blonda_suprema
| blonda_suprema a întrebat:

Ce este Masoneria si ce rol au masonii?

Răspuns Câştigător
| simpluEu. a răspuns:

Pt mai multe informatii citeste asta. iti recomand sa citesti tot....este fff dureros dar adevarat.http://www.scribd.com/......Ing-V-Rosu

34 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Masoneria este o grupare secreta (ale masonilor).
Masonii sunt membrii gruparii.
/vezi si: http://www.info-portal.ro/articol/masoneria/345/1/0 /

| bubu_7778 a răspuns:

Ma bucur ca s-a pus o astfel de intrebare mai ales acum cand cica este "criza". Masoneria este formata dintr-un grup de persoane din diferite domenii:politic, cultural, etc.Acestia vor sa conduca lumea.De exemplu, Ceausescu era mason, Goga si el.Acum am citit diferite articole si carti despre masoni si despre ceea ce ei doresc sa se intample cu omenirea.Multe site-uri vorbesc despre masonul Rockefeller care doreste sa conduca lumea. Daca esti interesata de asa ceva, da-mi un msj si iti voi trimite un mesaj cu mult mai multe informatii.

| Delia 75 a răspuns:

Francmasoneria nu poate fi de fapt definita în câteva propozitii. Cel mai adesea se spune despre Francmasonerie ca este un sistem alegoric al moralitatii, ilustrat prin simboluri. Este adevarat, însa ea reprezinta mult mai mult. Putem vorbi despre ea ca de un curs despre moralitate care face apel la alegorie si simbol, însa, pe lânga aceasta semnificatie, Francmasoneria este si o societate organizata, o Fraternitate. Simbolistica Francmasoneriei are în mare parte surse biblice, bazându-se, în special, pe legendele despre constructia Templului lui Solomon din Ierusalim. Accentul cade pe cultivarea virtutilor morale, estetice, pe crearea unui caracter bazat pe principiul Adevarului. De aceea, Francmasoneria a fost (si este) combatuta si persecutata nemilos de catre biserici si de catre regimurile totalitare de stânga sau de dreapta.
Rolul Masoneriei este să deschidă o cale privilegiată reflecţiei, nu unei ideologii particulare sau unui dogmatism de ordin revelat.

rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Nu pot sa iti zic despre masoni doar in cateva vorbe, dar cred ca pot sa iti dau ceva filme si adrese de unde poti citi cate ceva
http://ro.wikipedia.org/wiki/Francmasonerie
este si un filmulet in care se compara cu vrajitoria sau cu ritualurile pagane
http://video.google.com/videoplay?docid=5623119461288938791
vezi ca poti citi cate ceva pe un forum - referitor la parerea bisericii despre francmasonerie
http://www.roportal.ro/discutii/ftopic13323.html
poti vedea cateva simboluri interpretate de antifrancmasoni
http://video.google.com/......ideosearch
si poti vedea care este parerea si pozitia masonilor in aceasta problema - intrand pe site-ul lor
http://www.francmasoneria.ro/frameset.htm
tot aici ai si o prezentarea a mai multor masoni celebri - atat de la noi din tara, cat si din lume.
http://www.francmasoneria.ro/frameset.htm
Oricum este clar ca masoneria a avut un rol hotarator de multe ori - in decursul istoriei. Marii invatati au fost masoni, multi dintre conducatori la fel. In perioada pasoptista ei au luptat pentru idealul unirii - vezi pe Vasile Alecsandri... Dar posibil ca exista un interes in urma fiecarui rezultat bun. Si acum clubul Rotary sponsorizeaza multi copiii foarte buni la invatatura, olimpici... ii trimit cu burse la studii in tara si mai ales in strainatate. Nu inteleg daca o fac din bunatate sau urmaresc, asa cum se spune in cateva filmulete un interes ascuns...

gbrltdr
| gbrltdr a răspuns:

Masoneria este cea mai vasta societate secreta din lume, raspandindu-se mai cu seama dotorita extinderii Imperiului Britanic, in sec al XIX-lea.
Francmasoneria este o organizatie ai carei membrii sunt infratiti prin idealuri comune de natura atat morala cat si metafizica, prin intierea conforma unui rirual comun, prin juramant depus pe o carte sfanta (in general Biblia sau Coranul)...(WIKIPEDIA)
CONFORM DEFINITIEI MASONILOR, MASONERIA ESTE O ASOCIATIE DE OAMENI LIBERI SI DE BUNE MORAVURI CARE CONLUCREAZA PENTRU PENTRU BINELE SI PROGRESUL SOCIETATII PRIN PERFECTIONARE MORALA SI INTELECTUALA A MEMBRILOR SAI...
Dupa 1989 aceasta organizatie a iesit la lumina in Romania si activeaza legal pana in prezent.

| simpluEu. a răspuns:

Masoneria este o secta.masonii sunt persoane ffff puternice financiar care vor sa conduca lumea.(vezi cipurile p care vor sa le introduca in mainele noastre)francmasonii vor sa distruga Romania se zice ca tara noastra este pamantul lor, pentru ca noi suntem o tara crestina.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce as putea sa spun este ca din cunostomta mea Masoneria este o societate secreta care este formata din oameni super bogati si care nici odata nu o sa le cunosti adevarata identitate si care sub pretextul ca cauta sa ajute oameni necajiti dar care cauta sa-i faca pe toti oameni sclavii lor. Dar Biblia ne spune ca Dumnezeu va zadarnici toate planurile oamenilor care cauta sa faca rau poporului lui Dumnezeu. Î n aceasata privinta as vrea sa te rog sacitesti un pasaj Biblic din evanghelia dupa Ioan capitolul 8 cu versetul 32

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt prea multe de comentat pe tema asta... Insa cel mai sigur e ca ei conduc lumea din spate. Sper sa va impacati cu ideea.

| rastafari_2977 a răspuns:

Masoneria este un guvern secret care conduce lumea de cand ridicarea la cer a lui Iisus, ei ne fac rau tuturor, detin 86% din secretele lumii restul 14% le stim si noi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

--ceea ce multi nu vor cunoaste niciodata cu adevarat si totusi este printre noi o realitate realizand o legatura intre cei mai potenti oameni (financiar, politic, religios) si nu numai, uniti pentru a lumina societatea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Masonul cel mai renumit esti tu! deoarece vrei sa conduci lumea! 1

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Francmasoneria este o organizaţie ai cărei membri sunt înfrăţiţi prin idealuri comune de natură atât morală cât şi metafizică, prin iniţierea conformă unui ritual comun, prin jurământul depus pe o carte sfântă (în general Biblia sau Coranul) şi, în majoritatea ramificaţiilor, de credinţa într-o „Fiinţă Supremă", un „Mare arhitect al universului". Această organizaţie prezentă în majoritatea ţărilor cu civilizaţie de origine europeană, este împărţită în obedienţe, ele însele împărţite în loji (zise şi ateliere) de câte 7-50 de persoane (uneori chiar mai multe).

Emblema actuală a Marii Loji Naţionale din România, cu inscripţia "învinge sau mori" in latină. În România francmasoneria este organizată sub mai multe obedienţe, intre care cea mai veche fiind Marea Lojă Naţională Unita din România, apoi Marea Lojă Naţională din România, Marea Lojă Naţionala a României şi Marele Orient al României, minoritar, precum şi alte câteva obedienţe mai mici, printre care unele, deschise şi femeilor (de exemplu Dreptul Uman din România). De notat că nu toate aceste obedienţe se recunosc reciproc.

Mircea Eliade consideră că se poate mai degrabă vorbi despre o mentalitate francmasonică care depăşeşte cadrul strict al obedienţelor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1%din populatia pamantului detine 40%din averile pamantului... aproape jumate.pai cum sa nu se omoare lumea? si scopul lor e sa saracim si mai mult sa ajungem la picioarele lor...doar asa poate sa detina controlul lasandu-ne fara lovele

| nyls a răspuns:

Masonii sunt niste oameni care vor ca toti in afara de iei sa moara
si doar ei sa mai ramana pe planeta... daca vreti sa va documentati in legatura cu masoni cautati filmul inger digital acolo se spune tot despre masoni si veti auzi niste sunete din iad...nu nu-s nebun daca asta va intrebati chiar se aud sunete din iad

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Http://www.youtube.com/......ttp?/watch pe scurt pentru detalii cumpara o carte sau cauta pe internet ( o carte ar fi mult mai indicat;) ) Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O noua ordine mondiala, barbat cu barbat si femeie cu femeie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am citit toate raspunsurile si mi se par stupide.Si cred ca este si normal sa fie asa atat timp cat in acest domeniu informatiile nu abunda.Pentru un neinitiat interesat informatiile trebuiesc cautate, adunate si conectate.Arca lui Noe este un mesaj importatnt in Vechiul Testament pentru cine stie sa inteleaga dincolo de cuvinte. El spune ca viata pe Terra nu este vesnica dar ea trebuie sa dainuie in Univers. Planul este sa fim in masura sa ne desprindem de Pamant si sa ducem viata si inteligenta in alta Oaza din Univers atunci cand va veni momentul. Oamenii simplii nu pot intelege asta, ar fi cumplit sa spui maselor un astfel de adevar, dar omul simplu poate contribui cu putinul sau act de creatie la indeplinirea Planului, care nu dureaza de -o generatie sau doua si va mai dura generatii de acum inainte.Atunci trebuie sa fie cineva care stie, intelege si poate gestiona aceasta misiune a noastra a tuturor de a contribui la nemurirea inteligentei.Acestia sunt masonii, o structura de executie. peste ei exista o structura de conceptie!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Citeste cartea... Francmasoneria pe intelesul adeptilor sai... vei intelege ce este

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Masoneria este o oragnizatie... care are in centru pe Dumnezeu.prea multe zvonuri. prea putine adevaruri despre ea. alcatuita din oameni care am anumite valori.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Unde gasesc filmul 7 mirese pentru 7 frati

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asta vreau si eu sa aflu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oameni buni masoneria nu are legatura prea mare cu religia, fiecare mason poate sa isi aleaga orce religie vrea. Masoneria e un fel de arhitectura...adica masoni vor sa construiasca ceva bun adica o viata mai buna, mai usoara. Nu ati vazut ca toti masonii sunt oameni inteligenti, oameni cu carte care au construit masinile, in farmaciii au descoperit medicamente care va ajuta sa nu muriti. Masoni sunt acei oameni care vor sa va faca o viata mai buna si mai usoara...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Masonii sunt un fel de satanisti care vor sa indobitoceasca oamenii pentru ca apoi sa ii conduca... mai pe scurt niste mizerii de oameni

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Masoneria este o grupare de persoane religioase politice culturale, ce vor sa canduca lumea intreaga vor sa stearga tot ce este si sa bage noua ordine mondiala vor sa faca un d-zeu viu care bea mananca si doarme el este ochiul din varful piramidei de moment ce cipurile vor fi implantate in fiecare om el va stii ce facem clipa de clipa va fi ca d-zeu dar nu va putea crea nuci macar o frunza 666 tria mera descifrati tria mera dar documentativa daca veti afla limbajul si alfabetul lor secret veti vedea planul lor ei ii multumesc lui satan prin cuvintele YES WE CAN inregistrati aceasta la microfon si derulati inapoi si veti auzi THANK YOU SATAN inregistrati cu vocea voastra la microfon succes si grija de voi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oamenii care conduc tara din umbra.

| sony5511 a răspuns:

Am doua variante: 1. O găselnița, o speculație care are rolul de a înspăimânta oamenii, de a-i teroriza, ca sa stea linistiti, sa nu protesteze sis a se afunde in religie. Iata si scopul religiei. Sa suportam mai mult si mai mult pentru ca ei sa se lafaie in idealismul si bogatia lor. Motivul? puterea, banul. Ce poti conduce cu succes? o lume moarta d.p.d.v. a ideilor, oameni care au vise mărunte, vise care sa nu interfereze cu dorinţele lor si sa isi poată desfăşura activitățile nestingheriți. 2. Masonul de azi (conform scrierilor) este un individ dominat de o boala mintala produsa de un creier rezultat de o grupare de informații provenite dintr-un ADN împuțit, bolnav. Devenim tulburi in idei cand gasim pe net sau in alte surse informaționale, ca acești masoni fac și bine. Pai da, este un gest masochist. Ne ridica pe nivel de existenta ca sa aibă mai târziu ce sa ne ia și sa ne lovim mai tare în urma căzăturii. De la etajul 1 mai scapi dacă pici în gol, dar de la etajul 7... nu cred. Ce este cert, ca la nivelul lor ( al masonilor) are loc un comportament aproape firesc, daca am raporta greselile la persoana lor. Problema este ca o greseala la nivelul lor costa multe vieti, iar noi cei de jos daca gresim, posibil sa greşim mai puţin, pentru ca răsfrângerea are loc pe o linie scurta, adica greseala noastra are raza scurta de actiune (reperul nostru este pamantul). Unde se simte cutremurul mai bine? La etajul 1 sau la etajul 7? Cutremurul este tot cutremur, numai ca aici masonul sta la 1 și omul de rând locuiește la 7. Masonii au impresia ca conduc lumea, dar se inseala. Nu au luat in calcul legile naturii.

| BlizzardWoW a răspuns:

Gata fate masoana dupa gradul 3 n te mai poti lasa faci juramante de sange, este foarte frumos si un mod de a cunoaste lumina. Stop Dumnezeu este un Hraparet.

| VanillaBie a răspuns:

Acesti oameni vor sa ne spele creierul ca sa fim niste oi iar ei sa fie cainii care ne conduc vor sa facem ce vor ei fara sa punem intrebari.cum ne spala creierul? prin muzica ascultand muzica ne spalam creierul incercati sa stati fara muzica un timp nu veti putea sta decat catea zile pentru ca suntem dependenti mai ales de cantareti precum (exemple romanesti) Antonia, Alex Velea, Smaily, Andra, Cabron, Loredana. Uitati-va la Iarna pe val veti vedea semnul 666 facut de Cabron sau semnul unui zeu mason facut de Andra in videoclipul Inevitabil va fi binesi Antonia in Jameia face acelasi simbol plus in coregrafie un pas care arata in sus si jos de inseamna a alege intre rai si iad sau la stema lui Smiley su piramide si fulgere (simboluri masonice)si sunt si sute de cantareti din mii de tari ca Lady Gaga

| SacalulR a răspuns:

Ma asta cu anonim.Nu ma face sa te jignesc.De ce lauzii masoni ca au inventat masinile? Masinile produc poluarea care distruge planeta iar medicamentele din farmacii, despre care vorbesti ca le-au inventat ei si ne ajuta, sunt doar experimentele lor.Multe dintre ele produc moartea.Sunt testate pe noi cele mai multe medicamente te asigur.