anonim_4396
| anonim_4396 a întrebat:

Cand a aparut prima masina, cine a descoperit si unde s-a folosit?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mai intai a fost targa, apoi roaba, apoi caruta si tot asa, au tot evoluat. Dar un oarecare Otto a inventat motorul pe benzina, pe care l-a testat intr-o barca in mijlocul lacului, ca sa evite ranirea cuiva in caz de accident big grin Motorul a facut poc si barca s-a dus la fund, dar Otto a scapat sa-si continue munca. Mai departe, motorul s-a montat pe taraboante si de acolo urmeaza faze de Stan si Bran cu masinile lor, de te doare burta de ris cind le vezi laughing
Amu, sa-mi spui tu mie Rebeca, ce gasisi pe google, ca vreau sa-mi verific cunostintele laughing tongue

10 răspunsuri:
| Nic a răspuns:

Probabil cei din generatia Flinstones

http://en.wikipedia.org/wiki/Automobile

| Bacemi a răspuns:

Automobilul, asa cum il stim noi, nu a fost inventat intr-o singura zi de catre un singur inventator. Istoria automobilelor reflecta o evolutie care a avut loc in toata lumea. Se estimeaza ca aproape 100. 000 de oameni au contribuit la crearea automobilului modern. Putem puncta primii oameni care au deschis calea inventiei. Totul a inceput cu planurile teoretice pentru crearea unui motor pentru automobile. Schitele initiale au fost desenate si concepute de Leonardo da Vinci si Isaac Newton.
Automobilul, asa cum il stim noi, nu a fost inventat intr-o singura zi de catre un singur inventator. Istoria automobilelor reflecta o evolutie care a avut loc in toata lumea. Se estimeaza ca aproape 100. 000 de oameni au contribuit la crearea automobilului modern. Putem puncta primii oameni care au deschis calea inventiei. Totul a inceput cu planurile teoretice pentru crearea unui motor pentru automobile. Schitele initiale au fost desenate si concepute de Leonardo da Vinci si Isaac Newton.

In 1769, primul vehicul a fost un tractor militar inventat de inginerul francez Nicolas Joseph Cugnot. Cugnot a folosit un motor pe aburi pentru a face vehiculul sa mearga. Acest vehicul era folosit in armata franceza pentru a transporta artileria. Vehiculul trebuia sa se opreasca la fiecare 15 minute. Motorul pe aburi si boilerul erau separate de vehicul, fiind plasate in fata sa. In anul urmator, Cugnot a creat o tricicleta in care incapeau patru oameni.

In 1771, Cugnot a izbit vehicului intr-un perete, devenind primul om care facuse accident intr-un vehicul cu motor. Acesta a fost inceputul sfarsitului pentru inventator. Dupa ce unul din patronii lui Cugnot a murit si altul a fost exilat, bugetul pentru experimentul cu vehiculul de strada s-a terminat.

| maddy_1722 a răspuns:

Pai... a aparut in 1990 ca atunci am vazut prima masina in Aniela, ca altceva nu stiu despre ele...

Alte răspunsuri
Alte răspunsuri
Alte răspunsuri
| 31957319 a răspuns:

Citind anumit despre acest subiect mai demult.
Am gasit 1886 Karl Benz, un automobil pe trei roti.

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

1769, cand Francois Cugnot a construit primul autovehicul dotat cu un motor cu abur.
Folosirea benzinei pentru automobile a fost folosita prima data 1898-1901, când firma DEUTZ foloseşte pentru prima dată instalaţii pentru injectarea benzinei la motoarele de serie. Sistemul este apoi adoptat de constructorii de avioane, care îl aplică în 1906-1910 la motoarele avioanelor.