| anonim_4396 a întrebat:

Masturbarea la 13 ani (fata) poate creea probleme cu cresterea, inaltarea, sau cresterea sanilor? precizez ca o fac 1 data la 2 zile sau chiar in fiecare zi depinde cand sunt singura si o fac timp de 10 minute ( prin frecarea clitorisului ) sfat va rog. fundita :X

Răspuns Câştigător
| pupsik_3252 a răspuns:

Masturbarea este anormală si dăunătoare sănatatii omului – atat in cazul bărbatilor, cat si a femeilor.Masturbarea duce la probleme ale memoriei, ale puterii de concentrare si ale ‘ascutimii’ mintii. Celulele nervoase ale creierului (neuronii) se distrug progresiv si iremediabil datorită risipei excesive de energie.S-a mai observat la cei care practică masturbarea ca ei sufera de ejaculare precoce, intr-o forma mai mult sau mai putin gravă. Acest lucru se intampla deoarece auto-controlul asupra impulsulilor sexuale se denaturează prin practica masturbării. De fapt, in decursul timpului, acest auto-control se va modela si adapta mai mult la această practică decat la actul sexual normal. Asa ca draga mea mai lipsestete de masturbare, mai asteapta sa cresti un pic si vei avea un sex normal cu partenerul ales de tine. pa-pa te-am pupat

15 răspunsuri:
| andreeutzaa a răspuns:

Masturbarea nu are legatura cu dezvoltarea fizica deci stai linistita ca nu ti se intampla nimic.

| delialove a răspuns:

Nu poate crea nicio problema. Sa stii ca multe fete fac chestia asta. E un lucru normal. Nu te mai speria.happy

| Zoya333 a răspuns:

Nu face nici un rau. Si nu afecteaza in niciun caz cresterea sau dezvoltarea. Uneori este chiar nevoie de masturbare pentru a elimina mai mult ''chestioare'' dn corpul nostru. Dar las`o mai moale. tongue

| catalin_7637 a răspuns:

Daca te masturbezi prea des peste cativa ani ti se vor usca sanii si vor pica (doamne ajuta!)

| mgtow a răspuns:

Intradevar nu e bine sa te masturbezi asa repede la varsta asta dar ai face bine sa te masturbezi macar odata la luna daca nu te crezi in stare sa rezisti.

| liviu18_3718 a răspuns:

Nu prea am auzi sa fie o problema in a te masturba thinking Desi nu cred! Acum nu stiu.Astepata si ai sa vezi si alte pareri. oricum e destul de des. Incearca sa mai rarestihee hee esti prea tanara! funda te rog big grin

| DrMaioneza a răspuns:

Nu afecteaza acum dar in timp o sa iti afecteze viata sexuala. Ar trebui sa treci peste dependenta asta. Incearca sa faci alt ceva cum ar fi un hobby sau un joc gen (Cabal, Metin 2, Warcraft3sau WoW)sau ceva ce iti place.

| John_7502 a răspuns:

Nu este nici o problema! Te masturbezi ca sa te eliberezi de energia acumulata (hormoni) dar prea mult duce la dependenta ar fi bine sa le mai reduci stiu ca este placut dar incearca sa faci altceva! Si la varsta asta nu ar trebui sa faci altceva? Lectii, carti citite, jocuri sau mai stiu eu ce. Tu te masturbezi? Fa si tu la saptamana apoi la luna ca sa uiti dar la 2-3 zile cam prea des am avut si eu momente dar le-am redus ca nu-i bine devii dependent! Apucate de un sport de ceva ocupa-ti timpu ca sa uiti ca sa nu mai practici!

| Narcis2007 a răspuns:

Nare nici o problema, totusi poti invita si un spectator

| NimicSuspect a răspuns:

Mi-a plăcut la nebunie răspunsul lui pupsik. după ce a dat un copy/paste cu diacritice şi toată umplutura (probabil de pe vreun site creştin), a trântit o limba română de mama focului.
în orice caz, să revin la subiect. practic, orice este în exces dăunează într-un fel sau altul, dar nu cred că problema ta are o legătură prea strânsă cu dezvoltarea fizică.

| ShowTim3 a răspuns:

happy La baieti hai ca mai inteleg, dar la fete? laughing Mie mi se pare anormala la fete nu stiu de ce, la baieti mai merge o tabla laughing.
Poate crea probleme de sanatate daca o faci ca disperata. App sunt sigur ca poti sa gasesti un baiat pentru chestia asta. O data pe saptamana maxim de 2 ori este de ajuns big grin a, masturbarea este considerata pacat de catre Dumnezeu... la baieti mai merge sa zici la preot ca ai jucat o tabla, dar la fete este cam urat. :d ai grija (6) devil sigur gasesti tu un baiat care sa te ajuta laughing si il ajuti si tu pe el ( laughing) si aia e considerata pacat dar mai merge sa ii zici asta la preot rolling on the floor ) Succes si incearcasa te lasi

| ShowTim3 a răspuns:

Tin sa corecteaz ceea ce pupsik a spus, laughing actorii de filme pentru adulti (barbatii se entreneaza jucand "table" pentru a avea rezistenta mai mare si ca... jetul sa fie mai puternic ) si daca te masturbezi fara sa iasa ceva din organ nu iti distrugi neuronii big grin am citit eu pe wikipedia ce naiba

| Rayzolo a răspuns:

Nu stiu cum am ajuns aici dar. Pupsik. de unde ai extras prostia aia? Probabil e pusa pe net de un preot. Oricum Cristina a intrebat daca intervine in crestere. NUU

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu afecteaza nimic din punctul asta de vedere. In exces, singurul risc e ca nu vei mai putea fi satisfacuta de un partener.

| LoVe_SoRy_1997 a răspuns:

Incearca sa te lasi...totusi nu e bine pentru varsta ta....cand vei fi mare vrei sa fii o c***a?(daca nu te poti abtine pe vremea asta)