| David0112 a întrebat:

Am o nelămurire și am nevoie de cât mai multe păreri. Prietena mea are un ciclu menstrual foarte neregulat. Mereu îi întârzie săptămâni întregi. Ultimul contact sexual l-am avut pe 25 Februarie. Menstruația trebuia să vină pe 13 Februarie dar nu a venit nici până astăzi. De când și-a început viața sexuală nu i-a întârziat niciodată atât. Sunt două luni de întârziere și mă simt îngrijorat. A făcut doua teste de sarcină la o distanță de doua saptamâni și ambele au ieșit negative. Poate fi însărcinată? Dacă nu, ce poate fii?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul in care asa cum ai afirmat ca ciclul menstrual este FOARTE NEREGULAT, rezulta ca intre 2 cicluri menstruale succesive pot exista diferente foarte mari ca lungime. Din acest motiv este ABSOLUT IMPOSIBIL sa se poata stabili data la care va urma sa se produca menstruatia, fiindca absolut nimeni NU POATE nici macar aprecia, care poate fi lungimea ciclului si data la care se va produce menstruatia. in acest motiv in acest caz NU este vorba de INTARZIERE a menstruatiei ci pur si simplu este vorba de un ciclu menstrual foarte lung care poate fi provocat de o afectiune instalata la nivelui OVARELOR adica cel mai probabil sindromul ovarelor afectate de chisturi/polichisturi (SOC/SOPC). care impiedica producerea ovulatiei. Iar in lipsa ovulatiei NU se poate produce nici menstruatia. In cazul tau trebuie sa te prezinti la endocrinologie pentru a ti se face analizele endocrine necesare, si cu acele rezultate sa te prezinti la ginecologie pentru a ti se prescrie tratamentul adecvatsi necesar pentru reglarea ciclului menstrual. Multa sanatate!

3 răspunsuri:
| MihaiNicu23 a răspuns:

Testele de sarcina au confirmat absenta sarcinii, o dereglare hormonala ii cauzeaza asta mai mult ca sigur.

| Mandreiv a răspuns:

Dereglare menstruației poate sa fie din cauza a 100 de motive, poate fi o afectiune sau o raceala dar de preferat ar fi sa mearga la un medic la un control. Sa mai faca un test de sarcina totusi pentru ca recomandarea ii sa fie facut la 3 săptămâni.

| Emilian65 a răspuns:

Da, este posibil sa fi ramas gravida.