| anonim_4396 a întrebat:

Buna, in curand vine bacul.

La matematica si romana am sa ma descurc, dar am la a 3-a materie ii necaz.

Am ales sa dau din Biologie, ca la Chimie sunt praf si la Fizica sunt bata.

Tin sa mentionez ca sunt si 0 la biologie si mai ca e mai putin de o luna pana vine bacul.
Aveti niste sfaturi despre cum as putea incepe si ce ar trebui sa invat ca sa ma tarasc si eu cu un 5 la biologie?
Am program liber 24/24 deci timp liber mai am.

Am toata materia la dispozitie, un coleg/prieten mi-a zis sa citesc toata materia de vreo 2-3 ori si sa fac un test si sa verific cu baremul cum m-am descurcat, desigur, o sa fac si asta, dar voi aveti niste sfaturi sau un plan sau informatii sau ceva care m-ar putea ajuta sa tarasc 5-ule acela?

Daca da, astept raspunsuri, multumesc anticipat.

Răspuns Apreciat de Editori
| Alexx234qw a răspuns:

Eu te sfatuiesc asa sa faci asa:
- sa inveti in primul rand sa rezolvi problemele (pentru ca: la prima problema e doar matematica deci e usor, iar la a doua e de facut doar o schema pe care o poti invata pe de rost).
- sa inveti celula destul de bine
- si cel mai important: sa inveti componentele fiecaruiu sistem (sa le inveti logic, uitandu-te pe atlas sau la poze pe internet) si sa inveti si cum functioneaza, adica sa stii sa explici mecanismele lor.
Daca stii asta destul de bine iei 5- 6
Daca vrei mai mult ai de invatat si: bolile fiecarui sistem, tesuturile, taxonomia si notiuni de genetica. ( si aceste ramuri ale biologiei se da la bac, insa mai rar si de obicei la subiectul 1 unde este grila sau adevarat si fals)
La subiectul 2 ai problemele pe care ti-am zis sa le inveti
Iar la subiectul 3 se da doar anatomie, si uneroi si despre celula.

** Cand spun anatomie (ma refer si la cea vegetala si la cea animala, insa in proportia mai mare cea animala).
SUCCES

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Tin sa mentionez ca dau din biologie vegetala si animala.