| Cineva44 a întrebat:

Bună, TPU! Mi-ați putea explica careva, cum se desfășoară bacalaureatul? M-ar interesa care este media de trecere, ce notă trebuie să obțin la fiecare materie pentru a fi admis. Și dacă mi-ați putea oferi câteva sfaturi pentru bacalaureatul de pe științe ale naturii.

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Miuletz a răspuns:

Am dat bacul anul trecut, tot pe stiinte ale naturii.
In primul rand trebuie ca media celor 3 probe sa fie minim 6, si sa nu iei sub 5 in vreo proba (de exemplu sa iei 9 la romana si 4 la mate. Chiar daca media iese peste 6 datorita faptului ca nu ai luat peste 5 la mate esti picat).
In al doilea rand iti recomand sa dai la anatomie. Am invatat 4 ore cu o saptamana inainte de bac si am luat 8.9 (as fi luat mai mult dar am gresit niste calcule). Este foarte lejer, foarte putin de invatat si multe dintre intrebari sunt mai mult cultura generala (de exemplu 'unde se afla inima').
Fa cat mai multe exercitii la mate, daca ai cele mai multe probleme acolo incearca sa tot exersezi pana iei minim 5.
La romana toceste pentru subiectul II (e destul de putin si ai vreo 3 variante, unde trebuie sa inveti vreo 5 randuri pentru fiecare), citeste cateva rezumate si esee si ai grija la sub I.