| anonim_4396 a întrebat:

Cum se scrie corect "isi"?

Răspuns Câştigător
mira
| mira a răspuns:

Se scrie totdeauna legat, asa cum apare in intrebare. Mira

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Asa, cu î din i. "Îşi".

cristian
| cristian a răspuns:

ÎŞI pron. refl. (Formă neaccentuată de dat., pers. 3, pentru toate genurile) Lui, ei.

rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Am vazut persoane care din prea mare "corectitudine" ca sa nu uite sa puna liniuta - o pun si unde nu trebuie, adica scriu i-si. Corect e cum a scris Cristian.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Se scrie întotdeauna legat și cu î din i.
„Își"
Pa, pa.

| Alexandrinaa a răspuns:

Depinde dupa care legi... corect e cum au zis si ceilalti, dar sa nu ignoram ca dupa noul Doom sau dupa Messenger laughing scriem cum vrem, ca nimeni nu ne omoara happy (pacat insa ca unii se obisnuiesc prost, si de multe ori in eseurile de la engleza nu mai scriu "you" ci "u"...)...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Aceeasi

| LEAlex a răspuns:

Se scrie intoteauna isi, legat