| adynutssa a întrebat:

Cum este cu rima imperecheata incrucisata si monorima?

8 răspunsuri:
| bunny_6472 a răspuns:

Monorima:rimeaza toate versurile la fel
incrucisata:primul vers rimeaza cu al treilea iar al doilea cul al patrulea
imperecheata:primul vers rimeaza cu al doilea iar al treilea cu al patrulea

| same a răspuns:

Imperecheata- 1-2, 3-4
Incrucisata 1-3, 2-4
Monorima - e aceeasi rima peste tot

| MMihai a răspuns:

Tipuri de rimă:

Rima împerecheată - apare atunci când versurile rimează două câte două - primul cu al doilea, al treilea cu al patrulea ş.a.m.d. (1-2, 3-4, 5-6)
Rima încrucişată - apare atunci când primul vers al unui catren rimează cu al treilea, iar al doilea rimeaza cu al patrulea. (1-3, 2-4, 5-7)
Rimă îmbrăţişată - rimează primul vers cu al patrulea şi al doilea cu al treilea. Este un tip de rimă mai rar folosit de poeţi. (1-4, 2-3, 5-8, 6-7). Apare la primele două strofe din sonet.
Monorimă - constă într-o rimă ce apare succesiv la mai multe versuri şi este specifică poeziei populare. (1-2-3-4)
Rimă albă - în poeziile contemporane (fără rimă)

| Razvan_8261 a răspuns:

Rima imperecheata=1-2,3-4
rima incrucisata=1-3,2-4
monorima=1-2-3-4

| johnnydoe a răspuns:

Cartea de Limba si Literatura Romana ar putea sa iti ofere niste raspunsuri!

| DariutzaCooL a răspuns:

Deci rima "Imbratisata,, este atunci cand primul vers rimeaza cu al patrule si al doilea cu al treilea...
Rima "Incrucisata" este atunci cand primul vers rimaza cu al treilea si al doilea cu al patrulea...
Rima "Imperecheata" este atunci cand primul vers rimeaza cu al doilea si al treilea rimeaza cu al patrulea...
Rima "Monorimata" este atunci cand primul vers rimeaza cu al doilea, al doilea vers rimeaza cu al treilea si al treilea vers rimeaza cu al patrule...
Sper ca ti-am fost de folos!

| Amidamaru a răspuns:

Dai funa lui CristinaCorporatrista merita!

| Robi_Gherasim_1990 a răspuns:

Rima imperecheata rimeaza doua cate doua versuri
Rima incrucisata rimeaza primul cu al treilea, al doilea cu al patrulea si tot asa
Monorima este atunci cand toate versurile rimeaza intre ele.