| FanOfPostMalone a întrebat:

Buna TPU! Ce înseamnă drept comercial? Am înțeles ca e o ramura a dreptului, cum e și penalul sau civil

2 răspunsuri:
| Werrich a răspuns:

Potrivit sistemului subiectiv dreptul comercial are ca obiect normele juridice care reglementează relațiile sociale născute din actele juridice la care participă persoanele care au calitatea de comerciant. În această concepție dreptul comercial apare ca un asamblu de norme juridice cu caracter profesional destinate unei anumite categorii profesionale denumită comercianți.

| T0T a răspuns:

Aspecte legale ce țin de comerț. Normal că e o ramură a dreptului.