| mariablackimg a întrebat:

Pastila de a doua zi, Escapelle este eficienta?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca este administrata corect si mai ales in primele 24 de ore de dupa "accident", (ruperea prezervativului) eficienta pasilei Escapelle este de circa 95%. Acest tip de pastila contraceptiva cu cat este mai rapid administrat, in cazul unui contact sexual terminat in mod "nefericit", cu atat este mai eficienta. Cu cat este mai scurt intervalul dintre momentul contactului si momentul administrarii pastelei, cu atât sansele de a evita aparitia unei sarcini nedorite sunt mai mari. Eficacitatea pastilei Escapelle depinde de cate ore au trecut de la actul sexual neprotejat : astfel,
- In termen de 24 de ore - are o eficacitate de 95%
- Intre 25-48 ore - are o eficacitate de 85%
- Intre 49-72 ore - are o eficacitate de 58%
In cazul in care nu este posibila administrarea pastilei Escapelle in primele 2 zile, se recomanda folosirea pastilei contraceptive de a 5-a zi denumita EllaOne insa aceasta se elibereaza doar pe baza unei retete medicale. Sanatate!

1 răspuns:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca ti-o prescrie medicul (care o alege pe baza unor criterii, nu la intamplare), reduce riscul de sarcina cu 70-75%