| notAhuman a întrebat:

Echivalarea studiilor in strainatate, are cineva idee cum se face echivalarea studiilor in strainatate, de exemplu un prieten de al meu a facut studiile pana in clasa a X-a in Romania, dar inainte sa termine clasa a X-a a plecat in Germania pentru a continua studiile, acolo nu iau fost recunoscute clasele a IX-a si a X-a, si a trebuit sa le refaca.

Acum are o diploma cu X-a clase din strainatate, se poate face o echivalare pentru 12 clase, sau un examen de echivalare superior? Deoarece el a facut practic de doua ori clasa a IX-a si a X-a.

Concret as dori sa stiu daca se pote face o echivalare pentru mai mult de 10 clase, sa se sustina examenul de bacalaureat, deoarece sistemul de invatamant este diferit.

A mai facut cineva acest lucru, din cate stiu se face la CNRED?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Echivalarea studiilor se face numai de CNRED, in baza unui dosar. Degeaba a repetat cele 2 clase, nu cred ca o sa-i fie echivalate cu 12 clase.
Detalii gasesti aici: http://www.cnred.edu.ro/#echivalare-perioade-studii-preuniversitare

| alessia5158 a răspuns:

Ce absurditate! ---pana si in Germania, liceul (Gymnasium), se finalizeaza cu un examen de bacalaureat (Abitur)la sfarsitul clasei a 12-a sau a 13a, care constituie o conditie pentru a accede in invatamantul superior. Zece clase sunt tot 10, indiferent cum si unde le-ai facut!