| andreia20 a întrebat:

Bună!
Câte comentarii sunt necesare pentru opera "Floare albastră" - Mihai Eminescu?
(apartenența la curentul literar romantism; tema și viziunea despre lume, etc)

**Profil uman - filiera vocațională, pedagogic**

Mulțumesc! Fundă

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred că doar Tema și viziunea despre lume...asta la o operă de Eminescu, adică poate fi și Luceafărul sau alta. Cât despre romantism, trebuie să îi cunoști definiția și trăsăturile, ca să poți argumenta apartenența la el a oricărui text ai avea în față.