| Muraru_Vladut_Stefan_1996 a întrebat:

Care este subiectul romanului Baltagul?

Răspuns Câştigător
| DuckDodgers0 a răspuns:

Pleaca unu sa vanda niste oi (Nichifor Lipan) si ce sa le mai vanda ca il prind bombardierii si il mierlesc, apoi nevasta-sa (Vitoria Lipan) pleaca sa il caute si sa se razbune pe bombardieri...

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Unu care a omorat-o pe nevasta-sa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Despre o femeie de la țară care se crede Sherlock Holmes...

| laviniaaaaaaaaa a răspuns:

Romanul "Baltagul" reprezintă drama unei femei de la țară care rămâne singură cu doi copii.
Soțul ei, Nichifor Lipan merge să cu oile la Dorna. El trebuie să stea 20 de zile, dar trec mai mult de atatea si el nu se întoarce. Soția sa Vitoria (NU Victoria) Lipan merge la preot, tine post negru. Ea merge la vrăjitoare si îi spune că soțul ei petrece cu o femeie cu ochii verzi. Ea își duce fata, pe Minodora la Mănăstire pentru a o știi în siguranță și pe Gheorghiță îl lasă acasă si ea pleaca in cautarea soțului ei. In gaseste mort.
Romanul se termina cu Vitoria împăcată deoarece si-a înmormântat soțul. Omul din pământ este facut si in pământ se va întoarce.
Funda?

| JicaContra a răspuns:

Este versiunea romaneasca a toporistii folosite de amerindieni, care la ei se numeste tomahawk, sunt foarte bune sa arunci cu ele in dusmani big grin

funda?