| anonim_4396 a întrebat:

Nu mă întind cu vorba, rămân strict pe subiect. Sunt însărcinată în 14 săptămâni. Cum pot să renunț la sarcină? Există vreo metodă? Știu că în România doar până la 12 săptămâni este permisă întreruperea sarcinii. Mulțumesc!

4 răspunsuri:
| MValentin a răspuns:

De unde ai aflat prostia cu interuperea permisa pana in a 12-a saptamana? uite din ce scrie pe internet
,, Chiuretajul prin aspiraretongueână în a 14-a săptămână după ultima menstruaţie.Medicul vă face o anestezie generală scurtă sau o anestezie locală în colul uterin.Medicul aspiră cu un tub mic mucoasa uterină şi embrionul. Astfel, sarcina ia sfârşit.,,
deci ai face bine sa vorbesti cat mai repede posibil cu un doctor ginecolog sa te programezi, multa sanatate

| mgtow a răspuns:

Cu o spaga se rezolva oriunde dar decat sa dai spaga mai bine platesti medic privat cu instalatii moderne de operatii

| corbulalbrosu a răspuns:

Conform legislatiei existente in vigoare in Romania, intreruperea cursului sarcinii prin avort este permis pana in momentul in care au trecut 14 saptamani fata de prima zi a ultimei menstruatii sau altfel spus avortarea poate fi provocata pana in momentul in care varsta efectiva a sarcinii este de maxim 12 saptamani (fata de ziua de ovulatie)
-- avortul se realizează numai în instituții sau cabinete medicale autorizate în acest scop;
-- persoana care efectueaza intervenția trebuie să aibă calitatea de medic de specialitate obstetrică-ginecologie și drept de liberă practică medicală în această specialitate;
-- sarcina nu trebuie să fi depășit a 14-a săptămână (însă se poate întrerupe și o sarcină mai avansată, insa numai dacă necesitatea avortarii este impusă de sănătatea mamei sau a copilului, ori se face în scop terapeutic, dar cu respectarea tuturor celorlalte condiții);
In realitatea, gasirea unui medic ginecolog care sa accepte/sa fie dispus sa efectueze avortul la varsta atat de inaintata a sarcinii in majoritatea cazurilor reprezinta o problema majora, greu de rezolvat uneori chiar si in cazurile in care sarcina are varsta de doar 10-11 saptamani. Sanatate!
https://www.avocatnet.ro/......legal.html

| Violleta2022 a răspuns:

In Romania, legea spune ca intreruperea de sarcina se poate face PANA LA 14 saptamani.
Dupa aceasta varsta nu iti mai face nici un medic, fiindca nu risca sa isi piarda licenta de medic si sa nu mai poata profesa pe viata.

Mai multa info gasesti aici:
https://www.avocatnet.ro/......legal.html