| Ry0010 a întrebat:

Care sunt simptomele unei infectii urinare?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Ţi-am dat detalii la o întrebare anterioară :
http://www.tpu.ro/......-si-parca/

Toate cele bune!

1 răspuns:
| CameliaMaria a răspuns:

Articol,,Odată ce aveţi primele neplăceri la urinare, faceţi o analiză de urină însoţită de urocultură. Din păcate, mare parte dintre aceste infecţii ‘’beneficiază’’ de tratament la întâmplare. Iar greşelile repetate în cazul unei infecţii urinare simple pot conduce la distrugerea unei părţi funcţionale a rinichiului.

De ce? ‘’În situaţiile în care infecţiile urinare sunt tratate empiric de către pacienţi, aceste infecţii pot ascensiona foarte uşor şi se ajunge la pielonefrite, infecţii în interiorul rinichilor care lasă cicatrici la nivelul celulelor funcţionale’’, spune conf. dr. Valentin Ambert, medic primar urolog.

Una dintre cele mai des întâlnite greşeli este să mergeţi la farmacie şi chiar să primiţi antibiotice pe care vi le administraţi 2-3 zile. Simptomele dispar, infecţia nu trece decât în doze de 5-6 zile cu antibioticul ţintit. În felul acesta, nu faceţi decât să vă creşteţi rezistenţa la diferiţi agenţi infecţioşi. Şi dacă mergeţi din medic în medic şi primiţi diverse remedii, veţi ajunge la scheme complicate de tratament, inutile în infecţia urinară simplă. Iar acestea slăbesc capacitatea imunitară a organismului." Du-te cu o monstra de urina la laborator si fa-ti orocultura sa fi sigura e cam 12- 15 lei o analiza