| Matt221041 a întrebat:

Am terminat de scris primul capitol al cartii mele. L-am prezentat unor persoane cu oarecare experienta si m-au incurajat sa perseverez. E un roman gen adult-young in care actiunea se impleteste cu paranormalul. Pe viitor intentionez sa-l public, dar nu stiu exact cum.Ma puteti ajuta intr-un fel? As dori informatii atat despre publicatul in mod clasic( prin editura), cat si online.la un pret cat mai redus posibil. Exista posibilitatea sa public online fiecare capitol separat, unul dupa altul, precum episoadele unui serial.Mentionez ca am doar 16 ani. Aveti idee cum as putea promova o carte de genul acesta?

3 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Un singur capitol nu spune prea multe.Incearca sa termini romanul ca sa ai un mesaj catre cititorii tai

| AnnAnne a răspuns:

Daca iti faci un blog, poti publica fiecare capitol in parte sau toate odata, depinde de ceea ce iti doresti tu(asta online), dar pentru ca o editura sa iti scoata cartea pe piata...eu zic ca e logic s-o termini mai intai, asta in primul rand. Dupa ce faci asta, citeste-o si reciteste-o, fa corecturile necesare ca editorul sa nu se enerveze prea tare.In momentul in care gasesti o editura, primele copii vor fi publicate pe banii tai si iti recomand sa nu fii zgarcit si sa te gandesti doar la bani in prima faza, mai ales ca nu vei fi inca cunoscut.Promoveaz-o, ofera cate o carte prietenilor si roaga-i sa spuna mai departe.
In cazul in care vrei sa publici online pe blog, ai grija ca nu cumva cineva sa-ti fure munca.Nu stiu prea multe despre drepturile de autor si nici nu cred ca exista asa ceva doar pentru un capitol, ci pentru toata cartea, dar cred ca ar fi bine sa te interesezi si sa ai mare grija.
Eu iti urez succes mult.Ne aflam cam in aceeasi situatie, doar ca eu am ceva mai multe pagini si nu ma gandesc inca s-o public.
Bafta, din nou!happy

| Andreutza184 a răspuns:

Ma bucur pentru tine dar si pentru mine intr-un fel laughing) adica ma bucur sa gasesc un alt scriitor in devenire care se dedica unui proiect, desi eu am abia 13 ani....Infine.Daca vrei creazati un blog, unde toata lumea poate sa il citeasca, si incearca sa faci reclama acelui blog printre prieteni.Cauta pe google blogger.com si da pe primul sau al doile link.Acolo poti sa iti faci un blog si sa il personalizezi.