| titus a întrebat:

Cum se analizeaza adjectivul?

35 răspunsuri:
miruna-apostol
| miruna-apostol a răspuns:

Variabil/invariabil, primar/secundar, simplu/compus/locuţ., genul, numărul, cazul, grad. de comparaţie, functia sintactica

| us3r a răspuns:

"Variabil/invariabil, primar/secundar, simplu/compus/locuţ., genul, numărul, cazul, grad. de comparaţie, functia sintactica"...
ai primit un rasp.foarte bun.si complexwinking
tine-l minte!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Molcom=complement exprimat prin adjectiv, nr. singular

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exemplu:
mic=ATR ADJ ex prin adjectiv propriu zis, calificativ variabil cu 3 terminatii si 2 forme flexionare, nr sg, gen masc, caz Ac, grad de comp pozitiv

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum se analizeaza adjectivul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Variabil/invariabil, primar/secundar, simplu/compus/locuţ., genul, numărul, cazul, grad. de comparaţie, functia sintactica

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asta caut si eu. daca stie cineva cum pot sa imi fac o prietena poate sa ma contacteze la adresa de mail alex_smecheru284 mersi :X ppwwwpp pe toti (fete):D

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se acorda in gen, nr.si caz cu subst. determin!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Foarte bland=adj propriu-zis simplu, variabil, cu 2 teminatii, acordat in gen, numar si caz cu subiectul baiatul-masculin, singular, nominativ-gradul superlativ absolut de superioritate, functie sintactica de nume predicativ, coordonat copulativ prin juxtapunere cu numele predicativ de treaba.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Adjectiv nr gen persoana

| cristi931 a răspuns:

Mici=atribut adjectival, exprimat prin adjectiv, simplu, variabil, cu 2 terminati, 3 forme flexionare, determina subst. pe langa care sta, cu care se acorda in gen numar si caz

| cristi931 a răspuns:

De exemplu:mici=atribut adjectival, exprimat prin adjectiv, simplu, variabil, cu 2 terminatii (mic, mica)cu 3 forme flexionare(mic, mica, mici)determina substantivu (de exemplu)cu care se acorda in gen feminin numar sg si caz Acuzativ

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai, genul, nr, caz, flexibil/neflexibil, cu 1/2 terminatii, compus/normal, gradul de comparatie si functia sintactica. Sper ca am ost de ajutor.Pa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Simplu (nici eu nu stiu)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Variabil/invariabil, primar/secundar, simplu/compus/locut.genul,numarul,cazul,grag de comparatie, functia sintactica)F. S.)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Usoara

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Zzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prosti oameni a lassat dumnezeu pe pamant

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum se analizeaza adjectivul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Adjectivul se analizeaza prin numar si genul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum se analizeaza adj pronominal nehotarat?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Va multumesc mult

| lovestoryofyou a răspuns:

Pls funda:

zgriburite=adjectiv propriu-zis simplu, variabil, cu 2 terminatii si 4 forme flezionare,se acorda in gen nr si caz cu subst...,,dealuri,,(neutru, plural, acuzativ) functia sintactica de atribut adjectival

| madalina_5503 a răspuns:

Paibig grin trebuie sa scrii felul adjectivului de exemplu propriu-zis-trebuie sa spui daca este variabil si cate forme are-se acorda in gen nr si caz cu subtantivul determinat si mai scrii functia sintactica(o aflii punand intrebarea-adjectivul are functie sintactica doar de atribut adjectival si de nume predicativ)sper ca te-am ajutatbig grin:*

| ralucutza16 a răspuns:

SE PUNE INTREBAREA "CUM ESTE" analizezi adjectivul determinat...adj=adjectiv propriu zis / provenit din alte parti de vorbire, variabil cu1, 2,3, 4, forme, se acorda in gen numar si caz cu subst care il determina.(genu, numar si caz) raspunzi la ce este in paranteza si functia sintactica pe care o determina! asa se analizeaza un adjhappyfundita? te rog:*

| 50284 a răspuns:

Cauta in caiet la lectia

Adjectivul

| AndreeaIonela29 a răspuns (pentru us3r):

Copiind după persoana de sus.Lasă-mă!

| us3r a răspuns (pentru AndreeaIonela29):

laughing te-ai suparat cel mai tare dintre toti laughing

macar daca obesrvai ca am citat persoana de sus prin ghlimele, dar tu nu ai de unde sa stii rolul acestora laughing