| denys1456 a întrebat:

am si eu nevoie de putin ajutor daca se poate de la persoane care au ceva experienta.
Am 17 ani si mi-am inceput viata sexuala de ceva timp cu partenerul meu cu care am 3 ani de relatie.
Ideea este ca de cand "nu mai sunt virgina" tot fac infectii urinare repetate, am mancarime in zona vaginului si o secretie groasa cu miros neplacut, chestia e ca am fost si la 2 ginecologi si la doctorul de familie si la urolog specializat unde mi s-au facut tot felul de ecografii si mi s-au dat toate tratamentele posibile. Simptomele trec de la tratament pentru o perioada de vreo 1 jumate iar apoi se recurenteaza si nu stiu ce sa mai fac, sunt foarte disperata si nu stiu la ce medic sa mai merg, voi aveti ideea de este posibil sa fac aceste chestii din cauza partenerului meu? Mentionez ca el este foarte curat si ingrijit si nu are probleme genitale. Va rog mult dati-mi niste sfaturi bune. P.s. fara jigniri. Dau funda la cel mai bun raspuns.

6 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună! Te ai gîndit ca poate partenerul tau este infectat? Deci si după tratament tu iar te ai reinfectat, trebuie sa faci pauză de la sex si sa ia si el tratament, poate el nu o face numai cu tine, mai are pe altcineva,. si vine cu infectie de la cealaltă si ti o dă tie, te ai grabit sa i ti incepi viața sexuală atit de timpuriu, la 17 ani. Trebuia sa astepti pîna după 18 ani cand se mai maturiza corpul, acum trebuie sa te opresti, numai fă deloc sex, trateaza te ca lumea, ca o sa ajungi rau, infectiile urinare nu le faci din cauză ca numai esti virgină, ci din cauza bacteriilor care sunt in vagin după ce faci sex. opreste te pîna nu e prea tîrziu, mergi la medic(daca poti acum in situatia asta cand trebuie sa stam in casă), si ia tratamentul exact cum ti l dă medicul si te vindeci garantat. Dar trebuie si băiatul cu care faci sex sa faca tratament si el, si abstinență sexuală. Fără sex pîna va vindecati amindoi si medicul va garanteaza ca este totul ok.

| corbulalbrosu a răspuns:

1.) Partenerul tau de sex trebuie sa-si faca si el analizele la zi si sa foloseasca acelasi tratament medicamentos care ti-a fost prescris.
2.) Sa intretineti o perioada de circa 1 an de zile doar contacte sexuale protejate cu prezervativ montat pe penisul partenerului
Numai daca veti proceda asa si numai dupa trecerea perioadei de circa 1 an, vei reusi sa-ti dai seama daca procedeul a fost de folos sau nu. Sanatate!

| Violleta2022 a răspuns:

Atata vreme cat tratamentul il afci doar tu, nu si partnerul de sex care-i bolnav, te tot reinfecteaza.
Cand un partner are o boala cu transmitere sexuala este obligatoriu ca ambii partneri sa aiba tratament concomitent.
Pe toata perioada tratamentului, sexul fiind interzis, pana se repeta testul si rezultatul vine negativ, aratand clar ca boala respectiva a fost eliminata.
Faptul ca el este curat nu inseamna ca nu are boli venerice, dimpotriva, daca tu le ai, si el le are si de aceea te tot reinfectezi.
Mergi al medic si cere tratament pentru amandoi si face-ti corect tratmentul, ca sa nu te mai reinfectezi de la barbat.

| BuBBlesykeSs a răspuns:

Te minte ca e curat laughing))

| Emilian65 a răspuns:

Tu ai fost la tot felul de medici specialisti in problema pe care o ai dar, partenerul tau a consultat un medic cu specialitatea bolii pe care o ai tu? Daca nu, ia-l de mana si dul la unul din medicii la care ai fost tu. Este posibil sa ai problemele pe care le ai si din cauza partenerului.

Răspuns utilizator avertizat