| anonim_4396 a întrebat:

Cand a aparut prima masina, cine a descoperit si unde s-a folosit?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mai intai a fost targa, apoi roaba, apoi caruta si tot asa, au tot evoluat. Dar un oarecare Otto a inventat motorul pe benzina, pe care l-a testat intr-o barca in mijlocul lacului, ca sa evite ranirea cuiva in caz de accident big grin Motorul a facut poc si barca s-a dus la fund, dar Otto a scapat sa-si continue munca. Mai departe, motorul s-a montat pe taraboante si de acolo urmeaza faze de Stan si Bran cu masinile lor, de te doare burta de ris cind le vezi laughing
Amu, sa-mi spui tu mie Rebeca, ce gasisi pe google, ca vreau sa-mi verific cunostintele laughing tongue

10 răspunsuri:
| Nic a răspuns:

Probabil cei din generatia Flinstones

http://en.wikipedia.org/wiki/Automobile

| Bacemi a răspuns:

Automobilul, asa cum il stim noi, nu a fost inventat intr-o singura zi de catre un singur inventator. Istoria automobilelor reflecta o evolutie care a avut loc in toata lumea. Se estimeaza ca aproape 100. 000 de oameni au contribuit la crearea automobilului modern. Putem puncta primii oameni care au deschis calea inventiei. Totul a inceput cu planurile teoretice pentru crearea unui motor pentru automobile. Schitele initiale au fost desenate si concepute de Leonardo da Vinci si Isaac Newton.

In 1769, primul vehicul a fost un tractor militar inventat de inginerul francez Nicolas Joseph Cugnot. Cugnot a folosit un motor pe aburi pentru a face vehiculul sa mearga. Acest vehicul era folosit in armata franceza pentru a transporta artileria. Vehiculul trebuia sa se opreasca la fiecare 15 minute. Motorul pe aburi si boilerul erau separate de vehicul, fiind plasate in fata sa. In anul urmator, Cugnot a creat o tricicleta in care incapeau patru oameni.

In 1771, Cugnot a izbit vehicului intr-un perete, devenind primul om care facuse accident intr-un vehicul cu motor. Acesta a fost inceputul sfarsitului pentru inventator. Dupa ce unul din patronii lui Cugnot a murit si altul a fost exilat, bugetul pentru experimentul cu vehiculul de strada s-a terminat.

| maddy_1722 a răspuns:

Pai... a aparut in 1990 ca atunci am vazut prima masina in Aniela, ca altceva nu stiu despre ele...

Alte răspunsuri
| 31957319 a răspuns:

Citind anumit despre acest subiect mai demult.
Am gasit 1886 Karl Benz, un automobil pe trei roti.

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

1769, cand Francois Cugnot a construit primul autovehicul dotat cu un motor cu abur.
Folosirea benzinei pentru automobile a fost folosita prima data 1898-1901, când firma DEUTZ foloseşte pentru prima dată instalaţii pentru injectarea benzinei la motoarele de serie. Sistemul este apoi adoptat de constructorii de avioane, care îl aplică în 1906-1910 la motoarele avioanelor.