| maria11579 a întrebat:

Sunt clasa a7-a. Ce imi recomandati sa citesc dintre:
1) Ploile de dincolo de vreme- D.R. Popescu, 2) Sorrell si fiul- Warwick Deeping, 3) Cavalerul reginei- Al. Dumas, 4) Georges- Alexandre Dumas
5) Pe drumuri de munte- Calistrat Hogas, 6) Nu ma sperii domnule, Alibi! (roman politist)- Takis Panayotis, 7) Cartea Mironei- Cella Serghi, 8) Piciul- Alphonse Daudet?
"Ce imi recomandati sa citesc" adica ce este potrivit pentru clasa a7-a din cele enumerate mai sus si ce carti v-au placut.

Răspuns Câştigător
| fluturas2 a răspuns:

Sorrell si fiul- Warwick Deeping, Pe drumuri de munte- Calistrat Hogas si Cavalerul reginei- Al. Dumas
Cartile care mi-au sunt:Harriet Beecher Stowe, Cei trei muschetari si Scoaterea sabiei din piatra.
Lectura placuta!

8 răspunsuri:
| springandsummer a răspuns:

Citestele pe toate! V-a fi mai bine pentru. tine :* funda?

| James_2956 a răspuns:

Eu iti recomand cea de Al. Dumaswinking

| BiscuiteCuCiocolataa a răspuns:

Poi din toate cele de mai sus am citit Piciul si a fost destul de draguta.

| GeorgianaStefaniaa a răspuns:

Eu iti recomand: Cavalerul reginei-Al. Dumas, Ploile de dincolo de vreme - D.R.Popescu, Pe drumuri de munte- Calistrat Hogas si cam atatthinking sper ca te-am ajutat:*: spor la citit!

| szmotovio a răspuns:

Eu zic pe drumuri de munte de calistrat hogas.mie mi a placut cavalerul reginei f mult, dar e un pic cam greoi pentru cls a 7 a.

| bogdan_7445 a răspuns:

Iti sugerez piciul de Alphonse Dautet asta am citit-o si eu in clasa a 7 a m-a pus diriginta. damai funda ca nu te doare mana

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună! Consultă lista lecturilor recomandate, e mai sigur! http://www.c-cultural.ro/biblioteca%20virtuala/pdf/bibliografie-scolara.pdf
Unele dintre ele le găseşti povestite aici http://lecturirecenzate.ro/

IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Servus @maria! Te felicit pentru faptul că mai aloci din timpul tău lecturii. Ai mei, îmi explicau în copilărie că este bine să citesc orice. De la lecturi ușoare, de vacanță (Cireșarii, romane polițiste, aventură) până la biografii ale diferitelor personalități din toate domeniile. Cu alte cuvinte, este bine să citești nu doar ceea ce-ți place. Trebuie să citești orice, așa se formează cultura generală.
Vacanță plăcută și o zi cu zâmbet să ai!