| Kanpeki a întrebat:

As vrea sa ma inscriu la facultatea de litere din Cluj, specializarea principala fiind japoneza iar cea secundara engleza. Intrebarea mea e din ce limba dau examenul de admitere? Pe site scrie 'domeniul limba si literatura'. Nu prea inteleg.

Răspuns Câştigător
| alina2k18 a răspuns:

NU, daca dai examen sunt subiecte la categoria avansati.
NU cred ca faci japoneza-engleza ci engleza-japoneza, intrucat la japoneza daca pornesti de la 0 nu are cum sa fie limba 1 de studiu.
INclusiv cei care stiu deja japoneza/araba/chineza nu pot face aceasta limba la avansati in facultate pentru ca nu exista clase, vor incepe tot de la 0 si vor studia la limba 2.

7 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Fiecare facultate are metoda ei de admitere.
La Bucuresti poti da examen la 2 limbi la alegere (inclusiv romana) ca sa intri la ce specializare vrei tu. Scopul examenului e sa vada ca te descurci sa intelegi o limba straina.
Deci poti da de exemplu examen la engleza si romana ca sa intri la franceza-japoneza. Important e doar sa iei nota mare la examen. Daca pe site nu specifica, probabil si la Cluj e la fel ca la Bucuresti.

| alina2k18 a răspuns:

Cand am dat eu acum multi ani la limbi straine la uNiversitatea Bucuresti, am dat romana si engleza,

| Rihhana1 a răspuns:

La una din limbi, daca principala este japoneza atunci la japoneza dai examenul.

| Kanpeki explică (pentru Rihhana1):

Lol. pai eu merg la facultate sa invat japoneza. Atunci cum dau din japoneza? La ce nivel ar trebui sa fiu? Presupun ca sunt chestii de incepatori in examen, nu?

| Kanpeki explică (pentru alina2k18):

Ahaa. Mersi de explicatie.

| Rihhana1 a răspuns (pentru Kanpeki):

Inseamna ca varianta corecta e a Alinei.
Depinde de la o facultate la alta nu la toate se da examen pentru a intra, eu nu am dat.

| alina2k18 a răspuns (pentru Kanpeki):

NU, daca dai examen sunt subiecte la categoria avansati.
NU cred ca faci japoneza-engleza ci engleza-japoneza, intrucat la japoneza daca pornesti de la 0 nu are cum sa fie limba 1 de studiu.
INclusiv cei care stiu deja japoneza/araba/chineza nu pot face aceasta limba la avansati in facultate pentru ca nu exista clase, vor incepe tot de la 0 si vor studia la limba 2.

| Rihhana1 a răspuns:

Se completeaza o fisa cu optiuni si tu scrii:prima limba-Japoneza, a doua limba-Engleza.