| meh9195 a întrebat:

Intrebarea mea este legata de facultatea de limba si literatura Engleza...as dori sa aleg ca limba secundara norvegiana. Mi-ati putea oferi detalii despre admitere, mai exact despre faptul daca se accepta diploma de Cambridge( CAE) inloc de admitere. Si daca este greu sa inveti norvegiana. Combinatia asta oare ar fi mai grea sau este acceptabil?

1 răspuns:
| anamariarot a răspuns:

Din câte știu eu, nu contează la admitere dacă ai Cambridge/IELTS; tot trebuie să dai proba scrisă; eventual te pot ajuta dacă alegi predarea în limba engleză. Ca să nu mai dai o anumită probă la admitere, trebuie să fii olimpic(ă) la materia respectivă. Oricum, găsești detalii pe site-ul universității la care vrei să aplici.
Norvegiana și limbile scandinave nu sunt deloc ușoare, dar nici imposibile. Dacă ești pasionat(ă) de ele, de cultura nordică, vei învăța cu mai multă ușurință și nu ți se va părea atât de greu.