| Delliaa a întrebat:

De ce romanul Maitreyi este un roman exotic si erotic?

Răspuns Câştigător
| callie2 a răspuns:

E exotic deoarece intruneste doua planuri etnice, aducand in atentia cititorului noi traditii si obiceiuri ale unei alte culturi necunoscute pana acum publicului roman. creand o noua lume diferita de cea cunoscuta pana acum si realizand o replica perfect credibila a spatiului indian, romanul maitreyi scoate in evidenta printre obiceiuri religioase si laice pe cele de ordin sexual. eliade reuseste sa descrie iubirea dintr-un alt punct de vedere, aducand erotismul in literatura la un alt nivel. prezentarea scenelor de dragoste si afectiune intre cele doua personaje emana sexualitate dar nu vulgaritate, lucru ce transforma opera intr-un roman erotic desavarsit. funda?

2 răspunsuri:
| Laurentiu_Florin_1998 a răspuns:

Da este exotic si erotic

| Zartbitter a răspuns:

Bun, deci e clar că fie n-ai citit romanul, fie nu știi ce înseamnă „exotic" sau „erotic".

Pe scurt: romanul vorbește despre o dragoste foarte intensă, deci erotic; iar povestea se desfășoară între două personaje care sunt exotice unul pentru celălalt.

Dacă vrei detalii, citește cartea sau măcar definiția cuvintelor.