| maryana_6812 a întrebat:

As vrea sa dau la academia de politie cand termin liceul (deocamdata sunt in clasa a 9-a si am timp sa ma informez) as vrea sa stiu ce inaltime trebuie sa am? ce medie trebuie sa am? daca am o alunita pe fata e vreo problema? va rog dati-mi cat mai multe informatii.
Va multumesc!

Răspuns Câştigător
| Ryuzaki a răspuns:

Trebuie sa ai 1. 60, s-a aprobat micşorarea cu 5 cm
a limitei minime a înălţimii.
Si conditiile pentru a participa la adimitere

a) să aibă cetăţenia română şi domiciliul în România;
b) să cunoască limba română scris şi vorbit;
c) să aibă capacitate deplină de exerciţiu;
d) să fie declaraţi „apt" din punct de vedere medical, fizic şi psihic;
e) să aibă vârsta de minimum 18 ani împliniţi sau să îi împlinească în cursul
anului în care participă la concurs;
f) să fie absolvenţi de liceu, cu diplomă de bacalaureat;
g) să aibă un comportament corespunzător cerinţelor de conduită admise şi
practicate în societate;
h) să nu aibă antecedente penale sau să nu fie în curs de urmărire penală ori de
judecată pentru săvârşirea de infracţiuni, cu excepţia situaţiei când a intervenit
reabilitarea;
i) să nu fi fost destituite dintr-o funcţie publică în ultimii 7 ani;
j) nu au desfăşurat activităţi de poliţie politică, aşa cum sunt definite de lege;
ca) nu trebuie sa aibă calitatea de membru al vreunui partid politic sau
organizaţii cu caracter politic;
l) persoanele care au grade militare în rezervă pot fi recrutate în condiţiile
prezentului ordin numai în situaţiile în care prin încadrare, potrivit nivelului
studiilor, nu dobândesc grade militare mai mici decât cele avute în rezervă;
m) să aibă vârsta de până la 27 de ani împliniţi în anul participării la
concursul de admitere pentru formare profesională iniţială ca poliţist sau militar;
n) să fi obţinut la purtare, în perioada studiilor liceale, media generală de
minimum 8. 00;
o) să nu fi fost exmatriculaţi pentru abateri disciplinare dintr-o instituţie de
învăţământ;
p) să aibă înălţimea de minimum 1, 70 m bărbaţii şi 1, 65 m femeile, cu
excepţia candidaţilor proveniţi din liceele M. A. I., numai pentru examenul susţinut
în anul absolvirii.

7 răspunsuri:
| JustMe_8048 a răspuns:

Poi draga ce sa zic e cam greu sa intri fara parai si cred ca trebuie` sa ai minim 1. 75-1. 80 m media trebuie sa fie peste 9. 50 rolling on the floor alunita nu cred ca e o problema. Dar trebuie sa ai conditie fizica si asta e cam greau probele fizice de acolo sunt greu de trecut asta depinde de tine multa Bafta

| Cortex a răspuns:

Eu stiu ca sunt probe fizice grele in care concureaza toti participantii, stiu ca nu te-am ajutat prea mult dar nu strica o micuta informatietonguesi trebuie sa stii foarte bine engleza

| Mihay_5100 a răspuns:

Pai inseamna ca vrei sa faci ceva cu viitorul tau.Foarte bine. Pai din cate stiu eu trebuie sa ai o inaltime in jur/peste 1. 70. Media? Nu stiu exact, doar ca va fi o lupta stransa pentru multi vor sa dea acolo.Alunita? No problem. I think so. Trebuie doar sa te pregatesti din timp.Intereseaza-te de probele sportive pe net:rezistenta, viteza, saritura in lungime, mingea medicinala. Incearca sa exersezi din timp. Sper ca te-am ajutat catusi de putin.Bye bye.

| maryana_6812 explică:

Nu cred ca probele fizice vor fi o problema deocamdata pentru mine pentru ca eu am dat la liceul militar si am luat proba fizica fara probleme dar din pacate am avut media cu 13 sutimi mai putinsad

| tazz_3494 a răspuns:

Ma, voi nu aveti habar de ce vorbiti. Cumsa fie limita 1.80?
Cum sa se intre de la 9.50 in sus?
Cum sa fie probe fizice grele?
Ia puneti voi mana si va informati, si apoi scrieti, ce naiba ma, scrieti asa niste randuri doar de dragul de a scrie si a mai da un raspuns?
Probele fizice sunt acceptabile( sunt aceeasi timpi ca la ex. de bacalaureat), probele scrise sunt okey dc te pregatesti. Depinde acum si unde vrei sa dai: la Drept ultima medie a fost 9.20, la Ordine si Siguranta Publica 7.80, la Jandarmerie 6.30 si la Frontiera 6.20.

| Hazer a răspuns:

*** the POLICE, nigga.

| Angelo1901991 a răspuns:

Ai intrat?laughing