| armos a întrebat:

Minorii au voie sa faca sex legal? Exista consecinte? Eu am 16, ea 15

Răspuns Câştigător
| TurneanuEdi a răspuns:

Da, minorii au voie să facă sex legal dar de la vârsta de minim 15 ani împliniți. Codul Penal în România prevede pentru sexul practicat (de orice natură; oral, anal sau normal) cu orice persoană ce nu a împlinit vârsta de 15 ani, indiferent că e băiat sau fată chiar dacă este de comun acord, se consideră viol și se pedepsește cu ani grei de pușcărie. Însă dacă tu ești minor și fata are 15 ani împliniți, și sunteți de acord amândoi să faceți sex, e în regulă, puteți să vă iubiți dar mare grijă să vă protejați.
Sper că te-ai lămurit.

5 răspunsuri:
| Mada606 a răspuns:

Legal nu, dacă sunteți amândoi de acord nu va fi o problemă legală dar va fi o problemă dacă apare un copil, atunci veți suferi amândoi, concluzia ....mai așteptați și dacă totuși chiar nu puteți, protejați-vă

| mihai69 a răspuns:

Legal nu veți avea consecințe.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Legal la varsta voastra nu vor fi consecinte

conscintele vor fi de alta natura insa... acusi o sa apareti pe aici pe site cu intrebari de genul

afla mama ca am facut sex
am ramas insarcinata la 15 ani

samd.

| AlexLK a răspuns:

Legal e ok daca sunteti amandoi de acord.Dar in cazul in care afla parintii ei si se duc la politie iar pe ea o forteaza sa declare ca tu ai...fortat-o usor sau mai stiu eu ce.Atunci se complica lucrurile destul de rau.
Se complica lucrurile si in cazul in care nu folositi protectie si se duce acasa cu bagaj.
Asa ca mare atentie!

| Violleta2022 a răspuns:

Minorii nu au voie sa faca sex deloc!