| BenAlex a întrebat:

Cate continente sunt pe pamant?

Răspuns Câştigător
| mafiotuXXX a răspuns:

Sunt 6 continente: 1) America 2)Africa 3) Europa 4)Antartica 5)Asia 6)Australia

32 răspunsuri:
| Nik a răspuns:

Sunt 7 continente, fundita please?

| LorReen a răspuns:

Pai, la scoala am invatat de 5 continente:America, Africa, Europa, Asia, Australia. Dar de cativa ani am inteles ca si Oceania este considerat un continentstraight face

Deci, pe Pamant sunt 6 continentehee hee

| Catta a răspuns:

Europa, Asia, Oceania, Africa, America, Antarctica, in total 6.

| katy2010 a răspuns:

Pamantul are şapte continente în ordinea descrescătoare a mărimii lor, ele sunt :
- Asia (inclusiv peninsula Sinai) are o suprafaţă de 43 602 000 km2;
- Africa, cu o suprafaţă de 30 223 000 km2;
- America de Nord, cu o suprafaţă de 24 241000 km2;
- America de Sud, cu o suprafaţă de 17 757 000 km2
- Antarctica, cu o suprafaţă do 14 107 000 km2;
- Europa (inclusiv insulele apropiate ca; Islanda. Spitzberg, Marea Britanic şi Irlanda, Balearele, Corsiea şi Sardinia, Sicilia şi Creta, precum şi Turcia europeană), cu o suprafaţă de. 10 524 000 km2;
- Australia, şi Oceania (inclusiv Noua Guinee), eu suprafaţa de 8 970 00 km2, Este de notat că Europa, care nu este „bine" separată de Asia decat prin limita convenţională fixată de geografie pe creasta Munţilor Urali şi pe fluviul cu acelaşi nume pană în Marea Caspică. constituie, în fond, împreună cu Asia o compactă masă continentală : Eurasia.
Ca un calambur se vorbeşte în ultimul timp — dar este un calambur pe care oceanografia modernă, explorand împărăţia subacvatică, îl ia în serios — de un nou continent — fundul oceanelor (al Oceanului planetar) şi mărilor de pe glob

| BabalGam a răspuns:

| LorReen a răspuns:

Oups! [x_x] Am uitat Antarcticabig grin

| Petronela a răspuns:

7 continente

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Europa, Africa, Asia, America de Sud, America de Nord, America Centrala, Oceania, Antarctica si Australia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De fapt sunt 9 continente. Puneti mana sa invatati.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt 7 continente, manumesc dany ionescu din bacau, Romania si am 9ani

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

sase dar cu america de nord si sud sunt sapte

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In total sunt sapte continente

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt 6 continente:Europa, Asia, Africa, America, Oceania.Nu sunt sigura poate mai sunt si altele... mie mi le-a spus o persoana mai in varsta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

7. Europa, Asia, Oceania, Africa, America, Antarctica, Australia

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiti nimic.Pe pamant sunt 8 continente:Asia, Africa, America de Nord, America de Sud, Antarctica, Europa, Australia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sapte

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt 6:Eurasia, Africa, Australia, America de Nord, America de Sud, Antarctida.
Unii socot ca Europa si Asia sunt continente aparte insa nu-i corect, ele sunt ambele un continent...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cres ca sunt 4

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu de astea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

| madalin420 a răspuns:

Pai sunt 7 pe pamant dar terra e mare cred ca mai sunt ne descoperite

| ThQ a răspuns:

Sapte

| Eduard45 a răspuns:

Sunt 6:Europa; America; Asia; Australia si Oceania(un continent); Antarctida

| morena238 a răspuns:

Sunteti penali ha ha ha sunt 9 continente logic america de sud america de nord america centrala europa asia australia oceania africa si antarctica ce este asa de greu?!?

| Octavian_catana_1999 a răspuns:

Fara numar

| EyesSad17 a răspuns:

Doamne avem avem 6 continente
1 Europa fiind primul continent descoperit
2America
3Australia
4Asia
5Africa
6Antarctica

| Ida_Luca_1977 a răspuns:

Pe pamant sunt sase (21) continente: Africa, Africa de nord, Africa de sud, America, America de nord, America de sud, Antartica, Antartica de nord, Antartica de sud, Asia, Asia de nord, Asia de sud, Australia, Australia de nord, Australia de sud, Europa, Europa de nord, Europa de sud, Oceania, Oceania de nord, Oceania de sud.

| m6817 a răspuns:

5. normal europa, asia, america, africa ar mai fi Australia; oceania si antartica, dar la jocurile olimpice sant doar 5 cercuri nu 8 asa ca eu zic 5

| Ro27By a răspuns:

7 continente