e imoral, exista mai multe denumiri de fapt, prostituție, și alte denumiri mai ușoare. Un job poate fi făcut din plăcere fiindcă ieși din casa, socializezi, te vezi cu colegii și mai ești și plătit. Dacă muncești ca un sclav pe bani puțin e păcat pentru muncă ta ca om dar aici e devina sistemul dar nu e imoral, e doar trist

| Mosotti a răspuns (pentru Emma30555):

Ce ma int pe mine sau altii ce considera societatea?! Daca am atuu-uri mi le exploatez, de ce sa nu-mi iau 3-4-5 apartamente sa traiesc din chirii apoi si sa muncesc la unu pana lesin si sa ies la pensie la 65 ani cu pensie de cacao. Chiar si in afara chiar daca sal sunt mai mari, tot nu faci avere nici mai mica.

Eu cand faceam sala voiam sa ma bag la videochat dar ma simteam cam nasol pe anxietate si nu m-am bagat, mi s-a propus, nu ma int ce ziceau fraierii, luam banelu, bagam pe card, bagam cardul si deschideam aproape toate usile, cumparam ce voiam eu.
Si nu vad nasol pprostituatele sincer, bravo lor, chiar nu ma deranja sa am o gagica asa la o adica daca se nimerea sa ma placa una si sa o plac mult, daca ma iubea pe mine si se purta frumos nu ma int cu cine se f doar pentru bani.

Infidelitatea emotionala sa nu fie, aia sexuala nu conteaza pentru mine la partenera zic. Simt extrem de open mind, relatie libera si altele.

Voi aveti o mica problema, prea va int ce zice societatea.

| Emma30555 a răspuns (pentru Mosotti):

Sa înțeleg ca tu te ai prostitua pentru bani la o adică și ai fi de acord ca prietena ta sa facă acest lucru. Tu trebuie sa înțelegi ca pentru noi femeile e ușor sa facem videochat sau prostituție, nu ți trebuie decât sa fi tânără și sa arăți bine cât de cât, și cu toate astea nu o facem, e calea ușoară dar nu e asa ușor cum crezi. Prostituția chiar și sub forma mai ușoară, chiar videochat ul dezumanizeaza, creează niște stări proaste și o stima de sine joasa, în viata asta poți reuși prin munca și cum te duce capul, educația etc.

| Mosotti a răspuns (pentru Emma30555):

Da, ai inteles f bine, bine ca oricine poate pune conditii, nu sa faca in toate felurile, am intalnit destule pprostituate care o fac doar normal si atat si doar protejat, mare chestie, da ala din c 4 min si gata 100 lei, sigur, nu e problema, evident, respect decizia fiecaruia daca voi ganditi altfel.
Am intalnit care au deja 2 apartamente inchiriate la 32 ani, si mai avea de gand sa ia 2-3 in viitor. Nu faceau decat normal si atat, nu toate tampeniile.

Dezumanizeaza videochat-ul daca si numai daca considera ca e ceva nasol si se gandeste ce zic altii, atunci da, altfel nu exista motive sa cada stima de sine jos.

Adica daca face contra a sistemului ei/lui de valori, daca ar face-o doar pentru bani si atat, fiind la ananghie, nu ca, chiar simte ca nu e problema. Dar daca gandeste liber si nu i se pare aiurea, nu are nici o problema.
Sigur, poti face bani daca te duce capul, dar asa poti face de 25 ori mai mult.

| Emma30555 a răspuns (pentru Mosotti):

Tu vorbești asa fiindcă nu ști exact ce implica povestea asta. Dar într adevar, poate sunt destui care gândesc asa, prin România unde e sărăcie, dar fetele și băieții educati și din familii bune și cu demnitate nu ar face asa ceva. Eu țin la corpul meu, mi-ar fi scârbă sa fac ceva pentru bani, chiar și ceva ușor, gen sa fiu compania cuiva, chit ca nu implica sex, m ar enerva maxim sa consider ca cineva ma cumpăra, nu suport, eu sunt în om liber și as face mereu ce vreau eu când vreau eu. Da mi voie sa nu ți respect gândirea, oamenii fără coloana vertebrala nu sunt oameni pe care sa te poți baza. Cine se vinde pe el, vinde orice

| Mosotti a răspuns (pentru Emma30555):

Nu vinde orice, cel putin eu, faptul ca fac videochat sa zicem, nu inseamna ca ma vand, asta este o conceptie aiurea.
Vezi? Eu iti respect gandirea tu nu pe a mea, esti subiectiva, eu sunt obiectiv. Daca x asa gandeste, aia e, asa gandeste el, nu trebuie sa gandeasca ca mine.

Nu inseamna ca daca as face videochat, as face rau altora. Nu consider ca ma vand nici daca fac asta, nici daca lucrez la privat sau la stat, e tot aia, fac ceva pentru bani si ce-mi place si job si restul.
In general nu fac chestii care nu-mi plac nici pentru bani, mare lucru ca stau in fata camerei.
Mi s-ar fi parut distractiv.

Incearca sa fi mai obiectiva, nu sa vezi treaba prin sistemul tau de valori. Fiecare e ok in felul lui atat timp cat nu face rau la nimeni. Si gay, si libertinati la extrem ca mine, si les, si trans si orice.

| Emma30555 a răspuns (pentru Mosotti):

A face videochat înseamnă pentru mine ca nu ești puternic ca om, nu te judec dar nu pot sa te respect ca pe un bărbat puternic. Tu ce crezi ca implica un videochat din care sa si câștigi bani? Nu judec eu vorbesc din perspectiva mea. Nu am nimic cu nimeni la modul ca nu ma deranjează ce face un om atât timp cât nu face rău altuia. Dar nu încurajez și nu sunt pro pentru acest gen de "meserii" despre care eu consider ca în timp mai mult pierzi decât câștigi și nu aduc mulțumire de sine. Oricum suntem cu toții judecați, mai ales noi femeile, și multe nu fac nimic înjositor și tot sunt judecate doar ca se îmbraca sexy sau au mai mulți parteneri în timp, ceea ce e absurd.

| Mosotti a răspuns (pentru Emma30555):

Nu stii daca aduce sau nu multumire de sine, iar esti subiectiva, iar gandesti prin prisma ta sau a altora care-s contra.

Normal ca e absurd sa fiti judecate, e incorect si am zis-o peste tot unde era subiectul, nu trebuie judecat nimeni, decat daca face rau altuia, atat.
E normal ca ai voie sa respecti sau nu pe oricine.
Ce implica videochat? Sa stai de vb cu aia la camera sa-ti arati unele parti ale corpului, cel putin asa mi s-a spus.

Insa un om cu cap nu se lasa influentat/a de judecata unor prosti! Asa sunt eu de exemplu. Am mai fost judecat chiar si de parinti pentru unele chestii.