| Adriiii234 a întrebat:

Vreau sa ma lamuriti si pe mine. Elevii de clasa a 8-a vor sustine urmatoarele probe:
-19 iunie 2017 Limba şi literatura română - probă scrisă
-21 iunie 2017 Matematica - probă scrisă
-22 iunie 201 7 Limba şi literatura maternă - probă scrisă

Care este diferenta dintre limba materna si limba romana? Limba maternă este prima limbă învățată de un individ, de obicei în copilărie, în familie.Aceasta nu este limba romana? Se dau doua probe pentru limba romana?

Răspuns Câştigător
| GHoST013 a răspuns:

Sunt persoane care au o alta nationalitate si s-au mutat in tara.
De exemplu daca vii din Germania in Romania in clasa a 10-a limba ta materna e Germana.