| anonim_4396 a întrebat:

Din ce este alcatuit aerul?

Răspuns Câştigător
| AndrusKanu a răspuns:

Aerul conţine 1/5 (după volum) de oxigen (21%), azot - 78% şi gaze inerte: argon (Ar), neon (Ne), cripton (Kr), xenon (Xe), heliu (He) care împreună constitue 0.94%, dioxid de carbon – 0.03%, alte gaze şi vapori de apă 0.03%.

16 răspunsuri:
| selef a răspuns:

Grea intrebare.Sa fie gaze:azot, oxigen, dioxid de carbon, gaze rare, ozon si altele.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Azot, dioxid de carbon si ozon.

| Jonsdottir a răspuns:

Azot(cea mai mare parte), oxigen si dioxid de carbon big grin

| alma a răspuns:

Buna, 78, 08 (la suta)de nitrogen, un 20, 94(la suta)de oxigen, un 0, 035(la suta)dioxido de carbon, si un 0, 93(la suta)alte gaze, ma refer la troposfera(aerul pe care-l respiram). O zi buna

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

...si particule reziduale(adica, cum ar fi, prafull), evident!

| Psihoyounger a răspuns:

Aeru este un amestec de gaze format din gazele existente pe Pamant.
Compozitie:
După volum, aerul conţine:
78.084% Azot (N2)
20.947% Oxigen (O2)
0.934% Argon (Ar)
0.033% Dioxid de carbon (CO2)
Urme de:
Neon (Ne)
Heliu (He)
Kripton (Kr)
Dioxid de sulf (SO2)
Metan (CH4)
Hidrogen (H2)
Urme de:
Oxid azotic (N2O)
Xenon (Xe)
Ozon (O3)
Dioxid de azot (NO2)
Iod (I2)
Monoxid de carbon (CO)
Amoniac (NH3)

sursa: wikipedia
sper ca ti-am fost de ajutor.

Caly

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Azot - 78.84%
oxigen - 20.946%
argon - 0.934%
dioxid de carbon - 0.0325%
neon - 0, 00182%
heliu - 0, 000524%
metan - 0, 00015%
kripton - 0, 000114%
hidrogen - 0, 00005%
Aceste substante reprezinta 99.964% din compozitia aerului, la care se mai adauga vaporii de apa, ozonul.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

"Aerul este alcatuit din diferite gaze, apa in stare de vapori si aerosoli (cenusi vulcanice, saruri, pulberi etc.). Partea inferioara atmosferei, pana la altitudinea de 90-100 km, este denumita homosfera, fiind relativ omogena in privinta amestecului de gaze si a alcatuirii moleculare a gazelor ce o compun. Ponderea cea mai mare ca volum este detinuta de azot (N), cu 78, 09%, si de oxigen (O), cu 20, 95%, la care se adauga in ordine argonul (Ar), cu 0, 93%, dioxidul de carbon, neonul, heliul, hidrogenul, ozonul si radonul."
http://www.referatele.com/......R-refe.php Daca vrei sa stii mai mult... :P

| Annitu a răspuns:

Din 5 litere : a, e, r, u, l tongue

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ozon, oxigen, diocsid de carbon si ozon

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu stiu

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Aerul este acaltuit din mai multe gaze

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Inchidi gura sodo

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Azot (N2)
Oxigen (O2)
Argon (Ar)
0.033% Dioxid de carbon (CO2)
Urme de:
Neon (Ne)
Heliu (He)
Kripton (Kr)
Dioxid de sulf (SO2)
Metan (CH4)
Hidrogen (H2)
Urme de:
Oxid azotic (N2O)
Xenon (Xe)
Ozon (O3)
Dioxid de azot (NO2)
Iod (I2)
Monoxid de carbon (CO)
Amoniac (NH3)

| Verde_Paul_1980 a răspuns:

Aerul contine 1\5(dupa volum)de oxigen(21 %), azot-78% si gaze inerte; argon,neon, cripton, xenon, heliu, care impreuna constituie 0, 94%, dioxid de carbon-0.03%,alte gaze si vapori de apa0, 03%

Alte răspunsuri