| Dzeko7 a întrebat:

Cine imi poate explica si mie ce tipuri de date reprezinta:char,unsigned char,int,unsigned,long,unsigned long,float, double si long double?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Char - reprezinta tipul caracter
unsigned char - charcter reprezentat pe 8 biti intr 0 si 255

int - numar intreg
int unsignet - numar natural

long numar intreg (merge de la -2 la puterea 32 pana la 2 la puterea 32)

unsigned long valori naturale pana la 2 la puterea 64

float reprezentare numerelor reale cu 23 biti semnificativi

double reprezentarea numerelor reale cu 53 biti semnificativi

1 răspuns:
| TrolFrezze a răspuns:

Ce cauti tu e pe langa variabile. Eu fac informatica (programare) dar acum am un subiect diferit si am uitat:D:
http://www.scribd.com/doc/68646911/Manual-C-C-in-romană