| DianaAvril a întrebat:

Este necesar sa citesc ambele volume din Morometii pentru bac?

Răspuns Câştigător
| AFR81 a răspuns:

Nu. Este necesar doar primul volum, pe el se pune accentul, insa daca doresti sa afli, oarecum, deznodamantul, sa afli ce s-a intamplat mai departe cu familia Moromete (Niculae intra in politica, Ilie Moromete moare de batranete, Nila moare in razboi, etc. etc.) atunci ai putea sa citesti macar prima parte din volumul al 2-lea. Te va ajuta in demonstratia/caracterizarea ta. Restul sunt doar intamplari si descrieri ale vremii, ale regimului comunist, notiunile fiind foarte dificile, greu de retinut si inutile pentru BAC.

4 răspunsuri:
| Oana92 a răspuns:

Cand am dat eu BAC-ul nu se cerea si al doilea volum.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Doar primul

| KodrutZ a răspuns:

Nuuu, ia si citeste doar cuprinsul.

| Anca6991 a răspuns:

Preferabil e sa stii actiunea din ambele volume pentru ca sunt diferite ca sa zic asa. Fata de primul volum, in al doilea se individualizeaza Niculae, acesta reprezentand cumva noua generatie, noua orientare, iar acest al doilea volum are ca scop distrugerea imaginii pe care ne-am creat-o despre Moromete in prima instanta. Asadar sunt complementare. Eu una am citit doar primul volum pentru ca e cu desavarsire mai captivant, dar am citit si ne-a fost predat si al doilea volum, mai minimalist ce-i drept, dar in general lucrurile importante, din care reiese noua imagine a protagonistului. De exemplu, anul trecut cand am dat eu bacul am avut de facut caracterizarea unui personaj din 3 opere la alegere, printre care si Morometii, si evident trebuia sa urmaresti activitatea lui pe parcursul intregii actiuni. Sfatul meu ar fi sa citesti din cat mai multe locuri, carti, site-uri, astfel incat sa iti creezi o imagine proprie si originala asupra subiectului. Bafta!