| castan_9859 a întrebat:

Ce inseamna Tabula >Rasa?

7 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

Au avut loc tot felul de discutii despre acumularea cunostintelor si a unor trasaturi de personalitate. Si s-au impartit oamenii in 2 tabere (ca de obicei): unii spuneau ca oamenii vin cu o mostenire genetica sau predestinata, altii spuneau ca oamenii vin cu mintea 'tabula rasa' (mot-a-mot = tablita goala), pe care toate experientele de contact cu mediul inscriu trasaturi.

regis
| regis a răspuns:

As completa ca pe langa sensul initial deja prezentat, atunci cand spui asta referitor la o persoana, il faci incult, ignorant, needucat.

Zbenguici
| Zbenguici a răspuns:

Http://ro.wikipedia.org/wiki/Tabula_rasa
Varianta in limba romana pentru wiki data de clau;)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In latineste inseamna "tabla stearsa", "tabla curata ". Prin analogie cu buretele care sterge tot ceea ce a fost scris pe o tabla, a face tabula rasa inseamna a inlatura, a distruge un lucru, spre a-l inlociu cu altul.
A fost o expresie folosita initial de filozofii stoici, dar reevaluata, adoptata si raspandita apoi de catre Aegidius Colonna, filozof scolastia, preceptorul regelui Filip cel Frumos al Frantei.
Filozoful englez john Locke afirma ca sufletul omului este, la nastere, ca o foaie nescrisa ( tabula rasa )pe care mai tarziu, in cursul vietii, se imprima datele experientei senzoriale.
Voltaire sustine, de aemenea, ca "l'esprit d'un enfant est un table rase ".

| nellyneliana a răspuns:

Tradus din latina inseamna,, tabla stearsa", este caracterizarea intelectului uman la nastere...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este caracterizarea intelectului uman la nastere